Doç.Dr. Ömer Kul

Doç.Dr. Ömer Kul

Hakkında

Başlarken… 
2019 yılı yeni bir başlangıç oldu, Allah nasip ederse bundan sonra OGÜNHABER'de siz değerli dostlarla beraber olacağız.

Son birkaç yıldır Doğu Türkistan'da yaşananlar meseleyi Çin'in bir içişleri problemi olmaktan çıkarmış, bütün dünyanın gözlerinin bölgeye çevrilmesine neden olmuştur. Bununla beraber bölgede yaşananlara dair birçok provokatif ve manipüle edilmiş haber, haber görseli ve bilgi paylaşımının ortaya çıkardığı bilgi kirliliğini de had safhaya ulaşmış durumdadır.İsa Yusuf Alptekin Vakfı olarak kardeş vakıf ve derneğimiz Doğu Türkistan Vakfı ve Doğu Türkistan Genlik Derneğimizin müştereken tertip ettikleri "yetim ve öksüz Doğu Türkistanlı evlatlarımızın sünnet organizasyonu" vesilesiyle tanışma fırsatı bulduğumuz Cengiz Aygün beyefendi bunca olayın yaşandığı ve birçok bilgi kirliliğinin bulunduğu Doğu Türkistan konusunda OGÜNHABER'de yazmamızın isabetli olacağından bahsedince bizlere de teklifi değerlendirmek düştü. Cengiz Aygün beyefendiye bu vesile ile teşekkür ediyorum. Evet, hem zamanı hem de yeri itibariyle isabetli olduğunu düşündüğüm bu mecrada, bundan sonra, şimdilik haftada bir yazı ile, siz değerli okurlarımızın karşısında olacağım. Tabi Doğu Türkistan başta olmak üzere Çin, Uzak Doğu Asya, Asya-Pasif ve Türk Dünyasını da es geçmeden…    

Hayırlar getirmesi temennilerimle… Rabbim utandırmasın…

Doç. Dr. Ömer Kul kimdir?
Arsin / Trabzon’da doğdu (1973). Bursa İmam-Hatip Lisesi’nden (1991) ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden (1997) mezun oldu. Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Sosyal Bilimler  Enstitüsü’nde “XV-XVI asırlarda Köprülü/Titov-veles Kazası (1453-1544)” başlıklı teziyle yüksek lisansını (2000), İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde "Osman Batur ve Doğu Türkistan Milli Mücadelesi (1941-1951)” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Van Yüzüncüyıl  Üniversitesi Fen-Edebiyat  Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi (1997-2000), Ayrıca Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde Araştırma Görevliliği yaptı (2000-2002-2010-2012). Halen İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde öğretim üyesidir ve Türk Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı ve Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreterliği görevlerini de yürüten Ömer Kul, evli ve iki evladı vardır. Ömer KUL'un çalışmaları daha ziyade Doğu Türkistan, Türk Dünyası  ve Çin  üzerine yoğunlaşmıştır.

Doç. Dr. Ömer KUL'un yayınlanmış çalışmaları; 
1- Esir Doğu Türkistan İçin-1 İsa Yusuf Alptekin’in Millî Mücadele Hatıraları (Berikan Yay., Ankara 2010), 

2- Esir Doğu Türkistan İçin-2 İsa Yusuf Alptekin’in Millî Mücadele Hatıraları (Berikan Yay., Ankara 2008), 

3- Baturlar: Doğu Türkistan Millî Mücadele Tarihi (1930-1949) (Berikan yay., Ankara 2009) 

4- On Yıla Sığan Efsanevi Ömür: Osman Batur Han (Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Yayını, İstanbul 2011), 

5- 100 Soruda Doğu Türkistan (Rumuz yayınları, İstanbul 2017) başlıca eserleridir. 

6- Muhteşem Süleyman’ın I. Viyana Kuşatması (BKY, İstanbul 2006 ), 

7- Şu Pontus Dedikleri (Togan Yay., İstanbul 2008)
Toplam 62 yazı listeleniyor
 • Yol yakınken…

  Yıllardır anlatıyoruz;

 • Bir yılı geride bırakırken…

  Bundan tam bir yıl önceydi.

 • Yeni tür Corona Virüsü, Çin ve düşündürdükleri (3)

  Corona virüsünün ciddiyetinin anlaşılması üzerine birçok devlet, arka arakaya Çin'e uçuşları iptal etmeye, sınırlarını kapatmaya başlamıştı.

 • Yeni tür Corona Virüsü, Çin ve düşündürdükleri (2)

  Hızla yayılan Corona virüsünün muhtemel ihraç ürünleri yoluyla yayılma alanını genişletmesi küresel bir felakete dönüşeceğinin sinyalleri olarak değerlendirilmelidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nün Corona virüsü için acil durum ilan etmesi durumun ciddiyet ve vahametini anlamak adına da önemli bir gelişmedir.

 • Yeni tür Corona Virüsü, Çin ve düşündürdükleri (1)

  Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tür Corona virüsü kısa zaman içinde milyonlarca insana bulaşmış ve yayılması günden güne artmakla beraber son resmi rakamlara göre 137 kişi hayatını kaybetmiş durumdadır.

 • Tarih bilmek…

  Dün (24 Ocak 2020) Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi Akdeniz salonunda Doğu Türkistan Gençlik Derneği öncülüğünde İsa Yusuf Alptekin Vakfı ve Doğu Türkistan Vakfı’nın müştereken organize ettikleri '1. Geleneksel Üç Efendiler Bilgi Yarışması'nın final bölümü gerçekleştirildi.

 • Denize düşen yılana sarılırmış…

  Ülkemizde, Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakları ihlalleri, dinî ve ırkî aşağılamalar ve devlet eliyle yürütülen asimilasyonlar ne zaman gündeme gelse, bir el ortaya çıkar ve bu türden paylaşımlarla ilgili 'yalan ve gerçeği yansıtmayan görsel ve haberler' tezviratına başlanır.

 • Eğer Çin samimi ise...

  Çin'in başta Doğu Türkistan olmak üzere Tibet, Güney Moğolistan, Hong Kong ve benzeri bölgelerinde devlet eliyle uyguladığı ağır insan hakları ihlalleri maalesef hür dünyadan yeterli ilgiyi görmemekte, dahası bir kısım sözde Müslüman devletlerde ise bölgede yaşananlar görmezden gelinmektedir.

 • Doğu Türkistan'da yeni bir yıla girerken…

  Dünyanın birçok bölgesinde maalesef dram, gözyaşı, insan hakları ihlalleri … vb olumsuzluklar yaşanmakta.