Taha Nusret Bozkurt

Taha Nusret Bozkurt

Toplam 39 yazı listeleniyor
 • Engel siz misiniz?

  Engelliler, sosyal hayata katılırken birçok zorlukla karşılaşıyor. Eğitim hayatı, iş hayatı, sosyal ilişkiler, ikili ilişkiler derken toplumun birçok alanında muhtelif problemlerle, ayrımcılıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Peki bu engeller bizim engelli olmamızdan kaynaklı mı, yoksa bizler engelleniyor muyuz?

 • Gençlik neden önemli?

  Her yazımda mutlaka gençlik konusuna değiniyorum. Akıllara "Bu adamın gençlikle derdi ne?" sorusu gelebilir. Siz sormadan ben cevaplayayım: Derdim; hem gençler, hem yetişkinler tarafından gençliğin değerinin anlaşılması…

 • Bir gönül şiiri: Şaşırdım kaldım işte

  "Şaşırdım kaldım işte" şiiri bana Yavuz Bülent Bâkiler hocayı tanıtan şiirdir. Daha ilk duyduğumda kelimeleri ile beni etkileyen, bir de hikayesini dinlediğimde vazgeçilmez şiirlerim arasına giren bu şiiri ve hikayesini sizlerle bu yazımda paylaşmak istiyorum.

 • Okumak sayıdan ibaret olmamalı!

  Her sene yıl başı yaklaşırken sosyal medyada insanlar bir nevi o yıl içerisinde yaptıklarının Z raporunu yayınlıyor. Kaç sayfa kitap okuduğunu, nerelere gittiğini vs. yayınlıyor. Bu yanlış mıdır? Elbette ki değildir. Fakat eksiktir.

 • Ezgilerin arkasındaki anlamı kavramak: Türküler ve hikayeleri

  Türküler; Anadolu halkının yaşadıkları sevinçleri, hüzünleri, aşkları, ayrılıkları, savaşları, vefatları bizlere aktaran nadide eserlerdir. Türkülerin dinlemek kadar; türkünün arkasındaki hikâyeyi bilmek, sözlerini irdeleyerek anlamına ulaşmak da önemlidir.

 • Değerini çok geç anladıklarımız

  Sıkça duyduğumuz bir söz vardır: "İnsan yanındakinin kıymetini bilemez" diye. Maalesef ki çok doğru bir söz. Tabiatımız gereği yanı başımızda olan veya hayatta olan bir insanın değerini ancak kaybettikten sonra anlayabiliyoruz.

 • Okumanın sorumluluğu

  Günümüzde okumak, öğrenim görmek sadece bir meslek sahibi olmak ve bu doğrultuda da çok zengin olmak ve kendi hayat standardını yükseltmek için bir araç olarak görülüyor. Peki, okumak sadece bireysel fayda için midir? Topluma yönelik, devlete yönelik bir fayda olamaz mı?