Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu’nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu’nun Abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu Babası Harun Osmanoğlu Cünye-Lübnan’da 1963 yılında Dünyaya Gelmiştir. Sayın Esra Gürkan Osmanoğlu İle Evlidir. Uzun Yıllar Burada Kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu’nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu’da Yine Cünye-Lübnan’da Doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu Efendi, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. Kuşak torunu olan Dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi’nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam Türkiye’ye ilk olarak, 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye’ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye’ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade, Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiyede sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han’a Olan benzerliği ile dikkat çeken, şehzade asil, kültürlü ve bilgili Kişiliği ile Osmanoğularının en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 132 yazı listeleniyor
 • Hâcegan'dan Hocaefendi'ye..

  Kıymetli okurlarımız! Gerek FETÖ, gerek Adnan Oktar meselesi gündemde hak ettiği yeri alamayan bir konuya dikkatleri yoğunlaştırdı. Cemaatler meselesi. Biz de birkaç kelam yazmak istedik.

 • Bana Ömerleri getirin..

  Kıymetli Okurlarımız, bir seçim atlattık. 19 bin sandıkta 51 milyon oy kullanıldı.

 • Hilâl'in şahlanışı..

  Vurulup ömrünün ilk baharında, kanından çiçekler açar yayında. Cümle Şehitlerin omuzunda, bir sabah gelecek kardan aydınlık..

 • Ülkücü harekette bir Şehzade..

  Çok Değerli Dostlarım ve Okuyucularım, 24 Haziran seçimlerinden sonra siyasi partilerimizi kendi yorumumuzla kaleme almaya devam ediyoruz.

 • CHP'de yeni dönem..

  Kıymetli okurlarımız.!

 • Geleceğe bakma zamanı..

  Kıymetli Okurlarımız, Ülke olarak son derece demokratik, olgun bir seçim geçirdik.

 • Seçim, doğru kelime ve cümleler..

  Kıymetli okurlarımız. Az gittik uz gittik dere tepe düz gittik ve mühim bir tarihi dönemece geldik.

 • Kıraathane..

  Kıymetli okurlarımız son günlerin sıcak tartışmasına maziden bakalım dedik. Sayın seçilmiş CB’mız kıraathanelerden bahsetti. Nedir bu kıraathaneler?

 • Osmanlı'da Ramazan Bayramı

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım,

 • Nebevi bir esinti: İtikaf

  Değerli dostlarım mübarek Ramazan ayının su gibi akıp gittiği şu günlerde, bu ayın son on gününe girmiş olmamız vesilesi ile biz müslümanlara bir miras olarak bırakılmış bir sünnetten bahsetmek istiyorum.