TIC HOLDING Header
 • USD 16.959
 • EUR 17.457
 • Altın 964.092
 • BIST 100 2371.25

Ülke dardayken halay çeken bir kesim var

Değerli dostlarım sevgili okurlarım, iki tanınmış haber kanalında iki siyasi yorumcu Türkiye'de son günlerde gündem olan sınırlarımızı geçip alışveriş yapan turistlerle ilgili yorum yapıyor.
Ülke dardayken halay çeken bir kesim var
Yorumculardan biri bir hanımefendi ve diğeri bir beyefendi kendilerine cevap hakkı doğmaması için isimlerini şu an zikretmek istemiyorum.

Söyledikleri şu:
Ülkemize gelip alışveriş yapan turistler ceplerindeki parayı harcamakla bitiremiyorlarmış, bu durum onlara çok dokunmuş, Türkiye adına onlar utanıyorlarmış. Gerçekten şöyle bir kere düşündüm acaba bu sözleri yanlışlıkla mı telaffuz ettiler, yoksa dil sürçmesi mi diye ama hayır her iki şahıs da sanki anlaşmış gibi, sanki sözleşmiş gibi farklı kanallarda ama aynı ifadeleri kullanıyorlardı.

Yarın aynı cümleleri ana muhalefet ve muhalefet partilerinden de duymaya başlayacağımıza adım gibi eminim.
Sınır komşularımızdan vatandaşların gelip Türkiye'den alışveriş yapması çok dokunmuş, bu durumdan utanç duyuyorlarmış.

Bahsi geçen ülke Bulgaristan, bundan 3-5 yıl öncesine kadar iflasın eşiğine geldi, döndü. Çok zor günler geçirdiler. Şu an Türk Lirasının değer kaybetmesi ve yaşanan sıkıntılı süreç Bulgaristan'ın yaşadığı iflas batağı ile kıyas bile edilemez.

Ayrıca Edirne'ye gidip de oranın esnafına sordunuz mu siz Bulgarlara satış yapıyorsunuz bunu gurur meselesi haline getirip satışı kesmek ister misiniz diye?

Böyle bir saçmalık var mıdır?
Esnaf her zaman ticaretine bakar. Ticarette gurur olmaz, bazen alan taraf olursun sen gider ondan alırsın, bazen satan taraf olursun, ürününü satarsın, paranı kazanırsın. 3-4 ay gibi bir süredir esnaf sınırda bir satış hareketliliği yaşıyor, bunu ülkenin aleyhine bir durum gibi göstermek art niyetli hain bir düşüncedir.

Bu durum sadece sınır alışverişi ile sınırlı değil üstelik. Ev satışlarına bakıyoruz, 2021 Aralık ayındayız ev satışlarında %100 artış var bunların 65'ini yabancılar oluşturuyor.

Yabancı derken hemen Araplar diye ortaya atlayan bir kesim var hemen cevap verelim, şöyle ufak bir araştırma yapıp baktığınızda Alman, İngiliz, Fransız, Rus, İranlı ve son olarak Araplar Türkiye'den ev alan ülke vatandaşları arasında yer alıyorlar. Araplar bu sıralamada 5.ci sırada.

Bu ay ev satışlarında rekor kırıldı. Yabancılara göre, evet fiyatlarımız şu anda onlara göre uygun. Değer kaybeden paramız onlar için bir fırsat oluşturmuş oluyor. Bu bir yandan bizim için iç alım gücü için sıkıntılı bir süreç bir yandan piyasayı hareketlendiren bir durum.

Hafta sonu İstanbul'un bilinen 3 tane büyük çarşısına, 3 alışveriş merkezine kendim gittim bazı görüntüler aldım, ellerinde alışveriş çantaları var mı yok mu kimler alışveriş yapıyor baktım. Her yer tıklım tıklım Türklerle beraber bir hayli yabancı da vardı.

İranlılar var, Araplar var, Almanlar var enteresan evet ama Türklerde var dolu dolu alışveriş yapanlar var, bir ticari hareket kazanç fırsatı var birileri çıkıyor ülkemiz ucuzladı için biz utanıyoruz diyor.

Bence bu kelimeleri sarfeden kullanan benim gözüm, benim yorumumla ülkesini sevmeyen ülkesine ihanet eden bir biri olarak görüyorum.

Ülkemiz nasıl olsun istiyorsunuz Dubai'deki gibi 1 oda 1 salon 3 milyon dolarlarda mı olsun ?
Tekstil fiyatları Avrupa'da uçmuş herkes kafadan fiyat atıyor, bir montu Avrupa'da 150 Euro'dan aşağı alamıyorsunuz ben şahsen bundan bir buçuk ay önce Berlindeydim, kendime mont bakayım dedim 150 euro'dan aşağı değil bugün 150 Euro'ya baktığınız zaman 2400- 2500 lira.

Türkiye'de mağaza zinciri olan, ismi lazım olmayan bir kaç marka en kral montu 750-800 liraya satıyor hatta 500 liraya bile oldukça güzel bir mont alabiliyorsunuz .

Bu ucuzluktan utananlar bu ucuzluktan utanıp ülkemize turist gelmesin diyenler benim yorumumla benim gözümle ülkesine düşmandır.

Bugün bir dar boğazdan geçiyoruz, bunu fırsat bilip ülkemizi küçük düşürmek, zayıf göstermek ve aşağılamak ancak ülkeyi bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürer. Biz birlik olunca neler yapabildiğimizi yüzlerce kez dünyaya göstermiş bir milletiz. Bu günler de geçecek elbette. İşte o zaman dışardaki hainlerden çok, onlara kapı açan içerdeki hainler hatırlanacak.

Evet değerli dostlarım yaklaşık 4 seneden beri sizlere bu köşeden yazıyorum bazen tarih, bazen gündem, bazen güzel hikayeler yazdım.

Ağır gramer kullanmadan, gündelik konuştuğumuz Türkçe ile karşınızda oldum yazmaya da devam edeceğim inşallah. Sizlerden ricam lütfen yazılarımızla ilgili yorumlarınızı belirtin.

Sizin yorumlarınız da bizim için çok önemli. Yazımı okuduktan sonra lütfen hem sosyal medyada hem de o yazının altındaki ogunhaber.com haber sitesinde yorumunuzu yapmanızı istiyorum.

Ayrıca bize sormak istediğiniz sorularınız varsa onları da yazın ve yazmamı istediğiniz, gündeme getirmemi istediğiniz herhangi bir şey varsa onu da bize iletin lütfen yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Çok teşekkür ederim Allah'a emanet olunuz, bir dahaki yazıda görüşmek üzere!..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Egemen T.
  yabancılar buradan ev ve arsa alıyor. ülke elden gidiyor. tarihin en çok toprak kaybeden padişahının torununa normal gelebilir. sonuçta herif kıbrıs'ı içindeki binlerce Türk aileyle birlikte ingilizler'e öylece verivermişti. ama bizim dedelerimizin kanıyla alınan vatanın dolar karşılığı gavura dağıtılması canımızı yakıyor.
 • Fikret Sarı
  Şahzadem, Mevlanın selamı ve tüm güzellikleri senin üzerine olsun. Şİmdi sayın başkanımızın dediği gibi Kurtuluş savaşında olmamız lazım. Dün vatanımız için elimizde, evimizde ne varsa çıkıp düşmanın karşısına kazmalarla küreklerle savaştıysa atalarımız. Şimdi bizimde elimize geçen 3 kuruş parayla hemen dolar, euro, altın almak yerine, elimizdeki yabancı paraları satıp Türk Lirasına çevirmeliyiz. Ülkemizin parası bizim namusumuz olmalı. Gevurun kılıcını değil üikemizin kazmasını küreğini ortaya çıkartmalıyız. Faiz düştüğü için kredi çekip yapancı paraya yatırım yapan yatırımcılar değil. Ülkemizin geleceği için yatırım yapıp istihtam üreten sanayiciler olmalıyız. Bu ülke bizim . O'nu herşeyden daha kutsal sayıp gelişmesi için elimizden ne gerekiyorsa yapmamız gerek. Bu ülke için gecesini gündüzüne katan , varını yoğunu ortaya koyan tüm vatanseverlerden ALLAH Razı olsun. Siz de kendinize iyi bakın. Fatih'in, Yavuz'un, Kanuni'nin, Abdulhamit Han'ın nesli bu devlet durduğu sürece yaşasın..
 • Emine Karaca
  Şehzadem,Araplar,Bulgaristan’lılar ya da turistler Euro düşükken de alışveriş yapıyorlardı zaten,bunu dolar ya da Euro nun yükselişine bağlayan kara cahil bir zihniyet bunlar‼️tabi ki amaç insanları devlete kine sevketmek ama artık insanlar bu numaraları yemiyor.Onlar’ın da konuşamaz hale gelecekleri gün yakındır evvelALLAH.Rabbimiz devletimize güç versin,hainleri de fırsat vermesin🤲
 • Emine Karaca
  Çok haklısınız Şehzadem,ben de Almanya’da yaşıyorum hayat ev kiraları burada daha pahalı ama Türkiye’dekiler sanki sadece Türkiye’nin ekonomisi bozuk diye yaygara yapıyor.Ben ülkemde dolar ve Euro yükseldikçe üzülüyorum çünkü orası bizim toprağımız.Bulgaristan’lılar Türk’ler olmasa açlıktan ölecekler,bizim Tır larımız oradan geçiyor oradaki gümrük memurları her geçen Tır’da çaktırmadan rüşvet alıyor kadınları kendilerini pazarlıyor affedersiniz,bunları bizim cahiller görmüyor,gidin Kapıkule’ye bir görün lütfen.Asıl Türkiye yoksa Bulgar’lar yok‼️
 • Utku
  Bir ülkenin para birimi, aynı zamanda o ülkenin itibarını simgeler. TÜRK bayrağını nasıl yere atmıyorsan, TÜRK lirasının da yerle yeksan olmasına müsaade etmemeliyiz. O para birimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin haysiyetini de simgeliyor çünkü. Vatandaşın alınterini, ürettiği katma değeri simgeliyor. Türk lirasının en çok yerli ve milli olduğunu iddia eden bir koalisyon devrinde paçavraya dönmesi de ibret vesikasıdır. Demek ki, yerli ve milli nutukları atmakla iş bitmiyor. Boş slogan ancak ahmak avutur.
 • Hasan k
  Gemi batinca gemiyi ilk önce fareler terk eder
 • Ebru UĞUR
  İçinde bulunduğumuz bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlar Vatan hainidir. Bizler yüzyıllar boyunca böyle zor durumlarda kaldık lakin birlik beraberlik içinde olunca her türlü zorluğu yendik. Küffar eksik olmaz,olmayacakta...Allah vatanımızı milletimizi devletimizi her daim payidar eylesin. Bugünler de bitecek elbet. Allah Sabredenlerle beraberdir...
 • Mustafa PİLAV
  Şekzadem hürmet ve muhabbetlerimizi arzederiz,diliniz cümle yayınız ve konuya vukufiyetiniz çok güzel, teşekkürler tebrikler
 • Güneş şeker
  Çok haklısınız şehzadem bende katılıyorum tüm yazdıklarınıza vatanını seven her daim yanında olur ben devletimin yanındayım
 • NAZIM ÇELEBİ
  ŞEHZADEM ÇOK GÜZEL YAZMIŞSINIZ AMA BAZI ZİHNİYETTE OLANLAR ANLAMAZ ONLAR SADECE ÇIKARI VE NEFSİNE YENİK DÜŞENLERDİR. ALLAH'A EMANET OLUN SELAM VE DUA İLE.