Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 171 yazı listeleniyor
 • Çamur deryayı kirletemez!..

  Değerli Dostlarım, kıymetli okurlarım..

 • Ben Şanlıurfa'yım..

  Değeri okuyucularımız geçen hafta malumunuz Şanlıurfa'ya bir ziyaretim oldu. Bu benim Şanlıurfa'ya ikinci ziyarettim.

 • Çalışmak ibadettir..

  Kıymetli okurlarımız, sayfa müdavimlerimiz bilir. Uzun zamandır medreseleri çocuklara meslek öğretmeleri konusunda ikaz ediyoruz. Kimi gördü ilgilenmedi kimi görmedi. Bizim görevimiz anlatmak.

 • Japon adalarından esen bir hüzün rüzgarı 'Ertuğrul..'

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım. Bugün sizlere tarihin tozlu sayfaları arasında kalmış, yadımıza düştükçe hüzün veren bir hadiseden 'Ertuğrul Fırkateyni' hadisesinden bahsetmek istiyorum.

 • Darbelerle değil, Fetihlerle Osmanlı'yız..

  Değerli dostlarım;

 • Sol'un projesiz sazanları..!

  Kıymetli okurlarımız, öncelikle Ramazan Bayramınızı kutlarım Ramazan boyu tutuğunuz oruçları yaptığınız ibadetleri Allah kabul etsin.

 • Tarih şuuru..!

  Değerli dostlarım kıymetli okurlarım,

 • Sabret Türkiye'm az kaldı..

  Değerli dostlarım sevgili okurlarım, Ülkemizde ve Dünyada yaşanan Covid-19 virüsünün sebep olduğu pandemi nedeniyle hepimiz Devletimizin ve Sağlık Bakanlığımızın talimatlarıyla bir süredir evlerimizde kalmaktayız.

 • Osmanlı Sağlık Sistemi

  Kıymetli okurlarımız, beklenmedik bir şekilde pandemiyi kapımızda bulduk.