Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hakkında

34. Osmanlı Padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın 3. kuşak torunu ve hayattaki 24 Osmanlı şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu'nun, en büyük oğludur. Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu'nun abisidir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, 1963 yılında Cünye-Lübnan'da dünyaya gelmiştir. Uzun yıllar burada kalan Şehzade Orhan Osmanoğlu'nun Büyük Kızı Nihan Osmanoğlu'da yine Cünye-Lübnan'da doğmuştur. Çok iyi Arapça bilmektedir.

Şehzade Orhan Osmanoğlu, Osmanlı devletinin 34. Padişahı Serdar-ı Hakan Cennet Mekân Sultan İkinci Abdülhamid Hazretlerinin 3. kuşak torunu olan dahi Hanedan Ailesinin Reisi Harun Abdülkerim Osmanoğlu Efendi'nin oğlu ve Cennet mekân Sultan İkinci Abdülhamid Han Hazretlerinin 4. Kuşak torunudur.

Hanedan sürgünün daha da zorlaştırılması amacı ile hanedan üyelerinin her biri ayrı ülkelere ayrı ayrı trenlere bindirilerek gönderilmişlerdir. Bu zor şartlar altında dahi bu şerefli kanı taşıyan hanedan üyeleri yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

İşte bu sürgün yıllarından tam 50 yıl sonra 1974 yılında ilk kez bir Osmanlı Şehzadesi Türkiye'ye geri dönebilmiştir. Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu ile Türkiye'ye ilk gelen Şehzadeler sıfatını almışlardır.

Bahsi geçen şehzade bugün ki Hanedan Ailesi Reisi Şehzade Orhan ve Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu Efendinin Babası Harun Abdülkerim Osmanoğlu efendidir.

O yıllar da hiç Türkçe bilmiyen şahzade Orhan Osmanoğlu, babası Harun Osmanoğlu beraber Türkçeyi, Türkiye'de sonradan öğrenmişlerdir.

Dedesi 2. Abdülhamid Han'a Olan benzerliği ile dikkat çeken şehzade asil, kültürlü ve bilgili kişiliği ile Osmanoğuları'nın en iyi temsilcilerinden biridir.
Toplam 231 yazı listeleniyor
 • Kalbimize hüzün değdi 'Mescid-i Aksa'

  Değerli dostlarım, şu mübarek gecelerde yine islam alemini üzüntüye gark eden haberler alıyoruz, peygamberler diyarı Kudüs'ten.

 • MHP'den 100 maddelik yeni Anayasa teklifi..

  Değerli dostlarım, geçtiğimiz salı günü MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli, düzenlediği basın toplantısıyla Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için 100 maddelik yeni anayasa teklifini açıkladı.

 • Osmanlı'nın unutulan Ramazan adetleri..

  Değerli Dostlarım, Mübarek Ramazan-ı Şerif Osmanlıda büyük bir heyecan ve coşkuyla karşılanır ve bir ay boyunca aynı heyecanla yaşanırdı.

 • Biden'in bitmeyen Türk düşmanlığı!..

  Değerli Dostlarım, 24 Nisan'da ABD başkanı Joe Biden'in Türkiye ile ilgili bir açıklaması gündeme düştü.

 • Türkler ticarette başarısız mı?

  Sevgili okurlarım, değerli dostlarım, tarih boyunca Türk milleti fütuhatlar, seferler, savaşlar söz konusu olduğunda dünyanın en önde gelen milletleri arasındadır. Türkler, ordu millettir ancak hiçbir zaman başıbozuk göçebe tabiatlı, medeniyetsiz bir millet olmamıştır.

 • Ramazan Ayı, 'Israf Ayı' olmasın!..

  Değerli Dostlarım, Ramazan-I Şerifi idrak ettiğimiz günler içerisindeyiz. Hem ülke olarak hem de dünya geneli olarak islam alemi ve insanlık sıkıntılı bir süreçten geçmektedir.

 • Korona sürecinde ikinci Ramazan

 • Eski canavar tekrar hortladı, irticacı kim?..

  Değerli dostlarım, sevgili okurlarım, sosyal medyada bir kesim Milli Savunma Bakanlığı'nın subay alımı ile ilgi yapmış olduğu kanunnamedeki madde değişikliği nedeniyle yine irtica borusunu çalmaya başlamışlar.

 • Ayasofya Camii İmamı'na Antidemokratik eleştiriler..

  Değerli Dostlarım, geçtiğimiz haftalarda medyada yer alan, gündem olan mevzulardan biri Ayasofya Kebir Camii İmamı değerli hocamız Prof.Dr. Mehmet Boynukalın'la ilgiliydi.