TIC HOLDING Header
  • USD 18.525
  • EUR 18.077
  • Altın 988.357
  • BIST 100 3253.84
Simay Bülbül kimdir ?

Simay Bülbül kimdir ?

Simay Bülbül kimdir ?

Simay Bülbül, 21 Eylül 1978 tarihinde İzmir'de doğmuştur. 9 Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi okurken bırakıp gittiği eğitimini İngiltere'de tamamladı. İngiltere’de, çocuk bakıcılığı, barlarda, kafelerde, kebapçılarda garsonluk yaparak Bournemouth Arts Institute’ün moda tasarım ve pazarlama bölümünü bitirdi. Üç sene kadar İngiltere’de yaşayıp Hollanda’ya gitti.

1999 yılından beri saçlarını rasta yapan Simay Bülbül, Türkiye’ye dönmeden önce 2000-2001 yılında Hollanda’da Oscar ve Süleyman adlı tasarımcılara asistanlık yaptı. Okulu bitirdikten sonra Tekstil ve deri sektöründe birçok yerde çalıştı. Türkiye’ye geri geldi ve bir dönem İzmir’de tekstil üzerine çalıştı.

2003 yılında düzenlenen "5. Deri Designer " deri tasarım yarışmasında elde ettiği Türkiye birinciliği ile deri sektörüne ilk adımını attı. 2003 yılında deriyle tanışmasıyla beraber İzmir’den İstanbul’a taşındı. 2003 yılında 2005 yılına kadar büyük firmaların yanında tasarımcı ve danışman olarak çalıştı.

2005 yılında çalıştığı yerden kendi markasını kurmak için ayrıldı ve bir ortakla beraber Kapalı Çarşı’da, sadece iki elemanla çok küçük bir atölye kurdu. Ortağınla birlikte başka bir isim altında bir marka çıkardı. Bir sene sonra ortaklıktan ayrılıp kendi adıyla bir marka kurdu ve Asmalı Mescit’de 60m2 küçük bir atölyeye taşındı. Galata Moda Festivallerine katıldı. Boyner’in Tasarımcı Corner’ı adı altında düzenlediği projeye dahil oldu. daha çok tanındı ve siparişler almaya başladı.

Çeşitli sanat gruplarına üye olan Simay Bülbül, 2000 yılından beri İngiltere de dahil olmak üzere farklı sanat ekinliklerinde ve projelerinde yer aldı. 2005 yılından beri de deri tekstilden oluşan kişisel koleksiyonlarla Simay markasının çalışmalarını sürdürmektedir. Simay Bülbül ağırlıklı olarak deriden oluşan ve tekstil ürünleri ile bir bütünlük içinde tamamladığı koleksiyonları, sadelikle farklılığı birlikte yakalayabilen, detaylarla ön plana çıkan tasarımlardan oluşuyor. Koleksiyonlarının ana materyali deri olup bayan ceket, tunik, elbise, bluz, pantolon, etek ve aksesuvar ürünlerinden oluşmaktadır. 2009 yılında Galata’da 250 metre karelik ofis açtı. 2009 yılı aralık ayında ilk kendi mağazasını yerli ve yabancı müşteri potansiyelinin artmış olduğu Galata bölgesinde “lLeather Design Butik” adı altında açmıştır.

2009 – 2012 yılları arasında model- tasarımcı Umut Eker ile birlikte oldu.

Simay Bülbül, Moda Tasarımcıları Derneği Yönetim Kurulu asil üyesidir. 2012 yılında Moda tasarımcıları Derneği Başkan Yardımcısı ve Moda Hazır Giyim Federasyonu yönetim kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

2010 İstanbul Kültür Başkenti projeleri kapsamında Türkiye’yi temsil edecek tasarımcı olarak seçilen Simay Bülbül 2010 Ekim ayında Almanya’da bir defile gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Saraybosna’da gerçekleştirdiği defilenin ardından 2012 yılında Dünya Expo fuarında Türkiye’yi temsil edecek moda tasarımcısı olarak seçilip Kore de son koleksiyonunun defilesini sunmuştur.

Bugüne dek tasarladığı öne çıkan koleksiyonları :
“Kalıpsızlığın Saydamlığı”
“Zaman”
“Makaralardan Kopardığımız Masallar”
“Şaman Kadınları”
“Attarti Ana”