DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
TİC Haber Kule - Sağ
  • Yerel

KGC’den hayırlı olsun ziyareti

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Mustafa Balcı ve yönetim kurulu üyeleri, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ve Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
KGC’den hayırlı olsun ziyareti
İrfan Salcı - Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Mustafa Balcı, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ve Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Milli Mücadele’nin ve Açıksöz Gazetesi’nin 100’üncü yılında KGC Başkanı olmanın onuru ve gururunu yaşadığını ifade eden Mustafa Balcı, Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ve Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan’a, 100 yıl önceki Açıksöz Gazetesi’nin ilk sayısı ile “Milli Mücadele’nin Anadolu’daki Basın Bayraktarı Hüsnü Açıksöz” ve Hüsnü Açıksöz tarafından kaleme alınan Kastamonu Türk Ocakları tarafından bastırılan “İstiklal Harbinde Kastamonu” kitaplarını hediye etti.

ALTIKULAÇ: DEVREKANİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, ilçesi için var gücüyle, gecesini gündüzüne katarak çalışacaklarını belirtti. Devrekani’nin tarihsel öneminden bahseden Başkan Altıkulaç, “Devrekani tarihi genel hatları ile içinde bulunduğu Kastamonu ve Batı Karadeniz Bölgesinin tarihini takip etmektedir. İlçe tarihinin bir yansıması olan yer Kınık Köyü Delibeyoğlu Sırtı ören yeridir. Bölgede 1212 tarihi itibariyle Çobanoğlu Beyliği kurulmuş muhtemelen Devrekani’de bu beyliğin içine henüz ilk yıllarda dahil olmuştur. Bu dönemde ilçenin ismi kayıtlarda geçmezken Devrekani’nin bölgede 1309 yılında hakimiyet göstermeye başlayan Candaroğlu Beyliği döneminde önem kazandığı görülmektedir. İlçe merkezi ve Kara Köyü gibi muhtemelen saray ailesi fertlerince yerleşik olarak kullanılan yerlerin varlığının yanı sıra Devrekani merkezde yer alan İsmail Bey Cami, Çayırcık Cami ve hamamları, İnceğiz Köyü’nde İnceğiz Cami gibi yapılar beyliğin buraya verdiği önemi göstermektedir” dedi.

DEVREKANİ’DE “ANNE VE ÇOCUK ŞENLİĞİ” DÜZENLENDİ

Devrekani’ye giriş kısmında yol düzenlemesinin yapıldığını ifade eden Başkan Altıkulaç, yoğun bir şekilde parke çalışması da yaptıklarını bildirdi. Devrekani Belediyesi olarak sosyal faaliyetlerle de halka hizmet verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Altıkulaç, “Geçtiğimiz günlerde ‘Anne ve Çocuk Şenliği’ düzenledik. Annelerin ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte yerel sanatçılar tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Şenlik, çeşitli yarışma ve oyunlarla renkli görüntülere sahne oldu. Şenlikte çuval yarışları, kaşıkla yumurta taşıma, sandalye kapmaca, kitap taşıma ve halatla çekme gibi yarışmalarla anneler ve çocuklar eğlendi. Aileler evlerinden getirdikleri yiyeceklerle festival alanında piknik yaptı” şeklinde konuştu.
Başkan Altıkulaç, yeni seçilen KGC Başkanı Mustafa Balcı’ya da hayırlı olsun dileklerini ileterek, görevinde başarılar diledi.

SEYDİLER BELEDİYESİ BAŞKANI MEHMET ERDOĞAN’I ZİYARET

Devrekani Belediyesi Başkanı Engin Altıkulaç’la görüşülmesinin ardından KGC heyeti, Seydiler Belediyesi Başkanı Mehmet Erdoğan’ı ziyaret etti. 31 Mart seçimlerinden sonra seçilerek başkan olan Mehmet Erdoğan, kendisine yapılan ziyaret ile gurur duyduğunu ifade ederek, her zaman gazetecilerin yanında olduğunu vurguladı.

ERDOĞAN: ŞERİFE BACI KAHRAMAN KADINLARIMIZIN SEMBOLÜDÜR

Kurtuluş Savaşı sırasında Seydiler’in önemli rol üstlendiğini söyleyen Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan, “Seydiler halkı da Kurtuluş Savaşı sırasında kadını ve erkeği ile savaşmış, hemen hemen her köyden şehitler vermiş, gazilerini baş tacı etmiş, unutulmaz kahramanlıklar göstermiştir. Erkekleri cephede çarpışan Seydilerli kadınlar İnebolu'dan Ankara’ya cephane sevkinde görev almış, kağnı arabaları ile genç ihtiyar demeden çalışmışlardır. Bunlardan Karabahtı’nın Reşide ile Şehit Şerife Bacı binlerce kahraman kadınlarımızın birer sembolüdür. Mustafa Kemal Atatürk 25 Ağustos 1925’te Seydiler’e gelmiştir. Seydiler’e gelen Atatürk ve beraberindekilere ayran ikram edilmiştir. Her yıl 25 Ağustos’ta Seydiler'de törenler yapılır. Ata’nın ilk geliş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanır. Aynı gün 1988 yılından bu tarafa sünnet şöleni düzenlenir” diye konuştu.

SEYDİLER, YABANCI TURİSTLERİNDE UĞRAK YERİ

Başkan Erdoğan, Seydiler’in daha da güzelleşmesi için belediye olarak üstlerine düşen görevi yapacaklarını hatırlatarak Seydiler’in değeri olan Şerife Bacı Anıtı’nı yenilediklerini ifade ederek, “Şerife Bacı, tüm Türkiye’de olduğu gibi Seydiler için de paha biçilemez. O kahraman, Türk kadınının simgesidir. Şerife Bacı Anıtı da bu bakımdan büyük önem taşır. Anıtın etrafını güzelleştirdik ve yenileme çalışması yaptık. Şerife Bacı Anıtı’nı görmek için gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz oluyor. Kayseri, Nevşehir’den gelen ailelerimiz ve Hindistan ile Çek Cumhuriyeti’nden gelen misafirlerimiz Şerife Bacı Anıtı’nı ziyaret etti.  4 haftadır Türkiye’yi gezen ve Şerife Bacı Anıtı’na gelen yabancı misafirlerimizle iletişime geçtik. Misafirler Seydiler’i beğendiklerini dile getirdi. Bizler de çok mutlu olduk. Seydiler’i dünya çapında duyurmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

BALCI: ÇEKİLEN ZORLUKLARI BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE AŞABİLİRİZ

Yapılan ziyaretlerde Kastamonu basınının, Anadolu’daki rolüne değinen KGC Başkanı Mustafa Balcı, “1984 yılından bu tarafa hizmet veren ve bu yıl 35. yılını dolduran Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nde meslektaşlarımın takdiriyle başkan seçildim. İl olarak köklü bir gazetecilik kültürüne sahibiz. Açıksöz Gazetesi’nin ilk sayısından bugüne kadar 100 yıl geçti. KGC Başkanlığımın ise 100’üncü yılda olması benim için ayrı bir gurur ve onur oldu. Kastamonu, basın tarihiyle Milli Mücadele’de etkisini hissettirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir’ Bizlerde Kastamonu’nun gözü, kulağı olma rolünü üstleniyoruz. Halka ışık tutan basın, dijital medyanın ceplerimize girmesiyle zorluk çekiyor. Okunurluk oranı her geçen gün azalıyor. Ancak çekilen zorlukları,  birlik ve beraberlik içinde aşabiliriz” diyerek Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç ve Seydiler Belediye Başkanı Mehmet Erdoğan’a misafir perverliklerinden ötürü teşekkür etti. 
TIC Detay Altı
Yorum Yazın