DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Yerel

Başkan Sarıkaya Gazetecilerle yaylaya çıktı

Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya hafta sonunda il merkezinde ve Araç’ta görev yapan basın mensupları ile bir araya gelerek, gelecek döneme dair yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Başkan Sarıkaya Gazetecilerle yaylaya çıktı
İrfan Salcı -
Araç merkezinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, basın mensuplarıyla birlikte ilk olarak Araç Harp Müzesi’ni ziyaret etti. Akabinde Sarıkaya basın mensuplarıyla Fındıklı Yaylası’na çıkarak açıklamalarda bulundu. 
 
Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Araç’ta gerçekleştirdikleri Araç Şekerciler Pastacılar ve Yayla Kültürü Festivali hakkında değerlendirmede bulunarak; “Çok güzel bir festival gerçekleştirdik. Eski oyunlarımız oynandı. Doğal ortama uygun yarışmalar düzenlendi. Yayla kültürü insanların kaynaşmasıyla ilgili bir olay. Gurbetteki insanlarımız burada kendi insanlarıyla bir araya gelip, kaynaşma ortamı yakaladılar. Bu yüzden bu festivalleri çok önemsiyoruz. Bu yıl 9’ncusunu gerçekleştirdik. 5 yıldır yapılmıyordu. Pastacılık Araç’ın en önde gelen yegane unsurlardan birisi. Şekerci Hacı Bekir’in Araçlı olması dolayısıyla pastacılık ve şekercilik sektörü Türkiye’de Araçlıların bir unsuru olarak yaygın hale getirilmiştir. Bu nedenle madem Türkiye’de bu sektör yaygın, Araç ile bunu özdeşleştirmek ve pastayı ön plana çıkarmak için festivali gerçekleştirdik. 10 metre uzunluğunda, yayla görüntüsünde bir pasta yaptık. Festivalimize damga vuran en önemli özellik buydu. Bunun yanında konserlerimiz vardı. Çevrede esnaflarımıza yönelik stantlar kuruldu. Stantlarda çok güzel yöresel ürünler sergilendi. Bununda 1-2 ay öncesinden çalışmamızı yapmıştık. Yöresel ürünleri ön plana çıkardık. Kısa da olsa bir festivale başlamış olduk. Önümüzdeki yıllarda daha yaygın bir şekilde kutlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Hacı Bekir’in Araç için çok önemli bir değer olduğunu söyleyen Sarıkaya; “Şu anda pastacılar varsa, Hacı Bekir sayesinde var. Biz Hacı Bekir ailesiyle festival için görüştük, zaman çok kısıtlı olduğundan fırsat bulamadılar. ‘Önümüzdeki yıl daha güçlü bir şekilde beraberce bunu yapalım’ dediler. Araç’a kırgınlıkları vardı. Bizde bu kırgınlıkları tamir etmek için gereken çabayı gösterdik. Mevcut hastanemizde de Hacı Bekir için bir köşe yapılacak. Vali bey ile görüştük. Gereken izinleri aldık. Hacı Bekir ailesine önem veriyoruz. Bu değerleri gelecek kuşaklara taşıyamazsak, hiçbir şeyin önemi olmuyor” ifadelerini kullandı.
 
Festivalin çok fazla duyurulmamasına değinen Sarıkaya; “Bu sene zaman çok azdı. Seçildikten sonra çok kısa bir zaman geçti. Duyuruda eksik kaldık. Bu konuda acemiliğimiz var. Zaman içerisinde hatalarımızı gidereceğiz, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin her tarafına yayılan bir boyutta bu festivali gerçekleştireceğiz. Araç’ta çok ünlü ustalarımız var. İstanbul’daki vatandaşlarımızla görüştük, katkılarını istedik. Çoğu da maddi ve manevi katkılarda bulundular. Belediyemizden az bir katkıyla, çevremizin desteğiyle bunu gerçekleştirdik. Belediyemizi külfete sokmadan bu işi gerçekleştirdik. Bizim büyükşehirlerde Belediye Başkanımız yok, Belediye Meclis üyemiz yok, bürokratımız yok. Bizim buna yönelik çalışmamız gerekiyor. 5 tane belediye ile kardeş belediye olmak için Belediye Meclis kararımızı aldık. Önümüzdeki hafta girişimleri başlatıp, kardeş belediye olacağız. Ataşehir Belediyesi, Maltepe Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Esenyurt Belediyesi ve Bakırköy Belediyesi olmak üzere kardeş belediye olacağız” diye konuştu.
 
Belediyenin mali tablosunun çok kötü olduğunu vurgulayan Sarıkaya; “9 milyon TL üzerinde belediyenin borcu var. Borç yapılmış ama borçlanırken de bir kazanım elde edilmemiş. Esas ilgilendiren konu bu. Araç’a yansıyan maalesef bir değer yok. Kira borçlarıyla, işçilerin doldurulmasıyla bankamatik memuru gibi çalışanlarla olmuş. İşe gitmeyen yok ama çalışma noktasında bankamatik memuru gibi oluyorlar. Çalışmıyorlar, iş üreten yok. Kadro fazla. Meslek Yüksek Okulumuz var ama hiç ilgilenilmemiş. Bölümler kapatılmış, okul kapatılma noktasına gelmiş. Biz belediye olarak destek verdik. 4 tane elemanımızı tahsis ettik. İŞKUR elemanlarının hepsini araziye gönderdim. Çevre çalışmalarını başlattık. Araç pırıl pırıl olma noktasında” dedi. 
 
Araç’ta turizmi canlandırmayı hedeflediklerini söyleyen Sarıkaya; “Araç’ta hayvancılık ve turizm olmalı. İstihdama yönelik çalışmalarımız olacak. İstihdam için çalışmaları başlattık. 100 kişilik bir tekstil atölyesinin Araç’a açtık. Önümüzdeki günlerde 400 kişilik bir istihdam alanı açacağız. Araç’ın gündeminde işsizliği çıkaracağız. Bunu da çözmüş olacağız. Buraya doğayı kirletmeyen, çevreye zarar vermeyen fabrikalar getirmemiz gerekiyor. Bunun yanında çok önemsediğimiz, Şapka Fabrikası açmayı planlıyoruz. Sözlerini aldık. Bu zaman isteyen bir çalışma. İnşallah Araç’a Şapka Fabrikası’nı kazandıracağız. Bu yönde girişimlerimiz oldu. Turizm alanında yayla çok önemli. Yayla turizmi turistlerin ilgisini çeken bir durum. Bir yaylamızda köy meydanı, yayla evlerinin mimarisine uygun 15-20 ev yapmayı planlıyoruz. Bu konuda projemiz var. Girişimlerimizi yaptık. Yasal süreçler üzerinde çalışacağız. Bunları tamamladığımızda dokuyu çok bozmadan projemizi geliştirip, turizme kazandıracağız. Herkesin desteğiyle bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Eski hamamın restorasyonu yapılmış. 10-15 gün içerisinde açılışı yapılacak. Hamam olarak kiraladık, önümüzdeki günlerde açacağız.  O bölgeyi turizme kazandırmak çok önemli. Araç ismi insanların beynine kazanmamış durumda. Eski Araç olarak bilinen bölgeyi butik çarşı haline getirmeyi planlıyoruz. Ev pansiyonculuğu yapmayı planlıyoruz. Gelir kaynağımızı arttırmamız lazım” şeklinde konuştu. 
 
Açıklamalarına devam eden Sarıkaya; “Bizim Bağlarçayı dediğimiz vadi var. O vadi doğal milli park olacak özelliklerde. Oranında milli park olabilmesi için çalışacağız. Doğal, tarihi ve kültürel mirası da içerisinde barındırıyor. Sağlık turizmi ile ilgili çalışmamız olacak. O vadide Gıcırık suyu denilen bir su var. O suyu da faaliyete geçireceğiz. Yolun yapımı için Vali beyden sözünü aldık. Şu anda izinler için başvurduk. İzinleri aldıktan sonra o bölgeyi de sağlık turizmine kazandırmayı hedefliyoruz. Çeşitlilik yapmamız gerekiyor. Sadece bir nokta ile olmuyor. Bütün çalışmalarımızın hepsini 5 yılda yapmamız mümkün değil ama yüzde 80’ini gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bir tane HES Projemiz var. Belediye olarak lisansına sahip olduğumuz bir HES Projemiz var. Bunu harekete geçirip, büyük kaynaklar sağlayacağız. Borç olması hiçbir şey yapılmayacak anlamına gelmiyor. Biz dış desteklerle projelerimizi gerçekleştireceğiz. Bizim yapacağımız HES Projesi, Araç Barajı’nın çıkışından alınacağı için çevreye zarar verecek bir düzeyde olmayacak” ifadelerini kullandı.
 
İlçedeki otopark sorununa da değinen Başkan Sarıkaya; “Göreve geldiğimizde boş arsa sahipleriyle iletişime geçtik. Boş arsaları geçici çözüm olarak otopark haline getirdik. Büyük ölçüde bu sorunu çözdük. Gönül işiyle bu alanları Araç’a kazandırdık. Trafik düzeni sağlamak için aynalar koyduk. Bazı yolları tek yönlü yapacağız” dedi.
 
Toplantının sonunda Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komitesi tarafından başlatılan “Bir Kalemle Çocuklara Umut Ol” kampanyasına destek oldu. Ardından basın mensuplarına Fındıklı Yaylası gezdirildi.
 
"Belediye olarak kanunen gelirimizin binde 2’sini amatör sporlara aktarabiliyoruz."
 
Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya; “Biz göreve geldiğimizde futbol takımımız ligden çekilmiş ve bir alt kümeye düşmüş. Önümüzdeki yılda cezalı durumda. Belediye olarak kanunen gelirimizin binde 2’sini amatör sporlara aktarabiliyoruz. Antrenör Mustafa Kara hocamızı Araç’a çağırdık. Altyapıyı güçlendirmek için yaz okulu açtık. Şu anda 60’a yakın sporcumuz var. Onlara gerekli destekleri verdik. Altyapımızı oluşturuyoruz. Üst yapımızı da oluşturacağız. Takım olarak da 2’nci Amatör Küme’den devam edeceğiz. Bu kapsamda çalışmalarımızı başlattık. Bir de bayan beden eğitimi öğretmenimiz var. O da çalışmalara destek veriyor. Ayrıca yaz okuluna gelen çocuklarımıza da okuma alışkanlığını kazandırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bunların yanında bireysel sporlara yönelik çalışmalarımız olacak. Bizim daha önceden taekwondo takımımız vardı. Dünya 2’ncisi çocuklarımız vardı. Taekwondoyu tekrar canlandırmak için Araçlı Milli Antrenör Özcan Ağırdaş’tan yardım alıyoruz. Bir bayan voleybol takımı, bir tane hentbol takımı ve futbolu öncelik vererek başlattık. Önümüzdeki yıllarda bunları da geliştireceğiz. Atletizmi çok önemsiyorum. Her yıl federasyonun takvimini aldırıp, federasyon düzeyinde atletizm yarışları yapacağız” diyerek bilgi verdi.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın