Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Kan damladı yüreğimize.. Beyrut..!

Değerli dostlarım, kıymetli okurlarım. Dün gece Ortadoğu'da, yanı başımızda Beyrut'ta yaşanan elim hadiseyle bir kere derinden yaralandık.
Kan damladı yüreğimize.. Beyrut..!
Bir şehrin, bir tarihin, insanlığın yok oluşuna kederle şahitlik ettik. Masum insanlar vardı, çocuklar vardı, öyle acı manzaralar vardı ki yazmak, ifade etmek nasıl mümkün olur bilmiyorum.

Beyrut, Babam Harun Efendi'nin doğduğu şehir. İstanbul'dan sonra en sevdiği şehirdi. Beyrut deyince babamın gözleri hala dolar, özlemi yansır yüzüne.

Hanedan ailesine sürgünde kucak açan şehir. Sultan Abdülhamid Han'ın en küçük oğlu Mehmed Abid Efendi'ye ev sahipliği yapan şehir. Sultan Abdülhamid, Sultan Abdülaziz, Sultan Reşad Han'ın torunları yaşadı Beyrut'ta.

Dört yaşından itibaren sıklıkla gidip, ziyaret ettiğim şehir, hatıralar biriktirdiğim şehir. Hala orda yaşayan hanedan üyesi akrabalarımız var.

Sultan Abdülmecid'in torunlarından olan Nahide ve Sintiya Sultan, Yavuz Alpan Osmanoğlu, Sultan Abdülaziz'in kızı Esma Sultan'ın torunu Alp Osmansoy II. Abdülhamid'in torunu Nemika Sultan'ın torunları hala Beyrut'ta yaşayan hanedan üyeleridir.

Bu hadiseden sonra aldığımız haberlere göre evlerinde hasar var, patlamanın etkisiyle binanın dış cephesine, balkon tarafına bakan camlar tamamen kırılmış. O sırada ev halkı iç odalarda olduğu için her hangi bir yaralanma, can kaybı olmamış şükür.

Ancak kalbimiz Beyrut halkı için üzülüyor masumlar, kadınlar, çocuklar var, yüzbinlerce yaralı, binlerce ölü var. Sönen hayatlar, yok olan insanlık..

Devletimizin Beyrut halkı için elinden gelen yardımı yapacağına inanıyoruz. Olayın ardından Afad ve İHH derhal yardım duyurularında bulundu. Bu konuda ülkemize güveniyorum lakin artık ne yapılırsa yapılsın Beyrut'ta hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Ortadoğunun Paris'i bu güzel şehrin tekrar toplanıp eski haline dönmesi yıllar sürebilir.Artık hüzünlü Bir Feyruz şarkısında kaldı Beyrut,
"Yüreğimden selam olsun Beyrut'a
Denizine ve evlerine de
İnsanların ruhundan yapılmıştır o,
İçecekten, şekerdendir..
Bir ekmek ve Yasemenden..
Şimdi tadı ne hale geldi?
Ateş ve duman tadı artık..
Beyrut küllerin şanına sahip şimdi..
Şehrim söndürdü ışıklarını;
Elinin üstünde tuttuğu bir çocuğun kanıyla..
Kapattı kapılarını ve gökyüzünde yalnız kaldı geceyle beraber.."

Kalbimiz Beyrut halkıyla. Ölenlere Allahtan rahmet, kalanlara sabırlar diliyorum.
Allah'a emanet olunuz!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Fatıma Garipler
  Allah vefat edenlere rahmet eylesin. Kalanlara da kolaylıklar ihsan etsin. Hanedan üyelerimizin iyi olmasına çok sevindim. Çok şükür... İnşallah bu günler de geçer, Beyrut yeniden güzel günlere kavuşur.
 • Uzman Yorumcu
  2750 ton diğer ifadeyle yaklaşık 3 milyon kilo amonyum nitrat yıllarca vergi vermediği için el konulan bir gemide bekletilmiş. Esas kullanım alanı tarımda gübre olan bu madde TNT (Dinamit) e yakın derecede oldukça patlayıcıdır suni bir gübre olduğu için kolay satın alınabilir bir madde olduğundan terör örgütlerince bomba yapımında kullanılır. 1921 yılında Almanyada Ludwigshafen kentinde gübre fabrikasında 400 ton gübre infilak ettiğinde 559 kişi ölmüş, bin 977 kişi yaralanmıştı. 2015 yılında Çin'in liman kenti Tianjin'de depolanan 800 ton amonyum nitratın neden olduğu patlamada 173 kişi hayatını kaybetmiş, bölgenin tamamı tahrip olmuştu. Hükümetlerin bu tür acıların yaşanmaması için tedbir alması bir elzemdir.
 • Mehlika
  Çok üzüldük Allah yardımcıları olsun
 • Yusuf kumcu
  Allahım ümmeti muhammed s.a.w. yalniz bırakma, bizi karabük günlerde ışık ve umut ver.