Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Hac-Umre 'Lüks Tüketim' kategorisinde değildir

Kıymetli okurlarımız, Türkiye'de ne dediklerini aslen kendileri de bilmeyen sadece aldıkları para karşılığı yazı yazan bir kesim var.
Hac-Umre 'Lüks Tüketim' kategorisinde değildir
Gündemleri, kendilerine ait cümle ve kelimeleri olmayan bir kesim..
Şimdi bunlar Hac ve Umre'ye taktılar. İsraftır, onun yerine fakire yardım et. Ama Hac ve Umreye israf diyenler öteki israflara ses çıkarmıyor. 1 milyona araba almak yerine 300 bin değerinde araba al gerisini dağıt diyen yok. Rakamlara beraber bakalım:

Lüks araç ithalatımız
2013'de 9 milyar dolar
2014'de 7,7 milyar dolar
2015'de 9,2 milyar dolar
2016'de 9,8 milyar dolar
2017'de 7,5 milyar dolar'lık lüks araç ithal etmişiz.

Sigara
Sigaraya 10 yılda 329 milyar lira ödedik, Türkiye'de 2008-2017 yıllarında sigaraya harcanan para 329 milyar liraya yaklaştı. Bu dönemde iç piyasada satılan sigara adet olarak 1 trilyonu geçti. Evet dumana para ödedik.

Telefon ve diğer israflarımız
Türkiye'de, 2000-2015 arasında ithal edilen cep telefonu için ödenen 23,4 milyar dolar, Akkuyu Nükleer Santrali'nin yatırım tutarını aştı.

15.000,00TL değerindeki kalemden senede 15-20 tane satılıyor.
45.000,00TL değerindeki saat'ten stokta kalmamış.

Yapılan araştırmaya göre; Türkiye'de antidepresan kullanımı 9 yılda yüzde 160 arttı. Son bir yılda yaklaşık 37 milyon kutu ilaç tüketildi. Ülkemizde her 10 kişiden 1'i antidepresan kullanırken, kadınlar erkeklerden iki kat daha fazla antidepresan tüketiminde bulundu.

"Kabe-i muazzama dan istifade edin" Hadis-rudani.3710
Kâbe; beyt-i atiktir. "ve tavaf etsinler Beyti atik'i."
Hac-29.
Atik: en fazla göz yaşı dökülen yer.

Kâbeyi ziyaret bir ruhî detokstur. Umre ve Haccın birden fazlasını israf olarak görenler ne büyük kayıp içindedirler. Velev samimi olsalar yukarıda saydığımız araba, sigara, telefon..gibi israflara da karşı olurlardı.

Tabi burada önemli olan biz Müslümanların da oradan döndükten sonra İslamı temsil ettiğimizi unutmadan bizim üzerimizden İslam’a saldırılacağı bilinci içinde sanki her an Kâbe-i muazzama’da imiş gibi kalbî rabıtamızı muhafaza etmemizdir. Keşke sahra çadırları kurulsa da gidiş gelişler ucuzlasa daha çok insan oraya gitse.

İsraftan uzak bir hayat geçirmeniz duası ile.

Allah’a emanet olun

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Halil
    Tek kelime ile muhtesem bir yazi
  • Fatma Karabaş
    Ne yazıkki münafık bir toplumla karşı karşıyayız. İslam düşmanlığı için ellerinden geleni ardına koymuyorlar. Allah cc nurunu yer yüzünde tamamlayacaktır. Bize düşen sıraatil müstegıim üzere yaşamaktır. Rabbim yardımcımız olsun.