Şehzade Orhan Osmanoğlu

Şehzade Orhan Osmanoğlu

Çamur deryayı kirletemez!..

Değerli Dostlarım, kıymetli okurlarım..
Çamur deryayı kirletemez!..
Gectiğimiz hafta teessüfle izlediğimiz, kendisine gazateci diyen fakat tarih üzerine ahkam kesme hakkını gören, atalarımıza fütursuzca çirkin iftiralarda bulunan bir şahsiyeti hayretle izledik.

Sultan Abdülhamid Han hakkında olmadık karalama ve iftiralarla gündeme gelen bu şahsın yandaşı olduğu medyada daha önce bu tarz saldırılara zaten aşinayız fakat bu şekilde ekranlarda dayanaksız, kaynaksız yapmış olduğu sadırılar bardağı taşıran son damlalar olmuştur.

Merdan Yanardağ isimli bu sözde gazeteci hakkında halkı kin ve nefrete sürüklemek ve iftira atmaktan soruşturma açılmıştır.

Dostlarım gün geçmiyor ki bizler bu milletin evlatları olarak tarihimize, devletimize, devlet büyüklerimize hakaret eden birileriyle karşılaşmayalım.

Daha iki gün önce dünyaya gelmiş masum bir bebeğe ve annesine sırf devlet erkanından olduğu ve siyasi görüşlerini beğenmedikleri için normal bir insanoğlunun ifade edemeyeceği çirkinlikte hakaretlerine şahit olduk.

Evet bir siyasi görüşünüz, duruşunuz ya da tarafınız olabilir, evet sevmeyebilirsiniz, desteklemeyebilirsiniz hatta muhalif de olabilirsiniz ama aşağılık ve çirkin iftiralarınız sizin muhalif olduğunuzu göstermez sizin insanlıktan ne kadar çıkmış olduğunuzu gösterir.

Tarih muhalifleri, farklı siyasi düşünceleri, farklı renkleri affedebilir ama alçaklığı, iftirayı affetmez. Bilmeden kaynaksız bir şekilde milyonların önünde söylediğiniz yalanlar, attığınız iftiralar bazı üst akılların hoşuna gitse bu millet sizi affetmez.

Madem ki tarihten bahsedeceğiz ve madem ki söz konusu Sultan Abdülhamit, o halde içi boş, delilsiz kaynaksız yalan iftiralarla değil buyrun arşivlerin yazdıklarıyla bahsedelim.

Sultan Abdülhamid Han'a iftira atarken bahsi geçen, Abdülhamid'e muhalif dönemin aydınlarının onun saltanatı sonrasında yaşadıkları pişmanlıkları tarih ne sekilde yazıyor görelim:

Sultana en çok muhalefet edenlerden İttihatçıların en önemli ismi; RIZA TEVFİK

Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?
Feryâdım varır mı bârigâhına?
Ölüm uykusundan bir lâhza uyan,
Şu nankör milletin bak günahına.
Târihler ismini andığı zaman,
Sana hak verecek, ey koca Sultan;
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrın en siyâsî Padişâhına.

SÜLEYMAN NAZİF

Padişahım gelmemişken yâda biz,
İşte geldik senden istimdâda biz,
Öldürürler başlasak feryâda biz,
Hasret olduk eski istibdâda biz.
 
Meşhur İttihat ve Terakkici RIZA NUR
"Zavallı Hamid kaç kişiyi asmıştı? Hiç… Hele hiç hırsızlık etmedi, hiç fuhuş yapmadı, hiç israfta bulunmadı. Bilakis memlekette bunların önüne geçmeye çalışmıştı. Bu devre bakınca insan Abdülhamid aleyhine kıyam ettiğine utanıyor." 

Evet dostlarım Abdülhamid Han'ı anlatmak sayfalara kitaplara sığmaz ben burda haddini aşanlara cevaben de yazmıyorum. Onlara cevabı arşivler veriyor zaten. Onların amacı tarihten bahsetmek de değil nefretlerini kusmak.

Devletimiz bu konuda gerekeni yapacaktır.
Yazıma Necip Fazıl'ın dizeleriyle son vermek istiyorum
Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;
Oluklar çift; birinden nur akar; birinden kir.
Allah'a emanet olunuz!..

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Mehlika
  Aşıp bir cevap muhteşem bir yorum sanıniza yaraşır bir üslup ..
 • Muazzez Aydoğan
  Kinlerinde bogulurlar inşallah
 • Fatma
  Sultan Abdulhamid Han'ın ruhu şad olsun. Ne güzel ifade etmişsiniz, teşekkür ederiz.
 • mustafa teoman söğüt
  sizin nasıl canınız yanıyosa bizimkide öyle yanıyor
 • Attila Selami Erhan
  Allah'ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Allah yardımcınız olsun inşallah.
 • Uzman Yorumcu
  Şehzadem bu ülkede bazılarının islama karşı büyük bir düşmanlığı var islam dinini her ne kadar yaşayamasak bile gönlümüzdeki tahtını çekemeyen bu kesimler hasedlerinden kıskançlıklarından islami kimliğiyle öne çıkan geçmişteki ya da bugün kim varsa hakaret ederek içlerindeki kini ve kiri kusuyolar.Bu ülkede düşünce hürriyeti vardır isteyen istediğine inanır istediğini sever ama kimsenin hakaret etme özgürlüğü yoktur. Gazi M. Kemal Paşaya da son yıllarda ve geçtiğimiz gün hakarette bulunuldu buda çok yanlıştır.Ülkemizin kurucusu ki Osmanlı döneminde de birçok savaşa katılmıştır hatta devleti kurtarabileceğini düşündüğü için siyasette güçlenmek için padişah ailesiyle akrabalık bağıda kurmak istemiştir.Cumhuriyeti kurduktan sonra mason localarını kapatmıştır böyle birkişiye sürekli ajan suçlaması asla kabul edilemez.Toplum ideolojilerden sıyrılırsa daha sağlıklı düşünüp hareket edebilecektir.