Batı, ruhu ne zaman keşfedecek?

Kıymetli okurlarımız!
Batı, ruhu ne zaman keşfedecek?
Kalkınma maddeten zenginleşme değildir. Değerli mücevherler, kaliteli kıyafetler insanı insan etmeyeceği gibi altyapısı tamamlanmış olmak bir toplumun medenî olduğu anlamına gelmez. Batı hep nefsi yücelten sunum ve söylemlerde bulunuyor. Ruhu ihmal ederek.

Devlet adamı ayrıdır devlet memuru ayrıdır. Ruhu ihmal eden, insansız sistemler, İzm’ler bir bir çöküyor. Sosyalizm Rusyada, kapitalizm ABD’de, liberalizm Avrupa’da. Cemil meriç üstadın dediğı gibi; çünkü metafiziği yok. Devletin görevi; hayatı kolaylaştırmaktır. Ölüm makinesi silahları satmak için savaş çıkarmak değildir. Bugün dünyada fizikî haritalardan çok siyasî haritalar geçerlidir. "Küreselleşme" kocaman bir yalan.! Her şeyin bir ucunu ellerindeki kirli siyasete bağlama çabası. Batı, ailesini, gençliğini kurtarmaya çalışmak yerine hilafeti engelleme gayretinde. Madenleri sömürmek ile kalkınma olmayacağını anlasalar iyi olur. Son asırda petrolü sömürdünüz ne oldu? Ağlayanın malı gülene yâr olmaz.

  Abd'de 730.000 insan intihara teşebbüs ediyor ve ortalama 32.000 kişi vefat ediyor.

​   Avrupada kı 15-39 yaş arası ölümlerin %4'ü uyuşturucudan.

​   Almanyadaki evliliklerin yarısı boşanma ile sonuçlanıyor. Her yıl 160.000 çocuk bundan etkileniyor.

​   Ab'de doğan çocukların %33'ü evlilik dışı.

​   Avrupa genelinde kokain için yeni tedavi talepleri 1999-2004 arası iki kat arttı. 2004 de 389.000 tedavi talebi gelmiştir.

Batı dünyayı tek tipleştirme, algı ve önyargılar ile, çeteler ile yönetmeye çalışma hastalığından kurtulmalı. Çok kültürlülüğü ve iki kutupluluğu doğal karşılayıp halkların tercihlerine saygılı olmalı.

Bir Arab lider İtalya başbakanına yaklaşık soruyor; İtalyan bankaları ne durumda? Cevap; benim dönemim için söz verebiliŕim ama sonrası için veremem.

Eğer Avrupa inat ile dış politikayı ayırt etmez, bu kısırdöngüden çıkmaz ise bugünlerini de arar. Akl-ı selim ile düşünmesini artık öğrenmeliler. Dünya siyaseti için en güzel yorum Yavuz Sultan Selim'den gelmiştir; bu dünya bir padişaha çok ikisine az.! Atom dahi iki kutupludur. Kâinatta bir şey için geçerli olan her şey içinde geçerlidir. Batı hilafeti kaldırırken ne tuhaftır Vatikan tüm kararlara ortak. Ama dünya tek kutuplu olamaz. Bugün dünyada yaşanan siyasi çalkantının en mühim sebebi bu.! İngiltere kendi ülkesinde sarayını muhafaza ederken Osmanlı topraklarında "imparatorluklar dönemi bitti" yalanı ile nesilleri uyuttu. Bugün İngilterede başbakanın mazbatası dahi kraliçe'de. Yani meclis kaymakamlıkdan öte değil. Batının dünyadaki farklılıklara tahammülü yok. Herkes onların istediği gibi giyinsin, yesin, düşünsün istiyor. Ama bugün batıda seçimlere katılım %50'nin altında. Kendi toplumunu memnun edemeyenler dünyaya nasıl huzur verecek? Medya üzerinden kültürel feodalite kuruluyor.!Toplumlar yönlendirilmeye çalışılıyor. Batı, dış politikasını katolik reflekslerden temizlemeli.!! İnsansız sistemler tüketimi, ihtiyaçları karşılamaktan çok refah seviyesinin göstergesi haline getirmiştir. 

Dünyada; 74 milyon insan esrar, 
13 milyon insan kokain, 
10 milyon insan ekstazy, 
10 milyon insan amfrtomin, 

1.5 milyon insan afyon ve türevlerini kullanıyor. Unesco maskesi ile birkaç yoksula göstere göstere yardım yapmak siyasi makyajdan öteye gidemiyor.

Bir batılı düşünür sözüyle yazımızı bitirelim; “Modern dünya estetik olarak ayyaşlarla dolu bir meyhane, entelektüel olarak bir tımarhane, ahlaksal olarak bir haydut yatağıdır.

Kalın selametle.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın