Avrupa'nın unuttuğu gerçekler..

Değerli dostlarım, sevgili okurlarım
Avrupa'nın unuttuğu gerçekler..
Bugün yurtdışı haberlerine baktığımızda dış basında, özellikle Avrupa basınında Osmanlı ve Türkiye aleyhinde karalama kampanyaları, yalan-yanlış iftira haberlerle karşılaşıyoruz.

Kimi göçmen politikamızı eleştiriyor, buna bir sürü yalan haber ekleyerek bizi Suriyeli göçmenlere kötü davranmakla suçluyor, kimi de direkt iktidara saldırıp devlet politikalarını kötülüyor. Çok değil daha bir kaç gün önce bir İngiliz yayın organı utanmadan Coronavirüs'ün Avrupa'ya Türkiye'den yayıldığı haberini yaptı.

Belli ki Avrupa maziyi çabuk unutmuş, oysa unutacak kadar zaman geçmemişti aradan, Osmanlının kendilerine her fırsatta el uzatmasının.

Hatırlasalar yüzleri kızaracak, belki de işlerine gelmediği için unutuyorlar, unutturuyorlar.
Biz hatırlatalım o halde;

FRANSA KRALINI ESARETTEN KURTARAN OSMANLI

Kanuni döneminde Fransa, hem Habsburg İmparatorluğu'nun baskısını, hem de yaşadığı iç karışıklıklar ve din savaşlarının yıkıcı etkisini Osmanlı'dan aldığı destekle savuşturdu.

Fransa Kralı Fransuva ile Habsburg hükümdarı Şarlken arasında 1542'de başlayan savaş sırasında Fransa Osmanlı yönetiminde denizden yardım edilmesini istedi. 1543'te Osmanlı donanması Barbaros Hayreddin Paşa komutasında Fransa'ya yardıma gitti.

İspanya Kralı ile yaptığı savaşta esir olan Fransa Kralı'nın Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım istemesi üzerine, Sultan Süleyman 1526 yılında kendisine yardım edeceğine dair bir mektup göndermişti. Böylece, o dönem Osmanlı Devleti'nin desteğini alan Fransa, İspanya istilasından kurtulmuştu.

OSMANLI OLMASAYDI ALMANYA’DA PROTESTANLIK OLAMAZDI!

Avrupa'da ortaya çıkan reform hareketi de koyu ve baskıcı katolikler karşısında gelişebilmesini Osmanlının Şarlken'e yaptığı askeri baskıya borçludur.

Osmanlı'nın Habsburgların Alman'yadaki baskısını kırmaları ve yıpratmaları üzerine protestanlık bugün Almanya'da yayılmış, özgürce yaşanabilir olmuştur.

Osmanlı Devleti 1891 yılında Almanya'daki Saale Nehri'nin taşmasıyla büyük zarar gören ahaliye, Sultan II. Abdülhamid Han'ın emriyle yardım yapmıştı.

İSPANYOL İŞGALİNDEN OSMANLI YARDIMI İLE KURTULAN İNGİLTERE

Sultan 3.Murad devrinde İngiltere, katolik Habsburglar tarafından işgal edilmek üzereydi.
İngilizler, Habsburglara direnebilmek için tek şanslarının Osmanlı İmparatorluğu'ndan yardım almak olduğunu biliyorlardı.
Osmanlı İmparatorluğu ile ilişkiye geçerek, İspanyol donanmasının İngiltere'yi işgalini engellemek için yardım istediler. Bunda da başarılı oldular. İngiltere, Türk donanmasının yardımıyla İspanyol işgalinden kurtuldu.
Biraz daha yakına gelecek olursak, İngiltere'de 19.yüzyılın başlarında vuku bulan ve şiddeti kıtlık sebebiyle, Osmanlı padişahı III. Selim tarafından İngiltere'ye verilen buğday desteğini de yazmak gerekir.
Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti de 1947 yılında İngiltere'de selden zarar görenlere yardım etmişti.

OSMANLININ AMERİKA’YA YARDIMI

Sultan Abdülhamid Han döneminde 1889'da vuku bulan ve "ABD'de yüzyılın en büyük felaketi" sayılan sel baskınıdır. Selden sonra 18 ülke gıda, ilaç, giysi yardımlarında bulunmuş, işin ilginç yanı, bölgeye ilk yardımı yapan ve ulaştıran devlet ise Osmanlı olmuştur. Daha da önemlisi, Strauss'un dediği gibi yardımı, talep gelmeden yapmış olmasıdır.
Selden 5 yıl sonra bu defa bir yangın felaketi yaşar Amerika. Minnesota ve Wisconsin'deki orman yangınları karşısında Abdülhamid yine elini kesesine atıp bu defa 300 Osmanlı lirası (1.500 dolar, bugünkü değerlerle en az 60 bin dolar) göndermiştir. Nitekim onun bu "dostane yaklaşımı" sayesinde gazetelerde "Türk Sultanı"ndan övgüyle söz edilir olmuştur. (Chicago Daily Tribune, 12 Eylül 1894).

OSMANLI YARDIMIYLA HAÇLI İŞGALİNDEN KURTULAN BİR MÜSLÜMAN ÜLKE; LİBYA

Endülüs'ün son kalesi Gırnata'nın 1492'de düşmesinden sonra Kuzey Afrika'yı işgale başlayan İspanyollar, 1510 yılında Libya'nın kontrolünü de ele geçirdi. Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım istemek için İstanbul'a gelen Trablusgarplı Müslümanlar, 6 bin askerle geri dönerek mücadeleye başladılar. Kanuni'nin emri üzere hazırlık yapan Osmanlı donanması, İslamiyet'in ilk yıllarından beri Müslüman coğrafyası olan Libya'yı, 41 yıllık Haçlı işgalinden kurtardı.

İSPANYA-ENDÜLÜS YAHUDİLERİ SEFARADLAR BUGÜNKÜ VARLIĞINI OSMANLIYA BORÇLU

Kanuni döneminde Endülüs'ün, İspanya Kraliçesi İzabella yönetimindeki katolik devletin eline geçmesi üzerine, Katoliklerin diğer dinlerden olanlara tahammülsüzlüğü ve sonucunda başlatılan müslüman-yahudi avı büyük bir soykırıma imza attı.
Kanuni'nin gönderdiği yardım üzerine gemiler dolusu Serafad Yahudisi ve Endülüslü müslümanlar güvenle Osmanlı totpraklarına yerleşmiş, burda huzur ve barış içinde hala yaşamaktadırlar.

OSMANLININ KENDİSİ OLMASA KIYAFETİ YETERDİ !

Bu ilginç ama gurur verici yardım olayı da gene Kanuni döneminde yaşanmıştır.
Hollanda'nın baş düşmanları Fransa ve İspanyollardı. Özellikle İspanyollar Hollandalılara çeşitli zulümler yapıyordu. Kanuni, Hollanda'ya cevaben "Oralara kadar Yeniçerimi göndermeyi lüzumlu görmüyorum. Size 50-60 tane yeniçeri kıyafeti gönderiyorum. Bunları kendi askerlerinize giydirip sınırda nöbet tutturun." demiştir. Gönderilen yeniçeri elbiselerini giyen Hollandalıları Osmanlı askeri zannedip, gerçekten de 8 yıl gibi uzun süre "bunlar Osmanlı'nın dostu" düşüncesiyle İspanyol ve Fransızların zulmünden kurtulmuştur.

OSMANLININ YARDIMLARI SAYFALARA SIĞMAZ

İrlanda'ya gemiler dolusu tohum, gıda ve para yardımı, Fransa'ya sel dönemimde yardımlar, Hollanda'ya para yardımları, İtalya'ya volkan patlaması nedeniyle yapılan yardımlar…

Çok yakın geçmişte Balkan Türklerine, Kafkas halklarına, kapılarını açan devletimiz, Savaştan kaçan Suriye halkına kucak açan devletimiz, Açe'de Tsunami vurduğunda yardıma koşan, Yunanistan'da yangın çıktığında ilk yetişen devletimiz, Afrika'da, Asya'da kısacası dünya üzerinde nerede mağdur var, mazlum var dendiğinde ilk koşan yine devletimiz.
Buna rağmen Avrupa at gözlüklerini takmış, geçmişi unutmuş, Osmanlıyı ve Devletimizi kötülemekte.
Şunu söylemeliyim ki geçmişini unutanın geleceği olmaz!
Sizler unutmakla tarihten Müslüman-Türk unsurunu silemezsiniz, tarihten silemeyeceğiniz bizler bugün de varız, gelecekte de var olacağız!
Allah'a emanet olunuz!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
 • Ali Avara
  Allah'ım bu Millete yeniden Dava şuuru nasip etsin
 • Tarih Hocası
  Bir tarihçi olarak, eleştirdiğim yazılarınız olsada bu yazınıza son derece katılıyorum Orhan Bey. Başarılar.
 • Harun Mertoğlü
  Allah Osmanlıdan razı olsun.Bizleri de ecdadımıza layık evlatlar eylesin.
 • Erhan Kaya
  İt ürür kervan yürür şehzadem ayrıca atalarımızın bir sözüylede yorum yapmak isterim iyilik et denize at balık bilmezse HÂLİK bilir. Sürçü lisan ettiysek affola. Allah’a emanet olunuz.
 • Mehmet Öztürk
  Hepsı doğru bildiğin izgibi biz Türk toplumu olarak yaptığımız yardımları geniş kitlelere ulaşması için yeterince satış Pazar lama yapa mıyoruz
 • Ibrahim Yavuz
  Sayin şehzadem benim yaşadiğim yere yakin fransa müllhause ve Alman larin Müllheim bir birine sinir Fransizlar Almanlarin bağ bahçe hasat zamani müllheim Neunburg ilçelerine saldirip talan ediyorlarmiş oranin ileri gelenleri kanuni sultan süleyman dan yardim istemiş padişahimiz 7 yeni çeri elbisesi göndermiş bunlari giynip sinir boyu dolaşsinlar fransizlar korkaktir bunu görünce oraya uğramazlar demiş gerçekte öyle yapilmiş talandan kurtarilmiş .Bu elbiseler karlsuruhe müzesin de imişler saygilarimla .