Oğuz Aydoğan

Oğuz Aydoğan

Hakkında

1973 yılında Tokat- Reşadiye-Gürpınar Köyü’nde dünyaya geldim. İlk tahsilimi doğduğum köydeki Gürpınar Köyü İÖO’da tamamladıktan sonra İmam – Hatip olan babamın tayini dolayısıyla ailemle birlikte İstanbul’a yerleştim. Orta tahsilim, 1985’te Çatalca İHL’de başlayıp 1986 yılında Bakırköy İHL’ de devam etti ki, 1991 yılında adı geçen okuldan mezun olarak lise eğitimimi tamamladım.

1993 senesinde girdiğim Üniversite sınavında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünü kazandım.1997’de bahsi geçen okuldan mezun olduğum sene içerisinde aynı üniversiteye bağlı Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Anabilim Dalı’nda Lisansüstü eğitimime başladım. Eğitimimin birinci yarıyılı sonunda Hatay’ın Reyhanlı İlçesi İmam Hatip Lisesi’ne Tarih Öğretmeni olarak tayinim olunca bir süre yüksek Lisans eğitimime ara vermek mecburiyetinde kaldım.1998’de başladığım Reyhanlı İHL Tarih Öğretmenliği görevim, 2001 yılında Kadıköy Dilek Sabancı TML’ye atanmamla sona ermiştir. 2002 yılında Kırklareli Babaeski’de vatani görevimi tamamladıktan sonra Yüksek Lisans Eğitimime kaldığım yerden devam ederek 2007’de Ahmet Refik ALTINAY : “Hayatı ve Sanat Tarihi Çalışmaları” adlı yüksek lisans tezimi bitirdim ve lisansüstü eğitimimi tamamladım. Kadıköy Dilek Sabancı TML Tarih Öğretmenliği görevimde sergilediğim performanstan ötürü “Aylıkla Ödüllendirme” belgesiyle ödüllendirildim. Aynı okulun geleneksel olarak gerçekleştirdiği Vaksa Ödüllerinde 2005 yılında yılın en çalışkan üçüncü öğretmeni olarak VAKSA tarafından ödüllendirildim. Yine aynı yıl girdiğim Müdür Yardımcılığı sınavını kazanarak 2006 yılında sınava dayalı olarak Kadıköy Sait Cordan İÖO’ya Müdür Yardımcısı olarak atandım. 2006/2010 yılları arasında bu okulda Müdür Yardımcısı olarak devam eden görevimdeki performansım dolayısıyla da iki defa Teşekkür Belgesiyle onurlandırıldım.2010 yılı Müdürlük Sınavını kazandım ve bu sınava bağlı olarak 2010 yılında Başakşehir Kayabaşı Çamlık İÖO Okul Müdürlüğü görevine atandım. Bu okuldaki iki yıllık görevimde gösterdiğim performanstan dolayı da İlköğretim eğitim denetmenlerinin teklifi ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün oluruyla 2011 yılında yine Teşekkür ve 2012,2013 ve 2014 yılında da Başakşehir Kaymakamlığı tarafından Başarı Belgeleriyle ödüllendirildim.

Halen İBB Şehit Polis Mustafa Erdoğan Orta Okulu Müdürlüğü görevine devam etmekteyim ve aynı zamanda Sabahattin Zaim Üniversitesi Sosyal Bilimler Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında Yüksek Lisans yapmış olup evli ve iki erkek çocuğu babasıyım.
Toplam 4 yazı listeleniyor
 • Bir Üniversite kayıt işinin hatırlattıkları ya da 'Kutbu'Rabia' nedir/kimlerdir?

  Allah’a sonsuz hamd ü senalar olsun ki Kutb’ur-Rabia’ diyeceğim bir büyük tevafukla bugün oğlumun Üniversite kaydını yaptırmak nasip oldu.

 • Talihsizlik ya da tarihsizlik örneği

  İşte şu dize; İlçemiz sınırlarının tam orta yerinde, Altınşehir’den Kayabaşı – Şamlar istikametine uzanan yol üstünde bulunan Yarımburgaz Mağaralarının başına gelenleri özetler mahiyettedir. Bu talihsizlik/tarihsizlik örneğinin ne olduğuna geçmeden önce biraz mağaraların tarihi hakkında bilgi verelim isterseniz.

 • Tarih sahnesinin perde arkasındakiler Sultan hocaları

  Öğretmenlik, şüphesiz ki en kadim ve mukaddes mesleklerden biridir. İlk insanlar olan Hz. Âdem ile Havva’nın mürebbileri / öğretmenleri bizzat yaratıcının kendisiydi.

 • Tarih felsefesi açısından Milli Eğitim kavramı

  Eğitimin içinde olan bireyler olarak 'milli eğitim' kavramının tarihi ve terimsel anlamları üzerinde ne kadar düşünüyoruz / düşünüyor muyuz?