Kenan Akın

Kenan Akın

Hakkında

1944 yılında Mardin de doğdu. Lise öğrenimi sırasında Yeni Mardin Gazetesi nde gazeteciliğe başladı. 1961 yılında İstanbul da üniversite öğrenimini yaparken, Tercüman gazetesi nde çalışmaya başladı ve bu gazetede 20 yıl boyunca aralıksız çalıştı.

1986 yılında girdiği Türkiye Gazetesi nde Genel Yayın Danışmanı olarak giren Genel Yayın Koordinatörü ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulunan Akın, 1992-1993 dönemleri arasında TGRT de Genel Yayın Koordinatörlüğü görevi yaptı. Televizyon deneyiminin ardından 1993 yılının sonlarında Türkiye Gazetesi Genel yayın Müdürlüğü görevine geri dönen yazarımız sırasıyla Yeni Günaydın ve Sabah Gazetesi nde çalıştı.

Kenan Akın 1996 yılında tekrar Türkiye Gazetesi ne dönerek üçüncü defa Genel Yayın Müdürlüğü ne getirildi. Halen yazarlığının yanı sıra TV 8 Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini sürdüren yazarımız 12 yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi nde Güncel Gazetecilik dersleri verdi.

1996 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi nde gazetecilik dersleri veren Akın ın basılmış 9 eseri vardır. Başta Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere çeşitli basın kuruluşlarından 14 ödül sahibidir. Evli ve iki çocuk babası olan yazarımızın yabancı lisanı, İngilizce ve Arapça'dır.
Toplam 411 yazı listeleniyor
 • Trump sınırda İsrail uydusu kurma peşinde

  Son 5 yıldaki çatışmalardan daha doğrusu kan dökmelerden sonra Orta Doğu’nun ne denli 'ateş çukuru' olduğu artık iyice anlaşılmış bulunuyor.

 • 'Ilımlı İslâm' İslâm ülkelerinin arasını açıyor

  Bir gazeteci olarak; ilk gördüğüm ve mesleğimi icra ettiğim yabancı ülke olması, dikkatlerimi daima Suudi Arabistan’ın üzerine çekiyor.

 • Amerika, Irak’ın ‘resmen’ üçe bölüneceğini itiraf ediyor

  Peşmergebaşının Kuzey Irak’ta bütün ihtarlara hatta tehditlere rağmen gerçekleştirdiği hukuk dışı “referandum”un gerçek tahribatı başlamamış bulunuyor.Üstelik; İsrail’in açık seçik, ABD’nin de örtülü desteğine rağmen Irak’ın Kuzey’inde hiçbir zaman; güven, barış ve refahın sağlanamayacağı da biliniyor.

 • Tehlikeli uçurum

  Çok uzun yıllardan beri, İslam alemine karşı büyük saldırıların devam ettiği, ne yazık ki, ancak zaman zaman fark ediliyor.

 • Ortadoğu’nun ‘Truva Atı’

  Dünya barışı ve özellikle Avrupa'nın güvenliği için yıllardır ayakta tutulan NATO şimdi de, IŞİD gibi terör örgütleriyle mücadele etmek için Orta Doğu belasına "resmen" bulaşıyor.

 • İsrail’i korumak ve kollamak için derin planlar

  Uzun yıllardan beri kim 'Başkan' olursa olsun ABD'nin Orta Doğu'daki asıl hedefi, petrol ve İsrail'in güvenliğini korumakla özetleniyor.

 • 2017'nin oyuncuları arasında Türkiye!

  Geçmiş yakın yılların, bütün acı ve ağır süreçlerinin içinde kendini bulan 2016; ne yazık ki tehlikeli ve trajik mirasını 2017 yılına devretmiş bulunuyor.

 • İki gözüm kapalı, Bağdat'ı bulabilirim!..

  Orta Doğu'nun ne kadar bir 'gayya kuyusu', ne kadar bir 'bela' ve ne kadar bir 'batak' kaynağı olduğunun artık herhalde herkes farkına varmış oluyor.

 • İslam alemi 'acılar' içinde bir bayrama daha giriyor!

  Ne yazık ki; İslam dünyası bir bayrama daha yine acılar içinde giriyor. Gerçekten de, İslam ülkelerinden bazıları, ya "istilâ altında" ya da "yok olma" tehdidi altında çırpınıyor, çatışıyor, savaşıyor.

 • Kıyamet savaşı, nereden başlayacak!

  Orta Doğu'yu kana bulayan, çoğu 'diktatör' olsa da, liderlerin hunharca öldürülmesine, ülkelerin ve ailelerin çökmesine neden olan sözde 'Arap Baharı' ne yazık ki hükmünü acımasız bir şekilde hâlâ icra ediyor.