Galip Gezer

Galip Gezer

Sayılar silsilesi

Noncentilyon çarpı noncentilyon eşittir dünyamızdaki hücre sayısına eşdeğer olduğu düşünülmektedir. Peki nedir bu matematik profesörlerinin bildiği rakamlar? Yapay zeka teknolojisi.
Sayılar silsilesi
Olası bütün ihtimalleri olasılık ihtimallerini bile hesaplayabilen insan yapımı bir aygıttan bahsediyorum. Tehlikeli olan da budur zaten insan yapımı olması...

Tanrının bir yaratma algoritması var ve bu rakamların daha büyüğü üzerine bir denge kurabiliyor olması kesindir. Örneğin arıların toplu ölümleri insanlığın kısa bir sürede sonunu getirebileceği gibi, bir çift kara sineğin eşleşmesi sonucu doğacak olan tüm larvalardan sinek çıkmış olsaydı yeryüzünü 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplayıp yaşamı olumsuz kalacaktı.

Rahmani bir yaratıcımızın olması insanoğluna göksel ve yersel hayatta merhametli davranması tüm canlılar için bir lütuftur. Fakat yapay zekayı tasarlayanlar bu lütuftan yoksundur.

Günümüz dünyasında takip ettiğim Vladimir Putin ve Space X'in kurucusu Elon Mask da yapay zeka konusunda son derece endişeli olduklarını belirtmektedir. Söylemlerin de ki endişeleri kamera karşısında anlatmaktan çekinmemeleri felaketin boyutları hakkında sizi biraz bilgilendireceğini umuyorum.

Son dönemde Facebook'un yüz tanıma modelini kullanmasını sürekli önermesinin bir sebebi bulunmaktadır. Amaç sizin izninizle bazı sistemlere giriş yapılabilmesidir. Fotoğraf makinelerinin ve cep telefonu kameralarımızı açtığımızda objektifte 1 kişi varsa 1, 5 kişi varsa 5 kare ortaya çıkar ve yüzlere odaklanır. Odaklanma sonucu yüzümüzün her yönden tanımlaması yapılır.

Akıllı evler, otomobiller, büro malzemeleri, ses ve yüz tanıma sistemlerine entegre edilmesiyle hedef son aşamaya gelmiştir. Vücudumuzun herhangi bir noktasına deri teması olacak şekilde bir çip takılması ve bu işlemin sizin isteğinizle yapılması olası en kesin moda tabiriyle önünüzde sunulacaktır. Kalp atışlarımız, nefes sayımız, kalori yakma gibi birçok sağlık durumu ileride yapay zekaya teslim edilecek ve insanoğlunun hükmü insanoğlu tarafından bitirilecektir.

Peki İngiliz polisinin yapay zekayı kullanarak azınlık raporu filmini gerçeğe çevirmek üzere olduğunu biliyor muydunuz? On binlerce kamera ve mikrofonla vatandaşlarını izleyerek ve dinleyerek suç önleme birimini test etmektedir. ‘Ulusal Veri Analiz Çözümü isimli bir programı test olarak kullanıyoruz’ açıklaması yapmasına karşın aslında uzun yıllardır bu sistemi kullanmaktadırlar.

Görünen odur ki gerek Boston Dynamics gibi Amerikalı firmalar gerekse uzak doğu ülkelerindeki transhümanist ruh transrobotik makinaları hayatımıza sokacaktır. Yapay zeka sadece Apple'ın Sirisi gibi zararsız görülmemelidir. Android telefonunuza ‘Okey Google’ diye seslendiğinizde size cevap verdiğini göreceksiniz. Burada asıl sorun yapay zeka ile ilgili çalışmaları kontrol altına alacak bir yasa henüz gezegenimizde yoktur. Kontrolsüz şekilde çalışma yürüten bilim insanları çok büyük bir hata yapmaktadır. Günümüzde yapay zeka kullanan onlarca robot var ve birkaç tanesi bazı konularda fikir belirtiliyor. 2,5 milyon gigabayt olan insan beyni ve 576 megapiksel olan insan gözü gelişmiş bir robot için çok küçük birimlerdir.

Bir diğer sorun ise tüm dünyadaki savunma sistemleri, banka, gıda ve makine sektörünün internet bağlantılı olmasıdır. Bunun sonucunda bu sistemlere erişebilen yapay zekanın ne kadar ileri gidebileceğini hayal bile etmek istemiyorum.


Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın