Galip Gezer

Galip Gezer

Haymatlos (Vatansız)

Bir bireyin ülkesini sevmesi milletperver eğitim, hamiyetperver aile ve vatanperver bir ruh ile vücud bulur.
Haymatlos (Vatansız)
Anadolu'nun ve Trakya'nın neredeyse her bölgesini kanla sulamış olduğumuz son yüzyılda yaşamış olduğumuz badireler bizleri nerelerden nerelere sürüklemiştir.

''100 mühendis vakası''

Tarih bu konuyu böyle yazacaktır. ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi), TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu), SAGE (Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) ve TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi)'in çalışanı çoğu ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) mezunu 100'e yakın hatta daha fazla mühendisimiz Hollanda'ya daha iyi bir hayat için transfer (iltica) etmiştir. Bin bir emek ile yetiştirdiğimiz elektronik yazılımcısından tutun da harita mühendisine kadar 100 süper beyin elimizden uçup gitmiştir.

İltica faaliyetlerini hızlandıran ASML isimli Hollandalı bu şirket savunma sanayinden tutunda yazılım sektörüne chip yapan makineler üreten bir şirkettir.

Askerlik gibi TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesi ve can güvenliği gibi garip garip sebepler (Avrupa'da Türkiye için şöyle bir söz vardır bizler tesadüflerden bahsediyoruz, Türkler tesadüfü yaşıyor)'den dolayı ülkümüzü ve ülkemizi terk etmek bizi şaşırttı mı? Hayır pek de şaşırmadık.

Bu aziz vatan birkaç bin Euro'ya satılacak vatan değildir. Burada devlet, üzerine düşeni yapmamıştır hala da yapmamaya devam etmektedir. Peki devlet için ne yapmalıdır ne yapmamalıdır? Oturduğu yerden hiçbir işe yaramayan genel müdüre 60 bin TL maaş vermeyi ya da seçimden seçime yüzünü gördüğümüz vekil tiplere yüksek maaş vermekten vazgeçmeliyiz. Bu paralar bilim için çalışan bu çocuklara verilmelidir.

Fakat!!!

Burada olayın sadece para olmadığını görmekteyiz. Zamanında Aziz Sancar gibi bir Mardin ilimizin köylüsü vatan evladı da haymatlos ilan edilmiştir. Bugün gurur duyduğumuz bu adam daha düne kadar vatansızdı. Ayrıca kendi ensesine sıkarak intihar eden ASELSAN mühendisleri, düşen Isparta uçağındaki değerli Prof. Dr. Engin Arık hoca ve ekibi gibi nice üzücü olay sonucu bilim şehitlerimiz vardır. Yalnız son 20 yıldır vatanseverlik duygularının da ayaklar altına alındığını görmemiz gerekmektedir. Milli ruhumuz can vermeden derhal önlemler alınmalıdır.

100 mühendis konusu hakkında soru önergesi veren CHP Tekirdağ milletvekili değerli bir vatan evladı olan İlhami Özcan Aygün bey ile yapmış olduğum telefon görüşmesinde kendisinin bu konuda ne kadar tedirgin olduğunu fark ettim.

Karşılıklı çekincelerimiz ilettiğimiz bu görüşmede sabırlı ve vatandaşı dinleyip aydınlatan bir vekil ile karşılaştığımı belirtmek isterim. Ayrıca vatan millet için tarım ve teknoloji konusunda birçok ülke sorununu yakından takip eden bir milletvekili gördüm.

Ülkemizden çekip giden bu 100 süper beyin vatansız olur mu olmaz mı bunu ben bilemem ama ülkemizde bilimin kurtuluş savaşı verdiği şu dönemde cepheyi terk etmenin adını ben koyamadım siz koyabildiniz mi?

Bak mühendis kardeşim, o gün geldiğinde biz bu aziz vatanımızı kazma kürek ile süngü ile milli ruhumuz can verene kadar koruruz. Bu bizim namusumuzdur. Ancak yaşanılacak o vahim an kapımızda göründüğünde Amsterdam'da bir kafede içtiğin latte boğazından geçmeyecektir.

Yazımı yazmadan kısa bir süre önce görüştüğüm uçuş mühendisi kardeşim Uğur şöyle söylemişti;
‘İsteseydim bende giderdim ama vatanımda kalmayı tercih ettim’ 

Ve şimdi yerli drone üretiyorlar. Sana da selam olsun kardeşim...

Yazıma Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yine bir sözü ile son vermek istiyorum "İlim neredeyse fen nerede ise sanayi neredeyse gidip almalıyız" 

Bu aziz topraklardan askeri sırları götürmemeliyiz!!!

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın