Galip Gezer

Galip Gezer

Doğu kalkınma hareketi

Ülkemizin hem doğusunu hem batısını kalkındırmadığımız müddetçe asla G8 gibi gelişmiş ülkeler sıralamasına adımızı yazdıramayız.
Doğu kalkınma hareketi
Muasır medeniyet dediğimiz G8 (ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, İtalya, Almanya, Fransa ve Kanada) Çin ve Güney Kore'yi de sayarsak toplamda en büyük 10 ekonomik gücün jeopolitik yapılarını tek tek inceledim. 

İnceleme sonucunda çıkan veriler şunu göstermektedir ki; mevcut ülkemizin hem doğusunu hem batısını kalkındırmadığımız müddetçe asla G8 gibi gelişmiş ülkeler sıralamasına adımızı yazdıramayız.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse G8 ülkeleri dünya ekonomisinin yüzde 65'ini temsil ederler. Çin ve Güney Kore'ye listeye alırsak bu rakam yüzde 75'leri geçer.

Küresel dünyanın şehir ve sanayi konumlandırmalarına bakarsak şu tabloyu görürüz;
(ABD) Los Angeles doğu New York batı, (Rusya) Yakaterinburg doğu Moskova batı, (İngiltere) Londra doğu Birmingham batı, (Japonya) Tokyo doğu Nagasaki batı, (Almanya) Münih doğu Frankfurt batı, (Fransa) Lyon doğu Paris batı, (İtalya) Torino doğu Napoli batı, (Kanada) İngiliz kolombiyası doğu ve Ottawa batı, (Çin) Şangay doğu Siçuan batı, (Güney Kore) Busan doğu Seul batı gibi gelişmiş ülkelerin hem doğusu hem batısı iyileştirilmiş bölge olarak tasarlanmıştır. 

Burada ülkemizin sorunu doğudur. Van, Erzurum ya da Erzincan bölgelerinde doğu kalkınma hareketi yapmak zorundayız. Bu ahvalde batıya tek bir çivi dahi çakılmamalı tüm fabrika yatırımları doğuya kaldırılmalıdır. Yol, altyapı su ve enerji gibi ana yatırımlar çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir. 

Terör sorunu için derhal batı bölgesindeki askeri güç doğuya kaydırılmalıdır. Bedeli ne olursa olsun terör bitirilmeli ve doğu kalkındırılmalıdır. Kurtarılmış bölge izlenimi yok edilmelidir.

Bir zamanlar Zekeriya Öz'e verilen tam yetkiler idealist vali ve belediye başkanlarına verilmeli ilgili bakanlıklar sorunlara jet hızıyla müdahale etmelidir. İGEP (İç Göç Entegrasyon Projesi) gibi yaptırımlar hızlandırılmalı; ki kapatıldı. Mevcut büyük şehirlerde olan doğu halkı topraklarına gönderilmelidir.

Mezopotamya ya da Ortadoğu diye adlandırılan bu topraklarda vermiş olduğumuz şehitlerimizin ruhu için bu adımlar atılmalı, küresel oyununda piyon değil oyun kurucu olmamız gerekmektedir. Devlet gülümseyen yüzünü gösterdiği gibi sert yüzünü de göstermelidir. Demir İpek yolu ile lojistik sorunu çözülmelidir. Bu büyük oyunda Fırat ve Dicle nehirleri arasına kimi gömmemiz gerekiyorsa gömmeliyiz. Bu cenaze yeni yüzyılın yatırımı olacaktır.

Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlık ile olur" sözünü hatırlatarak bir sonraki yazımızda buluşmak üzere hoşça kalın.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın