Ali Sait Mökükçü

Ali Sait Mökükçü

Hakkında

17.09.1955 tarihinde Kastamonu'da doğdu. 1960 yılında İstanbul'a geldi. İlk ve Ortaokulu Çağlayan'da, liseyi Pertevniyal Lisesi'nde okudu.

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akedemisi, Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu İşletme Bölümü'nden 01.10.1974 tarihinde mezun oldu. Daha sonra ticarete atıldı. 1982 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra, 1984-1986 yıllarında Süper Gazete'de müessese müdürlüğü yaptı.

1989 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Bürosunu açtı. Halen İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi olarak, Şişli'de Mali Müşavirlik Mesleğine devam etmektedir. Tenis, halter ve judo ile uğraşan yazarımız İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Toplam 165 yazı listeleniyor
 • Yıl içindeki bazı kazançlara vergi mükellefiyeti

  Vergi denince; Gelir Vergisi Kanunu’nun ilk maddesinde bir gerçek kişinin, bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarı gelir olarak kabul edilmiş ve bu şekilde elde edilen gelirler üzerinde vergi uygulanması kararlaştırılmıştır.

 • Vergilendirme dönemi geldi

  2015 Yılı içerisinde gelir elde eden gerçek kişilerin vergi beyanname verme zamanı geldi. Bilindiği gibi genel beyanname dönemi her yılın mart ayında verilir.

 • 2016 yılında vergiler ve asgari ücrette uygulanacak hadler değişti

  Her yıl olduğu gibi 2016 yılında elde edilecek gelirlerin asgari tutarları ve beyan edilecek vergiler yeniden belirlendi. Maliye Bakanlığı tarafından yeniden değerleme oranında hesaplanarak düzenlenen vergi ve tutarları sizlerle paylaşalım.

 • İşletmelerin 2016 yılında mali yükümlülükleri

  Yine bir yılı geride bırakıyoruz. Mali idare genel hesap dönemi 01 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yeni uygulamalar hazırlamakta ve çoğunlukla bu uygulamaları yeni hesap dönemi başından itibaren hayata geçirme kararları vermektedir.

 • Emlak Vergisi 2. taksit ödeme zamanı geldi

  Kasım ayı Emlak vergilerinin 2. taksit ödeme ayıdır. Malum emlak vergisi'ni genel anlamı ile yine bir irdeleyelim.

 • Maliye artık elektronik posta kullanacak

  Vergi daireleri vergi kanunları uyarınca tebliğ etmeleri gereken hususları artık 'Elektronik Tebligat Sistemi' ile mükelleflere bildirecek.

 • Yıllık ücretli izin kullanma zamanı

  Yıl boyunca çalışanlar, hak ettikleri izinlerini dolayısı ile dinlenme haklarını genellikle yazın kullanmaktalar, yoğun çalışma ortamına kısa bir sürede olsa ara vermek izin kullanan çalışanın motivas

 • Yıl içindeki kazançlar toplanarak beyan edilecek

  Bir takvim yılı içinde elde edilen kazançlar ve iratlar için yıllık beyanname ile beyan edilir ve doğarsa vergi ödenir. Beyanname verilirken tüm gelirler kendi özelliklerine göre toplanarak birlikte b

 • ​Ev hizmetlerinde çalışan için sigorta yaptırma

  Evlerde temizlik ve benzeri işler için çalışanlar sigorta yaptırılacak. 1 Nisan'da Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile sigorta işlemleri belirlendi.

 • Emlak vergilerinde süprizle karşılaşmayın

  Sahibi olduğunuz emlak vergileri açısından karşılaşacağınız vergi farkına karşı tedbirli olmakta fayda var.