Ali Sait Mökükçü

Ali Sait Mökükçü

Hakkında

17.09.1955 tarihinde Kastamonu'da doğdu. 1960 yılında İstanbul'a geldi. İlk ve Ortaokulu Çağlayan'da, liseyi Pertevniyal Lisesi'nde okudu.

İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akedemisi, Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu İşletme Bölümü'nden 01.10.1974 tarihinde mezun oldu. Daha sonra ticarete atıldı. 1982 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra, 1984-1986 yıllarında Süper Gazete'de müessese müdürlüğü yaptı.

1989 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Bürosunu açtı. Halen İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyesi olarak, Şişli'de Mali Müşavirlik Mesleğine devam etmektedir. Tenis, halter ve judo ile uğraşan yazarımız İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Toplam 165 yazı listeleniyor
 • Emlak vergisi dönemi geldi

  Türkiye sınırları içerisinde bulunan binalar, gerek karada, gerekse su üzerindeki sabit inşaatlar, ile arazi ve arsalar Emlak Vergisi'ne tabidir.

 • ​SGK'nın 2017 yılında personel çalıştırana vergi ve SSK prim teşviki

  2017 Yılında işsizliği önlemek ve diğer taraftan ekonomiye katkı sunmak amacı ile bir dizi teşvik kararları alınmıştır. Özellikle Özel Sektör İşverenleri ve personeli yakından ilgilendiren bu konuyu son şekli ile ele almak istedim.

 • Babaannelerin, ninelerin torun bakma maaşı almasının şartları

  Çalışma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında yapılan anlaşma ile Büyükanneler ile ilgili torunlarına bakmaları halinde aylık 425 TL maaş ödenecek.

 • 2017 yılında mâli yükümlülükler ve vergiler

  Yeni yıla başlarken, Ülkemiz üzerinden oynanan oyunların bozulmasını ümit ediyor, Ülkemizin birliğinin bozulmaması, barışın sağlanması için canını siper eden tüm gelmiş geçmiş şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyor, gazilerimize şifa, geride kalanlara metanet diliyorum.

 • 'Gündelik sigortalı giriş' işlemlerinde teknolojik kolaylık

  Günümüz işçi çalıştırma işlemleri teknoloji ve bunu iyi kullanma becerisine sahip taraflar sayesinde gittikçe kolay hale geliyor. Bu tür çalışmalar hem çalışan adına hem çalıştıran hem de kurum adına oldukça yararlı olacak.

 • Yapılandırma için süre azaldı

  6736 Sayılı kanunla yürürlüğe giren 'Yeniden Yapılandırma Yasası'ndan yaralanmak için az bir süre kaldı. Kanunda belirlenen kamu kurumlarına borcu olanlar ile işletmelerinde herhangi bir düzeltme ihtiyacı olan firmalar ve varlıklarını kayıt altına almak isteyen vatandaşlara kolaylık getiren yasanın fırsat olduğu kanaatindeyim.

 • Yeni 'Yapılandırma Yasası'

  Bazı dönemlerde Mali idare 'Vergi alacakları' veya 'İhtilafları' tekrar elden geçirme ve düzenleme ihtiyacı içinde bulunmaktadır. 19/08/2016 tarihinde 29806 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun da bunlardan biri ve şimdilik sonuncusudur.

 • Yeni vergi affı ve getirdikleri

  Ülkemiz oldukça hareketli günler geçiriyor. En sonunda 15 Temmuzda darbe denemesi yapıldı.

 • Çalışanı olan her işletmeye, 'İş Güvenliği Uzmanı' zorunluluğu

  Bünyesinde çalışanı bulunan her işletme, 01/072016 tarihi itibarı ile 'İş Güvenliği Uzmanı' bulundurmak zorunda. İş yerleri çalışanları açısından ve işin mahiyeti açısından 'Çok Tehlikeli', 'Tehlikeli', 'Az Tehlikeli' olarak sınıflandırılıyor.

 • ​Genç girişimcilere vergi avantajı

  İş hayatına girmeyi hedefleyen genç girişicilere güzel bir haber var.