Bir taşla sekiz kuş vurma avantajında son 24 saat..!

Varlık Barışı, yararlananlara ciddi vergisel avantajlar sağlayan önemli bir düzenleme. Kimilerine göre köprüden önceki son çıkış. Bana göre de, 1 taşla 8 kuş vurmanın, ciddi vergisel avantaj sağlamanın şu an için tek yolu.
Bir taşla sekiz kuş vurma avantajında son 24 saat..!

Kamuoyu Varlık Barışı'nı Tam Olarak Anlayamadı, Kimse de Tam Olarak Anlatamadı! 

Varlık Barışı uygulaması, yararlananlara ciddi vergisel avantajlar sağlıyor, işletmelerin mali yapısını düzeltiyor, belli başlı mali ve finansal sorunlarını çözüyor.

Belli bir kesim Varlık Barışı’na muhalefet ediyor, karşı çıkıyor. Bunun nedenini ise, “Türkiye’den çeşitli nedenlerle yurt dışına çıkarılan paraların vergisiz olarak Türkiye’ye geri getirilmesine karşıyız.” şeklinde ifade ediyorlar.

İşte en büyük yanılgıda burada, Varlık Barışı yurt dışından Türkiye’ye para getirmek ya da para aklamak değil!

Varlık Barışı Neden Önemli?

Varlık barışı, her ülke açısından oldukça önemli bir konu. Çünkü, hemen her ülke öncelikle kendi vatandaşlarının olmak üzere diğer ülke vatandaşlarının başka ülkelerde bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını kendilerine getirmek istiyor. Bu şekilde, karşılıksız büyük bir finansal kaynağa sahip olmayı amaçlıyor.

Ülke olarak bizim de öncelikli hedefimiz, vatandaşlarımızın yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Varlık Barışı kapsamında Türkiye'ye getirilmesi, yurt içinde bulunan ancak gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ve taşınmazların vergi dairesine beyan edilerek, kanuni defter kayıtlarına alınabilmesine imkan sağlanması.

Dün olduğu gibi bugün de, yurt dışından getirilecek veya yurt içinden ekonomiye kazandırılabilecek her varlığa ve ekonomik değere ihtiyacımız var. Bunlar zaten ülkemizin parası, bizim kaynağımız.

Varlık Barışı, 7186 Sayılı Kanun’la Düzenlendi

Varlık Barışı Düzenlemesi, 7186 sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 90. maddede düzenlendi. Maliye ise, 2 Ağustos 2019 tarihli ve 30850 sayılı Resmi Gazete’de yayımladığı 1 Seri No.lu Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ ile, Varlık Barışı uygulamasının usul ve esaslarını belirledi.

Varlık Barışı İle 1 Taşla 8 Kuş Vurabilirsiniz!

Varlık Barışı, yararlananlara birbirinden değerli çok ciddi vergisel avantajlar sağlıyor. Şirketin mali yapısını güçlendirmeden, ortakların değer artış kazancı ve ticari kazanç sorgulamasına girmeden taşınmazlarını şirkete koyabilmelerine, hakkında vergi incelemesi yapılamamasına, varlık barışı bedellerinin ortaklara dağıtımında kar dağıtım stopajı yapılmamasına ve ortakların nezdinde de bu tutarın vergilendirilmemesine vb. çok sayıda avantaj var.

Tam olarak 1 taşla 8 kuş vurabilirsiniz! Neler mi?

1) Kayıt dışı varlıkları sorgusuz sualsiz kayda alabiliyorsunuz!

2) Bu varlıkları vergiye tabi dönem kazancınızın tespitinde dikkate almıyor ve vergilendirmiyorsunuz.

3) Varlık Barışı’ndan yararlanmanız halinde, kendiniz, ortağı olduğunuz şirket, şirket ortakları ve kanuni temsilcileri hakkında bu işlemden dolayı herhangi bir vergi incelemesi ve tarhiyat yapılmıyor, ceza kesilmiyor.

4) Varlık Barışı kapsamında bildirdiğiniz veya beyan ettiğiniz varlıklar üzerinde serbestçe tasarrufta bulunabiliyor, bilançonuzun pasif kısmında Fon hesabında tutacağınız bu varlıklara ilişkin tutarı, ister sermayeye ilave edebiliyor, isterseniz şirket ortaklarına dağıtabiliyorsunuz.

5) Söz konusu tutarları ortaklara dağıtmanız halinde, kar dağıtımına bağlı stopaj yapılmıyor, ortaklar tarafından bu tutarlar beyan edilmiyor, vergilendirilmiyor.

6) Üstelik bu tutarlar işletmenin tasfiye edilmesi, birleşme, devir ve bölünme hallerinde de vergilendirilmiyor.

7) İşletmeye dahil ettiğiniz varlıklara ilişkin tutarları işletmenin vergiye tabi kazancının/dağıtılabilir kazancının tespitinde dikkate almaksızın vergisiz işletmeden çekebiliyorsunuz.

8) Bu varlıklara hangi tarih itibarıyla sahip olduğunuz sorgulanmıyor, sizden bilgi talebinde bulunulamıyor.

Bu Avantajlara Nasıl Mı Sahip Olacaksınız?

Çok basit, % 1 vergi ödeyerek bu avantajlara sahip olabilirsiniz!

Hani bir tabir var ya, “Baba Oğluna Yapmaz” diye. İşte Varlık Barışı bunun da ötesinde bir şey.

Varlık Barışı’nda Son 24 Saat!

İnsanlarımıza, şirketlerimize bu kadar avantaj sağlayan Varlık Barışı’nda son 24 saat.

Varlık Barışı’nda süre 3o Haziran Salı günü yani bugün sona eriyor. Yararlanmak da fayda var, şiddetle öneriyoruz.

Yeni Bir Varlık Barışı’na İhtiyacımız Var Mı?

Evet, kesinlikle var.

Dün olduğu gibi bugün de, yurt dışından getirilecek veya yurt içinden ekonomiye kazandırılabilecek her varlığa ve ekonomik değere ihtiyacımız var. Ama bu şekilde değil. Varlık Barışı düzenlemesinin bazı eksiklikleri var. Varlık Barışı uygulamasına sadece vergi değil, kambiyo, bankacılık ve gümrük mevzuatları yönünden gerekli olan güvenceler verilmeli. Hatta, Varlık Barışı vergisiz olmalı.

Yani, Varlık Barışı yeniden dizayn edilerek, her yönden gerekli güvenceler verilerek yeniden getirilmeli.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Gün Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.

Yorum Yazın
  • Nurettin Demir
    Üstadım emeğinize sağlık