TIC HOLDING Header
  • USD 28.958
  • EUR 31.823
  • Altın 1901.135
  • BIST 100 8119.77
  • Siyaset

HÜDA PAR Milletvekili Dinç’ten öğretmen ve memur alımlarında mülakat sistemi yerine hakkaniyet ve liyakat çağrısı

Memur ve öğretmen alımlarında mülakat sistemi yerine hakkaniyet ve liyakat çağrısında bulunan HÜDA PAR Mersin Milletvekili Faruk Dinç, taşeron işçilerin kadro sorununa değinerek, taşeron işçilerin kadro sorununa çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.
HÜDA PAR Milletvekili Dinç’ten öğretmen ve memur alımlarında mülakat sistemi yerine hakkaniyet ve liyakat çağrısı
HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
Son günlerde büyük tartışmaların odağında olan mülakat sisteminin son bulması gerektiğini belirten Dinç, taşeron işçilerin kadro sorunun çözülmesi, deprem bölgesinde yaşanan sorunların çözülmesi konularına değindi.

“Mülakat sistemi yerine hakkaniyet ve liyakat sistemi getirilmeli”
Besmele ile konuşmasına başlayan Dinç, milyonlarca memur ve öğretmen adayını heyecanlandıracak açıklamalarda bulundu.
Dinç, memur ve öğretmen alımlarında mülakat sistemi yerine hakkaniyet ve liyakat sisteminin getirilmesi gerektiğini belirtti.

Kamuya personel alımlarında uygulanan mülakat sistemi ile ilgili tartışmaların gündemdeki yerini koruduğunu belirten Dinç, “Seçimden önce Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuyla ilgili açıklaması, dikkatleri mülakatın ne zaman kaldırılacağına çevirmişken Millî Eğitim Bakanı’nın yapılacak yeni düzenlemeyle mülakatın devam edeceğini beyan etmesi, öğretmen adaylarında birtakım endişelere neden oldu. Bütün memur adaylarını ve dolayısıyla milletimizi ilgilendiren böylesine hassas bir meselede mutlak surette hakkaniyet ve liyakat ilkelerine göre hareket edilmelidir. Hiçbir endişeye mahal bırakmayacak şekilde insan haklarına ve adalete uygun bir düzenleme yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Taşeron işçilerin kadro sorunu çözülmeli”
Taşeron işçilerin kadro sorununa değinen Dinç, 90 bine yakın taşeron işçinin kadroya geçmeyi beklediğini belirterek, söz konusu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi.
 
Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan taşeron işçilerin sorunları devam ettiğine vurgu yapan Dinç, “2017 yılında Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalıştırılan 800 binden fazla taşeron işçisi kadroya alınmıştı. Ancak kapsam dışında tutulan yaklaşık 90 bin civarındaki taşeron işçinin, kadroya geçme talebi devam etmektedir. Geçen süre zarfında söz konusu işçilerin kadro sorunu henüz çözüme kavuşturulmadı. Hali hazırda 90 bine yakın taşeron işçi kadroya geçmeyi beklemektedir. Kadrolu işçilerle aynı işi yapan taşeron işçilerin kadro sorunu daha fazla geciktirilmeden çözüme kavuşturulmalıdır. Kamuda çalışan tüm işçilere iş güvencesi sağlanmalı; eşit işe eşit ücret ve eşit özlük hakları prensibine aykırı olan farklı personel rejimi uygulamasına artık son verilmelidir.” çağrısında bulundu.

 “Depremi yaşayan illerimizde çözülmeyi bekleyen sorun ve sıkıntılar, vatandaşlarımızı mağdur etmektedir”
Deprem bölgelerinde parti olarak vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirten Dinç, depremzedelerin çözülmeyi bekleyen birçok sorununu dillendirdi.

Kış ayı gelmeden birçok sorunun çözülmesi gerektiğini anımsatan Dinç, “Son günlerde, seçim bölgem olan Mersin ile Birlikte Adana, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Bingöl ve Elâzığ il merkezleri ile bu illere bağlı bazı ilçeleri ve köyleri ziyaret ederek halkımızın sorun ve sıkıntılarını dinledik.  Özellikle depremi yaşayan illerimizde çözülmeyi bekleyen sorun ve sıkıntılar, vatandaşlarımızı mağdur etmektedir. Depremin büyük bir yıkıma yol açtığı Adıyaman’da, vatandaşın konut yıkım ve teslimatı ile ilgili bir belirsizlik içinde olduğunu gözlemledik. Adıyamanlı vatandaşlar, deprem konutlarının teslim tarihi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiller. Ve yine evleri yıkılan veya ağır hasarlı olan vatandaşlarımız da kendi arsalarında ev yapmak istediklerinde bunu nasıl yapacaklarına dair yeterli bir malumata sahip değiller. Halkın süreç ile ilgili tatmin edici bir şekilde bilgilendirilmemesi, belirsizliğe ve vatandaşların geleceğe dair olan ümitlerini zedelemeye neden olmaktadır. Yetkililer, depremzede halkımızı şeffaf bir şekilde bilgilendirmeli ve bu tıkanıklıkların çözümü için yoğun bir mesai harcamalıdırlar. Depremden etkilenen vatandaşlarımız için yapılan konutların en kısa zamanda tamamlanması sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Dinç, deprem bölgelerinde çözülmeyi bekleyen sorunları sıraladı
Deprem bölgelerinde depremzedelerin çözülmesi gereken sorunlarını sıralayan Dinç, “Adıyaman’ımız, 6 Şubat depreminde en büyük yıkımı yaşayan şehirlerimizin başında geliyor. Bu nedenle Adıyaman genelinde yaşanan bazı sorunlara özellikle dikkat çekmek istiyorum. Cumhurbaşkanlığı Strateji Ve Bütçe Başkanlığı’nın Kahramanmaraş ve Hatay depremleri raporuna göre depremden etkilenen 11 ilde toplam 5 milyon 649 bin 317 konut bulunuyordu, bu konutların 1 milyon 929 bin 313'ü hasar aldı. Konut anlamında depremden en çok zarar gören illerin oransal sıralamasında ilk sırada Adıyaman bulunuyor. Adıyaman’da konutların yüzde 68,1'inde hasar tespit edildi. Adıyaman’daki konteyner kentlerde 60 bin civarında vatandaşımız kalıyor. Ancak konteyner kentlerde su ve kanalizasyon sorunu maalesef sona ermiş değil. Bu sorunla birlikte vatandaşın sağlığı da tehdit altında. Altyapının çöktüğü bu yerlerde su baskınlarının insan hayatına mal olabileceği gerçeği göz ardı edilmeden konteyner kentlerdeki sorunlar giderilmelidir. Barınma alanlarında halk sağlığını tehdit edecek düzeye ulaşan hijyen sorunu çözülmeli, hijyen konusunda üst düzey bir duyarlılık geliştirilmelidir. Samsat ilçesine yaptığımız ziyarette 2017 yılındaki depremden sonra kendilerine verilen konutların çatıları yapılmadığından damlarda akma olduğu; Kızılöz köyünde ise evlerin yapımı için temel atıldığı ancak halen inşaata başlanmadığı tarafımıza iletildi.” diye konuştu.

“Deprem sonrasında tüm Türkiye’de kiralık ev sorunu yaşandı”
Deprem bölgelerinde de kiralık eve sorunları yaşandığını belirten Dinç, “Deprem sonrasında tüm Türkiye’de yaşanan kiralık ev sorunu Adıyaman’ın da ana gündem maddesi... Adıyaman’da bazı vatandaşlar kiralarını ödeyemedikleri için konteyner kentlere taşınmıştır. Asgari ücretin 11 bin 400 TL olduğu bir ortamda, 10 bin TL’ye ulaşan kira ücretlerini vatandaş ödeyememektedir.  Hükümet, deprem bölgesindeki dar gelirliyi, asgari ücretliyi koruyacak adımlar atmalıdır.” şeklinde konuştu.

Hasar tespit sürecinde yaşanan aksaklıklar
Deprem bölgelerinde hasar tespit sürecinde yaşanan aksaklıklara da değinen Dinç, konut sorunun çözülmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Adıyaman’daki sorunlardan biri de evlerin hasar tespit sürecinde yapılan raporlamadır. Depremin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ekipler harekete geçmiş ve evlerin hasar durumu ön tespitle raporlaştırılmıştır. Sonrasında itiraz süreci ile bazı yapılar için tekrar tespit yapılmış, ancak bazı tespitlerde yine hatalar tekrarlanmıştır. Bu hataların bir kısmı tespit heyetinden, bir kısmı da vatandaştan kaynaklanmıştır. Hasar tespit için başvuru ve itiraz süresi bitmiş olan 20 bin 450 konut için yıkım kararı verilmiştir. Ne var ki yıkım kararı verilen bu bina sahiplerinin yüzde 25’i hasar tespit sürecine itiraz etmiş ve mahkemeye başvurmuştur. Yani Adıyaman’da binası için yıkım kararı verilen her 4 Adıyamanlıdan biri sürece itiraz etmiştir. Hasar tespiti ile ilgili şikayetler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu konuda vatandaşı rahatlatacak ve tatmin edecek şekilde bilgilendirme yapılmalıdır. Adıyaman’ın bir diğer sorunu da köy evleri için planlama hataları sorunudur. Köy evleri yapılırken köy hayatının standartları göz önünde bulundurmalıdır. Evler yapılırken yanlarına köyün vazgeçilmezi olan hayvan barınağı yapılmadığından sıkıntılar meydana gelmektedir. Yapılan köy evlerin yanına ahır, ağıl ve barınak yapılmalıdır. Adıyaman’ın Gerger ilçesine yaptığımız ziyarette ise çarşı merkezinin sıkıntılı durumda olduğuna şahit olduk.  Yolları toz toprak içinde olan Gerger esnafı, 2 yıldır çarşı merkezinde alt ve üst yapının bitirilemediğinden şikayetçi. Gerger ilçe hastanesinde alanında uzman doktor sıkıntısı var. Dahiliye, Çocuk ve Kadın Doğum Uzmanı Doktorlarına ihtiyaç var. Doğurganlığın oldukça yüksek olduğu bu ilçemizde doğum uzmanının olmaması büyük bir eksiklik. Gerger ilçemizde ziyaret ettiğimiz köylerden; Dıraksu köyünde yol sorunu,  Tillo köyünde içme suyu ve ulaşım sıkıntısı;  Sengeto köyünde ulaşım ve su sorunu yaşanmaktadır. Bazik mezrasının ise kanalizasyon alt yapısı hâlâ kurulmamış durumdadır. Bu sorunların 2023 yılında hala yaşanıyor olması kabul edilemez ve bu sorunların bir an önce çözülme kavuşturulması gerekiyor.”
Yorum Yazın