DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Seyyah

PTT'den Gandhi süprizi

PTT AŞ tarafından 150. doğum yılı olan 2019 yılında Mahatma Gandhi anısına anma pulu ve ilk gün zarfı tedavüle sunuldu.
PTT'den Gandhi süprizi
SEYYAH DERGİSİ - Kasım 2019 -

2,30 TL bedelli (30x40 mm. boyutunda) anma pulu ve söz konusu pula ait (140x210 mm. boyutunda) 4 TL bedelli ilk gün zarfı, PTT İşyerlerinde, web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa çıktı.

Bu vesile ile Hindistan'ın bağımsızlığına öncülük eden Mahatma Gandhi'yi anımsayalım dilerseniz. 2 Ekim 1869 tarihinde Hindistan’da dünyaya gelen Gandhi, hayatını ırkçılık ve ayrımcılığın giderilmesine, fakirliğin azaltılmasına, herkesin eşit ve hür olmasına adadı.

University College London’ın hukuk bölümünden mezun olduktan sonra tekrar Hindistan’a dönen Gandhi, ülke şartlarının iyileştirilmesi, yoksul halk için okullar ve hastaneler kurulması yolundaki faaliyetleri nedeni ile defalarca tutuklandı. Fakat halkın protestoları sonucu serbest bırakıldı.

Vergilerin azaltılması, hayat şartlarının hafifleştirilmesi gibi konularda Sömürge İdaresi ile anlaşmalar  imzalayan Gandhi, halkın büyük sevgisini kazandı. "Yüce ruh" anlamına gelen Mahatma adı ile anılmaya başlayan ve "Hindistan'ın babası" olarak kabul gören Gandhi, 1948’de Delhi’de fanatik bir Hindu tarafından öldürüldü.

DTR Elektrik Kule Reklamı - Detay Altı
Yorum Yazın