DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Seyyah

Mucize Meyve: Üzüm

Yazları taze, kışları ise kuru olarak tüketilebilen üzüm, içerdiği 20’den fazla antioksidan sayesinde hücreleri yeniliyor ve kansere karşı koruyor.
Mucize Meyve: Üzüm
DYT. VİLDAN ÇELİK - SEYYAH DERGİSİ KASIM 2019 - En sevilen meyvelerden biri olan üzüm sağlığa olan faydaları ile dikkat çekiyor. Çekirdeği ile birlikte tüketilirse sağladığı fayda artıyor. Şeker oranı yüksek bu meyveyi diyabet hastalarının ise dikkatli tüketmesi gerekiyor.
Yetiştiriciliği binlerce yıl öncesine dayanan üzüm, Anadolu, Yakın Doğu ve Avrupa’da ekimi yapılan en eski meyvelerden biridir. Dünya genelinden 20‘den fazla üzüm çeşidi bulunmaktadır. Üzüm meyvesi, asma yaprağı ve çekirdeğiyle yüksek besleyici ve zengin antioksidan içeriğine sahiptir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde diyabet, kanser, hücre yaşlanması ve kalp hastalığı gibi hastalıklara iyi gelmekte, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmaktadır.Kalp sağlığını iyi koruyor

Meyve ve sebzelere, kırmızı ve mor rengini veren antosiyaninler daha fazla sayıda antioksidan içermektedir. Kırmızı ve mor üzümde bu meyveler arasında yer alır. Antosiyaninden zengin gıdalar:
• Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur,
• Serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir,
• Kanserden korunmaya yardımcıdır,
• Göz sağlığı için önemli olduğunu yapılan son çalışmalar ortaya koymaktadır.
Üzüm, çekirdeğiyle tüketildiğinde daha faydalıdır.Göz sağlığına iyi geliyor

Kırmızı - mor renkli üzümlerde daha çok bulunan resveratrolün yüksek antioksidan kapasitesinden ötürü birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Resveratrol kemik, kalp, damar ve karaciğer sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda yaşlanma etkilerini geciktirerek sağlıklı yaş almayı desteklemektedir.
Yapılan bir araştırma üzüm yemenin, göz sağlığının korunmasına yardımcı olabildiğini göstermektedir.

Kanseri engelleyici özelliği bulunuyor

Özellikle kanser ve resveratrol arasındaki ilişkiyi araştıran pek çok bilimsel yayın bulunmaktadır. Bu yayınlar kırmızı üzüm çekirdeği özütü ve resveratrolün değişik kanser hücre dizilerinde sitotoksik etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sitotostik etki, hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren ya da fonksiyonunu durduran maddelerdir. Ancak çok fazla kırmızı üzüm yemek ya da üzüm suyu içmek, şekeri de arttıracağı için antioksidan özelliğinden daha çok yararlanmak isteyenler, üzüm çekirdeği özütü tüketebilirler.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın