DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
TİC Haber Kule - Sağ
  • Seyyah

Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk Kadını

Bu yıl Manş Denizi’ni yüzerek geçişinin 40. yılını dolduran Nesrin Olgun Arslan, İtalya’da gerçekleşen Oceanman Yarışı'nı, koruncuklu çocuklara armağan ettiğini açıkladı.
Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk Kadını
SEYYAH DERGİSİ - Kasım 2019 -

Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk kadını Nesrin Olgun Arslan, 5-6 Ekim tarihinde İtalya’da gerçekleştirilen Oceanman Yarışı'nda koruncuklu çocuklar için kulaç attı. Bu yıl Manş Denizi’ni yüzerek geçişinin 40. yılını kutlayan ve Channel Swimming Association (İngiliz Kanalı Yüzme Birliği) tarafından 40. yıl kutlaması için İngiltere’ye davet edilen Türkiye’nin gururu Nesrin Olgun Arslan, Koruncuk Vakfı’nın kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla Oceanman Yarışı'nı koruncuk çocuklarına ithaf ettiğini açıkladı.
MANŞ'I 15 SAATTE GEÇTİ

1957 doğumlu Nesrin Olgun Arslan, henüz yedi yaşında yüzmeye başladı ve çeşitli dereceler elde etti. Masa tenisiyle de uğraşan ve bu dalda da Türkiye dereceleri bulunan sporcu, 1979 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. Başarılı sporcu, 28 Ağustos 1979 tarihinde tam 15 saat 47 dakikada Manş Denizi'ni yüzerek geçti. Baş antrenörlük yaparak yüzme sporunu birçok çocuğa aşılayan ve kendisi de iki çocuk annesi olan Arslan’ın çocukları Bengü ve Şevket, anneleri gibi yüzme dalında çeşitli başarılara sahip. Arslan, şu anda Seyhan Belediye’sinde spor müdürü olarak görev yapıyor.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın