DTR Elektrik Kule Reklamı - Sol
TİC Haber Kule - Sağ
  • Seyyah

Kanaldaki Kadın..

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan, İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö'nün 1960’lı ve 1970’li yıllarda yazdıkları 10 seriden oluşan Martin Beck efsanesi, Ayrıksı Kitap’tan yayımlanmaya başladı.
Kanaldaki Kadın..
SEYYAH DERGİSİ - Kasım 2019 -

Edip Cansever’in, "Biz aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz." dizelerinden esinlenen yayın çizgisiyle yayın hayatına adım atan Ayrıksı Kitap, kitap türlerinde de ayrıksılık gösteriyor. "Kanaldaki Kadın" kitabının ayrıksı türü, "Bana öyle bir kitap verin ki başkahramanıyla birlikte olay çözelim." olarak belirtiliyor. Dünyaca ünlü polisiye serisi, Komiser Martin Beck ve ekibinin cinayet soruşturmalarını konu alıyor. Serinin en beğenilen kitaplarından biri olan "Kanaldaki Kadın"da, İsveç’te bir kanalda kadın cesedi bulunur ve Komiser Martin Beck bu cinayeti çözmek için iş başına geçer. Önce kadının kimliğini tespit etmek ve sonra da katili bulmak zorundadır. Kanalda bulunan ve kimliği bilinmeyen kadının ölümünü araştıran Komiser Martin Beck, önce kadının kimliğini araştırmakla işe koyulur. Altı ay sonra kimliğini tespit eden Beck için sıra katili bulmaya gelmiştir. Yorucu ve soru işaretleriyle dolu bir soruşturmanın ardından sezgileri güçlü komiserimiz katili tehlikeli bir tuzağa çeker. 

YAZARLAR HAKKINDA

MAJ SJÖWALL
1935 Stockholm doğumlu yazar aynı zamanda çevirmendir. Per Wahlöö ile beraber yazdıkları bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisiyle tanınmaktadır. Bu seri birçok dile çevrilirken Edgar Allan Poe ve İsveç Akademisi başta olmak üzere birçok ödül almıştır. Aynı zamanda tek başına yazdığı romanları da vardır. Maj Sjöwall, İskandinav polisiyesinin kraliçesi olarak anılır.

PER WAHLÖÖ
1926 İsveç doğumlu yazar 1975 yılında vefat etmiştir. Maj Sjöwall ile birlikte yazdığı bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisi birçok dile çevrilmiş ve birçok ödül almıştır. Yazdıklarıyla Franz Kafka, George Orwell ve Graham Greene’e benzetilen Per Wahlöö 20. yüzyıl İskandinav edebiyatının en iyi yazarlarından biri olarak anılır.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın