TIC 600*160
DTR Elektrik Kule Reklamı - Sağ
  • Seyyah

İşte Akdeniz’in en ucuz ülkeleri

İngiltere Posta İdaresi tarafından hazırlanan Seyahat Maliyetleri Barometresi 2019 çalışmasına göre Türkiye, Akdeniz’deki en ucuz üçüncü ülke.
İşte Akdeniz’in en ucuz ülkeleri
SEYYAH DERGİSİ - Kasım 2019 -

Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Seyahat Maliyetleri 2019 Yılı Barometresi adlı çalışmadan derlediği bilgilere göre Türkiye, İngiliz turist için Akdeniz Çanağı’nın üçüncü ucuz ülkesi. Akdeniz’in önde gelen 20 tatil merkezinde yapılan anketle belirlenen Seyahat Maliyetleri 2019 Yılı Barometresi konulu çalışmasında, Bulgaristan Sunny Beach ile en ucuz beşler listesinde ilk sırayı alırken, onu Portekiz’den Algarve, Türkiye’den Marmaris, İspanya’dan Torremolinos ve İtalya’dan Benidorm izledi.

Söz konusu çalışmaya göre İngiliz turistin kafe veya barda içeceği bir fincan kahve, bir şişe bira, bir kutu kola, bir kadeh şarap, 1,5 litre soda, süpermarketten alacağı güneş kremi, sinek kovucu, çift kişilik içkili akşam yemeği ve içkisiz iki kişilik öğlen yemeğine ödeyeceği toplam maliyete göre en ucuz beş ülke şöyle belirleniyor: Bulgaristan 38,86 sterlin, Portekiz 57,45, Türkiye 59,13, İspanya 65,59 ve İtalya ise 78.05 sterlin.


TÜRKİYE YÜZDE 7 UCUZLADI
Bulgaristan'daki Sunny Beach, son altı yılda gerçekleştirilen anketlerden en ucuz destinasyon olarak çıktı. Anketten çıkan sonuçlar, Bulgaristan’da dokuz turistik ürüne ödenen toplam fiyat, incelenen euro havzası bölgelerinden en az üçte birinden daha ucuz olduğunu ortaya koyuyor.

TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Türkiye’den Marmaris’in geçen yıl listede ucuzlukta ikinci sırada olduğunu hatırlattıktan sonra şu bilgileri verdi: “Marmaris bu yıl üçüncülüğe gerilemesine rağmen, TL’nin sterlin karşısında değer kaybetmesinden dolayı barometre maliyetlerinde İngiliz turist için geçen yıla göre yüzde yedi daha ucuz hale geldi. Kurlardaki değişimden dolayı bu yıl Türkiye’de 500 sterlin bozduran İngiliz turistin eline, geçen yıldan sanki fazladan 100 sterlin bozdurmuş kadar  Türk Lirası geçiyor.”

BİR FİNCAN KAHVE NEREDE, NE KADAR?
Peki İngiliz turist, bir fincan kahveye hangi ülkede, kaç sterlin ödüyor? Ucuzdan pahalıya doğru bir fincan kahvenin fiyat endeksi şu şekilde ortaya çıkıyor: Portekiz’de 0,57, Bulgaristan’da 0,70, Türkiye’de 0,89, İspanya’da 1,05 ve İtalya’da 1,58 sterlin.

DTR Elektrik Kule Reklamı - Detay Altı
Yorum Yazın