TIC 600*160
TİC Haber Kule - Sağ
  • Seyyah

Bisikletle Afrika

Gazeteci Hasan Söylemez, bisikletiyle tek başına Fas’tan başlayarak Afrika kıtasında bulunan 54 ülkede yaklaşık 60 bin kilometre pedal çevirip belgesel çekecek.
Bisikletle Afrika
SEYYAH MART 2017 -

Delta Bisiklet’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan “Hayallere Yolculuk” projesine Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve TIKA da diplomatik destek verecek.

 

Türkiye’yi yanına hiç para almadan bisikletle sekiz ay boyunca 10 bin kilometre dolaştı. Yoldayken gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle birçok insanın hayatına dokundu, televizyon programları yaptı ve kitap yazdı. 10 binlerce insana ilham kaynağı oldu ve şimdi dünyada bir ilki gerçekleştirmek üzere bisikletle Afrika’ya gidiyor. Ocak 2017’de başlayan yolculuk, en az üç yıl sürecek. Söylemez, “Hayallere Yolculuk” adını verdiği belgesel projede yolda karşılaştığı Afrikalılara “En büyük hayalin ne?” sorusunu soracak. Anlatılan hayaller, dramatize edilmeden, fotoğraf, video ve yazılarla belgelenecek. Bu belgeler hem İngilizce hem de Türkçe dillerinde, televizyon kanalları ve sosyal medya aracılığıyla dünyayla paylaşılacak. Dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir kişi, kurum veya kuruluş bu projede anlatılan hayallere ortak olmak istediğinde, hayallerin gerçekleştirilmesine ve yardımda bulunulmasına “Hayallere Yolculuk” aracılık etmiş olacak.

Hayal arşivi oluşturacak

Afrika’nın hayal arşivini oluşturmayı amaçlayan Hasan Söylemez, anlatılan hayaller ile dünya devletlerinin, politikacıların, sanatçıların, sivil toplum ve yardım kuruluşlarının, akademisyenlerin, kısacası bütün dünyanın dikkatini çekerek Afrika’ya farklı bir açıdan bakılmasını sağlamayı ve oradaki insanların sesini duyurmayı hedefliyor.

Söylemez, “Afrika’nın tüm ülkelerini bisikletle dolaşmak benim en büyük hayalimdi. Ben kendimi hayalimi gerçekleştirirken yolda karşılaştığım Afrikalılara da “en büyük hayallerini” soracağım. Ne yazık ki artık hayal kuramaz olduk, neredeyse hayal kurmayı unuttuk! Oysa hayal kurmak, umuttur, zorluklara karşı motivasyon gücüdür. Kurulan hayaller insanları mutlu eder ve pozitif düşünceyi harekete geçirir. “Hayallere Yolculuk”, insanlara hayal kurdurarak yarına dair yaşama umudunu arttırıp onları sımsıkı hayata bağlayacak. Herkesin kendi hayallerinin peşinden gitmesine cesaret verecek. İnsanlar hayal kurmayı tekrar hatırlayarak yenilikçi ve farklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayacaklar ve böylelikle hep birlikte güzel bir gelecek tasarlayacağız.

”Afrikalılara “en büyük hayalin ne?” sorusunun yanında yaşı, mesleği, eğitimi ve medeni durumunu da soracağını belirten Söylemez, “gideceğim her ülkenin gelişmişlik düzeyi, yaşam koşulları, kültürel, eğitim, sağlık ve ekonomisiyle ilgili gözlem ve tespitlerimle birlikte ortaya çok değerli bir araştırma kaynağı çıkacaktır. Elde edilen bu veriler, işbirliği yapmak isteyen üniversitelerde sosyolojik ve psikolojik bir değerlendirmeden geçtikten sonra ‘Afrika’nın hayali nedir?’ sorusuna cevap bulacağız.” Delta Bisiklet’in ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan “Hayallere Yolculuk” projesine Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve TİKA da diplomatik destek verecek.

TIC Detay Altı
Yorum Yazın