• Medya

Okan Geçgel: 'Bayramımız, tüm gazetecilerimize ve basın çalışanlarımıza kutlu olsun'

TİGAD (Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneği) Genel Başkanı ve Kayseri Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Okan Geçgel, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramının 112. Yılı dolayısı ile bir açıklama yaptı.
Okan Geçgel: 'Bayramımız, tüm gazetecilerimize ve basın çalışanlarımıza kutlu olsun'
Geçgel açıklamasında şu ifadeleri kullandı; "Basına yönelik, gazetelerin sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanmasının önüne geçen  24 Temmuz 1908 tarihindeki İkinci Meşrutiyet’in ilanının 112. yılında "sansürün kaldırılması" bayramımız, tüm gazetecilerimize ve basın çalışanlarımıza kutlu olsun.

Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri olduğu gibi bizim ülkemizin birlikteliğini bitirmek isteyen, çepeçevre etrafımızı saran global vandallara karşı, istila salyası akıtan medeniyet süslü ve hamaset yüklü politikaları bertaraf etmek gibi vazifelerimizin de farkındayız.

Bu nedenle çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi "İletişim Özgürlügü" ile mümkündür. Şüphesiz "İletişim özgürlüğü" şeffaf yönetim anlayışının da temel yapı taşlarındandır.

Basınımızın özgürlük ve hak arayışının sınırlarının geniş ama sınırsız olmadığının, başka bir özgürlük alanında özgürlüğümüzün son bulduğunun farkına vararak, temiz bir gazetecilik anlayışı ile, tehdit ve şantajdan, hakaret uzak duran dil ile araştıran, sorgulayan gazeteciliği sunan ve günün gereği olan internet haberciliğinin geldiği noktada dijital medyanın sorunlarını dertlenen ve çözüm için bütün kanalları zorlayan TİGAD mensupları olarak basın bayramını idrak ederken geleceğe dair emeğin karşılığını bulduğu yapının temel taşlarını da örüyoruz.

Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düşünce ve ifade özgürlüğü en önemli haklarımızdandır, fikirlerin sansürsüz bir ortamda özgürce dile getirilmesi gelişime atılan adımları kolaylaştıracaktır.

TİGAD olarak bayramımızın huzur ve ülkemizin gelişmesi için çalışan basın mensuplarına mutluluk getirmesini temenni ediyoruz."
Yorum Yazın