• Kültür-Sanat

Küfürsüz, argosuz film olur mu? Türkiye'de sinema

Sinema sektörünün ilerlemesiyle beraber getirdiği olumsuzluklar da söz konusu olmaktadır.
Küfürsüz, argosuz film olur mu? Türkiye'de sinema
Cansu Durusoy - Günümüzde sinema sektörü, devasa bütçeler ve teknolojinin getirdiği imkanlarla birlikte inanılmaz bir şekilde ilerlemekte.

Vizyonlara bakıldığında neredeyse her hafta yeni bir filmin yayınlandığını görüyoruz. Bu çılgın üretimin oluşturduğu yığılma her ne kadar sinema sektörünü geliştiriyormuş gibi gözüksede, sanatsal açıdan bakıldığında bunu söylemek neredeyse imkansız.

Bazı istisna filmler dışında, vizyona giren birçok yapımda, kaliteli konudan çok görselliğe odaklanılmıştır.

Adeta kurgusuz, konusuz, sanatsallıktan uzak filmlerle karşılaşılmaya başlandı.

Küfür, argo, cinsellik, karmaşık ilişkiler özellikle günümüz Türkiye’sinin sinema sektörüne adeta balta vurmaktadır.

Sinema ile beraber dizi sektörü de aynı bataklığa batmaya başladı. Bunun oluşmasında ki en büyük sebeplerden biri kapitalizmin sinema sektörünün üzerine artık tamamıyla oturmasının yanı sıra, bu gibi yapımların artmasına izin veren ne yazık ki izleyicilerdir.

Ancak küfür, argo, aşırı dozda cinsellik, karmaşık ikili ilişkiler olmadan da dünya sinema tarihine damga vuran yapımlar da vardır.

Filmleriyle dünya sinema tarihinde öncü olan Hindistanlı yönetmen Aamir Khan, bu konuda sinema eleştirmenleri tarafından parmakla gösterilmektedir.

Özellikle aralarında en sık bilinen ‘3 Idiots’, ‘My Name is Khan’, ‘P.K’ filmlerine bakıldığında içeriğinde ki duygusallık, verdiği barışçıl sosyal mesajlar, komedi, dram gibi temalar argosuz, aşırı şiddete ve cinselliğe başvurulmadan çok başarılı bir şekilde ele alınmıştır.

Yani bunun gibi filmler; olumsuz temalara başvurmadan da içerik yönünden çok kaliteli yapımların oluşturulabileceğini gözler önüne sermektedir.

Türkiye’de de, mantığımızı ve ruhumuzu meşgul eden onlarca filmle mücadele ediyor olsak da, çok başarılı yapımlar da görmekteyiz.

Bu yapımlara eşlik eden oyuncu ve yönetmenlerimiz günümüzde de bizleri gururlandırmaya devam etmektedir.

Ay Yapım’ın PuhuTV’de yayınlanan 12 bölümlük dizisi Şahsiyet’in başrol oyuncusu Haluk Bilginer, 25 Kasım akşamı gerçekleşen 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Haluk Bilginer, Türkiye’nin Uluslararası Emmy ödüllü ilk oyuncusu oldu.

Kendisini Türk halkına yaşattığı bu gurur için tebrik ediyoruz.Amir Khan kimdir?

Bollywood sinemasının önde gelen isimlerinden biri olan Aamir Khan 1965 doğumlu, Hint oyuncu ve yönetmendir.

Başarılı kariyeri boyunca, Hint sinema tarihinin en etkileyici ve popüler aktörü olmuş ve dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Filmfare Ödülü kazanmıştır.

30 Kasım 2011’de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiş, 2014 yılında ise 2. Kez Barış Elçisi seçilmiştir.
Yorum Yazın