TİC Holding Header
  • USD 31.071
  • EUR 33.679
  • Altın 2032.218
  • BIST 100 9352.72
  • Kültür-Sanat

Çanakkale Müzesi Sergisi 12 bin öğrenciyi ağırlayacak

Konyaaltı Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında açılan Çanakkale Müzesi Sergisi’ne Konyaaltı’nda eğitim gören öğrenciler adeta akın etti. 16 Aralık’a kadar açık olacak sergiyi her gün yaklaşık 1000 öğrenci ziyaret ediyor.
Hafta içi okullarda eğitim gören öğrencilere, hafta sonu da vatandaşların ziyaretine açık olan sergide Çanakkale Savaşı’na ait silahtan mermiye, savaşta görev alan asker, hemşire, doktorlara ait kıyafetlere kadar savaşta kullanılan tüm objeler yer alıyor.

“12 bin öğrenci ziyaret edecek”
Çanakkale ruhunun yansıtıldığı Çanakkale Müzesi Sergisi’ne Konyaaltı’nda eğitim gören toplamda 12 bin öğrencinin ziyaret edeceği bilgisini veren Çanakkale Müzesi Genel Koordinatörü Cengiz Yürükaslan hafta sonu sergiyi öğrencilerin velileri ile birlikte ziyaret edebileceğini söyledi.

“Büyük zafer”
Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen de, “18 Mart 1915 tarihinde başlayan savaş 9 Ocak 1916 yılında büyük bir zaferle sonuçlandı. Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Bizler bu ölümsüz destanımızı Çanakkale Müzesi Sergimiz ile öncelikle çocuklarımıza yeniden anlatmak istedik. Çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın sergiye ilgisi bizleri çok mutlu etti. Ücretsiz olan sergimize tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu.