• Koronavirüs

Virüs günlüğü

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

Romanya nüfusuna oranla günlük Kovid-19 ölümlerinde dünyada ilk sıraya yerleşti
Romanya Cumhurbaşkanı İohannis aşı karşıtlarına daha katı kısıtlamalar getirileceğini açıkladı.

Avustralya'nın Melbourne kentinde 'dünyanın en uzun tam kapanması' sona erdi
Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı alınan tedbirler kapsamında Avustralya'nın Melbourne kentinde çeşitli aralıklarla 263 gün yürürlükte kalan 'dünyanın en uzun tam kapanması' sona erdi.

Ukrayna'da iki gün art arda Kovid-19 salgınında en yüksek vaka ve ölüm sayısı görüldü
Ukrayna'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte vaka sayısı 23 bin 785, ölü sayısı 614 ile en yüksek seviyeye çıktı.

Sağlık Bakanı Koca'dan Kovid-19'a karşı aşılanma çağrısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısı hakkında en gerçekçi fikre sahip kişilerin hastalığı aşı sayesinde hafif atlatanlar olduğuna dikkati çekerek, aşılanma çağrısı yaptı.

Antalya’da 1’inci doz aşılama oranı yüzde 90, ikinci doz yüzde 75’in üzerinde
Antalya İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, Antalya’da Covid-19 vakalarının şu anda hastane kapasitelerini zorlar bir durumda olmadığının altını çizerek, 'Birinci doz aşılama oranımız yüzde 90’ın üzerine çıktı, ikinci doz yüzde 75’in üzerinde. İkinci doz ve bekleyen üçüncü doz grubumuz var. İkinci ve üçüncü dozdaki hedefimiz birinci doz oranına ulaşabildiğimiz kadar ulaşabilmek' dedi.

Prof. Dr. Pirgon: 'Covid 19 çocuklarda, obezite, karaciğer yağlanması ve insülin direncini arttırdı'
Covid-19’la birlikte çocukların daha fazla evlere mahkum olduğunu, düzensiz beslenmeye başladığını ve hareketsiz bir yaşam sürdüğünü belirten Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Pirgon, 'İncelemelerimiz sonucunda polikliniklere baktığım zaman, obezite, karaciğer yağlanması ve insülin dirençli çocuklar çok fazla' dedi.

Rusya'da Kovid-19 vakaları ve can kayıpları en üst seviyeye ulaştı
Rusya'da yeni tip koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 'günlük en yüksek' vaka ve virüs kaynaklı can kaybı sayısı kayıtlara geçti.

Trakya aşılamada Türkiye’ye örnek oluyor
Yeni tip korona virüsüyle mücadele kapsamından ikinci doz aşılamada Türkiye ortalamasının üzerinde bulunan Trakya’da aşılama çalışmaları devam ediyor.

Rusya'da üst üste iki gün Covid-19 vaka ve ölüm sayısında rekor
Rusya’da koronavirüs salgınında son 24 saatte 37 bin 141 yeni vaka tespit edilirken, bin 64 kişi hayatını kaybetti. Ülkede salgının başından bu yana en yüksek vaka ve ölüm sayısı kayıtlara geçti.

ABD'deki araştırmaya göre Pfizer-BioNTech'in Kovid-19 aşısı 5-11 yaş grubunda yüzde 90,7 etkili
Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 5 ila 11 yaşındaki çocuklarda yüzde 90,7 etkili olduğu duyuruldu.

Son 24 saatte koronavirüsten 228 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 228 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiği, 28 bin 192 yeni vakanın olduğu belirtildi. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük vaka sayısını aktardığı paylaşımında, '19 yaş ve altının vakalar içindeki oranı yüzde 35,42' dedi.
Yorum Yazın