• Koronavirüs

Virüs günlüğü

Koronavirüs sürecinin 2. dönemi istenildiği gibi gitmedi. Dünya genelinde artan vakalar ve ortaya çıkan mutasyonlu virüs dünyayı etkisi altına aldı.
Virüs günlüğü
Ozan Koltuk - Dünyada ve Türkiye'de yaşamı durma noktasına getiren koronavirüs pandemisinde son gelişmeler neler ?

İşte gün içinde yaşanan gelişmeler:

ABD'de Moderna ve Johnson&Johnson takviye doz aşı için 'acil' onay aldı
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı üreten Moderna ve Johnson&Johnson'un, takviye dozları için yaptığı başvurular onaylandı.

Sonbahar geldi, alerjik hastalıklar çoğaldı, bitki çaylarına rağbet arttı
Türkiye’de etkili olmaya başlayan sonbahar havasıyla birlikte özellikle alerjik hastalıklar da çoğalmaya başladı. Hava değişiminden dolayı hastalanan insanların vazgeçilmez içeceği de bitki çayları oldu. Vatandaşlar, özellikle koronavirüsün yanında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için çeşitli bitki çaylarına yönelirken, aktarlar bitki çaylarının işin ehli kişilere danışılarak tüketilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Ordu aşılamada birinci sırada
Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni vaka sayılarını ve aşılama oranını gösteren tabloya göre Ordu, yüzde 81,5 oranla Türkiye’de en fazla aşılamanın yapıldığı il oldu.

Dünya genelinde Kovid-19'dan iyileşenlerin sayısı 220 milyonu geçti
Dünya genelinde yeni tip koronavirüse yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 220 milyonu aştı.

Ukrayna'da Kovid-19 salgınında en yüksek vaka ve ölüm sayısı görüldü
Ukrayna'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgısında son 24 saatte vaka sayısı 22 bin 415, ölü sayısı 546 ile en yüksek seviyeye çıktı.

İngiltere’de vaka sayıları kış aylarında 100 bine çıkabilir
İngiltere Sağlık Bakanı, Sajid Javid yükselişe geçen vaka sayılarının kış mevsiminde günlük 100 bine kadar çıkabileceğine karşı uyarılarda bulundu.

Hastaların tehdit ve hakaretlerine aldırış etmediler, bir yılda 150 bin koronalıya ulaştılar
Elazığ’da bir yıl önce İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde açılan, çalışanları öğretmen, memur ve sağlıkçılardan oluşan Pandemi Çağrı Merkezi, hastalardan aldıkları tehdit ve hakaretlere rağmen 150 bin çağrıya karşılık vererek önemli bir istatistiğe imza attı.

Balıkesir’de hiç aşı olmayan 109 bin vatandaş var
Balıkesir’de salgınla mücadelede önemli bir kırılma noktası olan aşılama konusunda 1. doz aşısını olan 932 bin 399, 2.doz aşını olan 849 bin 488 ve 3. doz aşısını olan 285 bin 784 kişi olduğu, 1. doz aşısını olamamış ise 109 bin 481 vatandaşın bulunduğu açıklandı.

Kovid-19'dan babası ve ağabeyini kaybeden belediye başkanından 'aşı' çağrısı
Denizli'de yeni tip koronavirüs nedeniyle babasını ve ağabeyini kaybeden, kendisi de 15 gün hastanede tedavi gören Acıpayam Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan, aşı olunması ve tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.

Zengin ülkeler Kovid-19'a karşı aşı sözünü tutmadı
Uluslararası sivil toplum kuruluşu Oxfam Novib, yüksek gelirli ülkelerin ve ilaç firmalarının yeni tip koranavirüs (Kovid-19) aşıları konusunda yoksul ülkelere verdikleri sözleri yerine getirmediğini açıkladı.

DSÖ, eşitsizliğe dikkat çekti: Yoksul ülkeler aşıya erişemedikleri için salgın daha uzun sürecek
Dünya Sağlık Örgütü, yoksul ülkeler yeterince aşıya erişemedikleri için Kovid-19 salgınının 'gereğinden bir yıl daha uzun süreceğini' söyledi.

Bayern Münih Teknik Direktörü Nagelsmann, koronavirüse yakalandı
Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Bayern Münih'in teknik direktörü Julian Nagelsmann yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı.

Yüz yüze eğitimin ilk 6 haftasına yönelik veriler tedbirlerin gücünü ortaya koydu
Türkiye genelinde yüz yüze eğitimin başladığı 6 Eylül'den bugüne kadar geçen 6 haftalık süreye ilişkin veriler, okullardaki Kovid-19 tedbirlerinin gücünü ortaya koydu.

Rusya’da günlük Covid-19 vaka ve ölüm sayısı rekor tazeledi
Rusya’da korona virüs salgınında son 24 saatte 36 bin 339 yeni vakanın tespit edilmesi ve bin 36 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybetmesi ile günlük vaka ve ölü sayılarında yeni bir rekora imza atılmış oldu.

Belçika’nın bir bölgesinde daha aşı pasaportu zorunluluğu
Belçika’nın federal bölgelerinden Valon’da Covid-19 ile mücadele kapsamında aşı pasaportu zorunluluğu getirildi. Uygulama kapsamında restoran, kafe, tiyatro ve spor salonlarına girişte aşı pasaportlarını ibraz etmek zorunlu hale geldi.

Salgın başında talep patlaması yaşanan maskede satış da normalleşti
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile dünya piyasalarında görülen tıbbi maskeye yönelik talep patlaması, aşının yaygınlaşmasıyla azalmaya başladı.

Moskova'da Kovid-19 nedeniyle kısmi kapanmaya gidilecek
Rusya'nın başkenti Moskova'da yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 28 Ekim-7 Kasım'da kısmi kapanmaya gidileceği bildirildi.

Yerli aşı ’TURKOVAC’ Aydın’da ilk kez uygulandı
Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi iş birliğiyle geliştirilen korona virüsü aşısı TURKOVAC, faz 3 çalışması kapsamında gönüllü vatandaşlara Aydın’da ilk kez uygulandı.

Belçika'da Kovid-19 salgınında 4'üncü dalga
Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, vaka sayılarının arttığını ve ülkenin 'açıkça 4'üncü dalgaya girdiğini' söyledi.

İstanbul Havalimanı’nda çalışanların aşılanma oranı yüzde 99’a ulaştı
İstanbul Havalimamanı işletmecisi İGA, çalışanlarının yüzde 99’nun koronavirüs aşısı yaptırdığını açıkladı.

Covid-19’dan sınıfların en çok kapatıldığı Karabük’te hedef mavi kategorideki iller arasında yer almak
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açıkladığı ülke genelinde Covid-19 nedeniyle yüzde 1,95 oranı ile sınıfların en çok kapandığı il olan Karabük’te hedef ikinci doz aşıda mavi kategorideki iller arasında yer alabilmek.

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı 731 bin 271'e çıktı
ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 2 bin 958 artışla 731 bin 271’e yükseldi.

İngiltere'de 17 Temmuz'dan bu yana ilk kez 50 binin üzerinde Kovid-19 vakası kaydedildi
İngiltere'de son 24 saatte 52 bin 9 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edilmesiyle 17 Temmuz'dan bu yana en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.

Son 24 saatte koronavirüsten 198 kişi hayatını kaybetti
Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 198 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini, 28 bin 465 yeni vakanın olduğunu açıkladı.
Yorum Yazın