• Genel

Türkiye'nin verisinin yüzde 90'ı dışarıda

NGN Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Erol, Dünya Gazetesi'nin 'Güzel Gündem' programında Hakan Güldağ, Şeref Oğuz ve Vahap Munyar'ın sorularını yanıtladı.
Türkiye'nin verisinin yüzde 90'ı dışarıda
AJANSLAR - NGN Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Erol, gerçekleşen söyleşide, “Geçmişin ‘oyun değiştiren' madeni petrolün yerini bugün ‘veri madenciliği' (data mining) aldı. Verilerini güvenli bir şekilde saklayan, yedekleyen ve işleyen şirketler rakiplerinin önüne geçiyor” dedi.

İnanç Erol, program moderatörünün sorduğu, "Siz, dijital dünyanın “veri depolama” tarafında güçlü bir şirketsiniz. Şirketlerin, kamu kuruluşlarının, bankaların, vatandaşların verilerinin kendi ülkesinde “depolanması”nın önemini anlatır mısınız?" sorusuna verdiği cevap;

"Geçmişin ‘oyun değiştiren' madeni petrolün yerini bugün ‘veri madenciliği' (data mining) aldı. Dijitalleşmenin her alana yayılması ile de elde edilen veri her gün çarpıcı seviyede artıyor.

Verilerini güvenli bir şekilde saklayan, yedekleyen ve tabii işleyen şirketler rakiplerinin bir adım önüne geçiyor. Veri kaybı yaşayan şirketler hem maddi hem de itibar olarak ciddi zarar görüyor. Bu sebeple veri merkezleri daha da önem kazanacak, verinin korunması da profesyonelce yönetilmesi de hayati önem taşıyor.

Biz hem Türkiye'nin hem bölgenin verisini ülkemizde saklamak ve de katma değerli hizmetler sunmak için yola çıktık. “Türkiye'nin datasını koruyan kale” olarak adlandırdığımız Star of Bosphorus Veri Merkezi yatırımımızı hayata geçirmeye karar verdik. Büyük bir yatırımla ülkemize kazandırarak, Tuzla'da Türkiye'nin en gelişmiş veri merkezlerinden biri olan Star of Bosphorus Veri Merkezini hayata geçirdik. Yurt dışında tutulan verilerimizi, hatta kişisel verilerimizi ülkemizde tutarak hem istihdam, hem ekonomik değer, hem de yerli mühendislerimizin gelişimine katkı sağlıyoruz.

Ancak Türkiye'nin verisinin yüzde 90'ı maalesef hâlâ dışarıda tutuluyor. Veri mahremiyeti için bu rakamı aşağıya çekmemiz şart. Kişisel verileri korumak durumundayız, bununla ilgili yürürlükteki kanunumuz da herkesin bilgisinde.

İnanıyorum ki ülkemize bu alanda daha çok yatırım yapılarak hem ekonomik hem de gelişim ve rekabet alanlarında sonuçlar elde edebiliriz."
Yorum Yazın