Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatına katılan 1931 doğumlu Kıbrıs Gazisi Mustafa Yılancı’yı evinde ziyaret etti. Kıbrıs Barış Harekatına kıdemli başçavuş olarak katılan Mustafa Yılancı 1974 yılında zor bir dönemde adaya çıktıklarını, kendisinin karargahta görevli olduğunu söyledi. Adaya barış getirdikleri için de mutlu ve gururlu olduklarını söyleyen Kıbrıs Gazisi Mustafa Yılancı Başkan Aras’a ziyaretleri için teşekkür etti.
Başkan Aras; “50 Yıl Önce Türk Askeri Kıbrıs’ta barış ve huzuru sağladı”
20 Temmuz 1974 yılında dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından “Ayşe tatile çıksın” parolası ile başlatılan Barış Harekatı’nın adaya barış getirdiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Türk askerinin bundan 50 yıl önce Kıbrıs’ta cesaret ve kahramanlıkla tarih yazdığını ve Kıbrıs Türkleri’nin huzurunu sağladığını belirtti.
Ahmet Aras; “1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan 13 kahraman gazimizi barış getirdikleri topraklara gönderdik. Gazilerimiz Barış Harekatı’nın 50.yılı için düzenlenen törenlere katılarak silah arkadaşları ile buluştular. Kıbrıs’a ayak basan askerler arasında Muğlalı hemşehrimiz Mustafa Yılancı’da vardı. Barış Harekatı’nın 50.yılında Muğla’mızın en yaşlı Kıbrıs gazisini evinde ziyaret ederek o günleri birlikte andık. Ülkemizin birliği için canını hiçe sayan tüm kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyor, Kıbrıs Barış Harekatı ile aday barışı getiren merhum genel başkanlarımızdan, dönemin başbakanı Bülent Ecevit ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.
![Muğlalı Gaziler 50 yıl önce barış getirdikleri topraklarda](https://ogunhaber.com/upload/img/2024/07/23/74f84d92-9d1f-4207-a68e-8f5cd1c1658a-detail-1.jpg)