• Genel

Marka Tescili nasıl alınır?

Dijital dönüşümün başlamasıyla birlikte işletmeler için markalaşmanın önemi artmıştır. Marka adı, logo ve amblem işletmenin kişiliğini müşterilere hissettirmek için önemli bir fırsattır. Ancak başka işletmeler tarafından kullanılmaması için marka tescili yapılarak korumaya alınması gereklidir. Peki, marka isim tescili nasıl yapılır?
Marka Tescili nasıl alınır?
Marka tescil sürecinin başlaması için başvuru yapacak kişinin bir firmaya sahip olması gerekmez. Gerçek kişi olarak da marka tescili için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için öncelikle ihtiyaç duyacağınız belgeleri öğrenerek hazırlıklarınızı yapmalısınız. Bu noktada Destek Patent ile iletişime geçerek vekalet verebilir ve sizin yerinize bütün işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

TPE'ye başvuru yaptığınız andan itibaren markanızı bir başkasının tescil etmesi mümkün olmaz. Tescil süreci ise yoğunluğa göre değişmekle birlikte 7 ay ile 1 yıl arasında sürebilir. Eğer sizden istenen belgelerde eksiklik ya da yanlış mevcutsa düzeltmeniz için 60 günlük ek süre verilir. Bu ek süre içerisinde eksikliklerinizi tamamlamamanız durumunda ise başvurunuz iptal edilir. İlerleyen süreçte başvuru yapmak isterseniz sürece yeniden başlamanız gerekir.

Marka tescil başvurusunun kabul edilmesi durumunda markanız bültende yayınlanır. Bültende yayınlanan markalara üçüncü kişilerin itiraz etme hakkı bulunur. Yasal süre içerisinde bir itiraz gelmezse markayı almaya hak kazanırsınız.

Marka Tescili Ücretleri Ne Kadar?

"Marka tescili ücreti ne kadar?" sorusunun cevabı yıllara ve yapacağınız başvurunun ayrıntılarına göre değişiklik gösterebilir. Ödeyeceğiniz en düşük tutar başvuruda bulunduğunuz yıl için belirlenmiş "tek sınıflı marka başvuru ücreti"dir. Markanızın birden fazla alanda hizmet vermesi, miras yoluyla geçmesi gibi durumlar için ekstra ücret talep edilir. Ayrıca marka tescilleri sınırsız değildir. Maksimum 10 yıllık tescil yapılması mümkündür. Bu süre dolduğunda tescili yeniletmelisiniz. 10 yılın dolmasının ardından geçen 6 ayda marka yenilemesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak geçerli sürede başvuru yapmadığınız için ek ücret ödersiniz. Bu süreçte de başvuru yapmazsanız markanız hükümsüz kabul edilir ve farklı kişiler tarafından tescillenebilir. Eğer ardından geçen 5 yıllık süreçte marka tescillenmezse iptali gerçekleştirilir.

Marka Tescili İçin Nereye Başvurulur?

İşletmeler markalarını tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsü'ne başvurmalıdır. Başvuruları bireysel olarak yapabileceğiniz gibi bu alanda hizmet veren Destek Patent gibi profesyonel firmalardan yardım da alabilirsiniz. Bu sayede başvurunuzu eksiksiz olarak tamamlayarak sürecin daha kısa süre içerisinde tamamlanmasını sağlarsınız.

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

"Marka tescili nasıl yapılır?" öğrendikten sonra zaman kaybetmeden evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu belgeler arasında başvuru yapacak kişinin kimliği, kimlik bilgilerini de içeren başvuru formu, marka başvurusu, verilecek hizmetlerin ayrıntıları bulunur. Ekstra olarak marka tescil ücretini ödemeli ve banka dekontunu evraklar arasına eklemelisiniz. Marka örneğinizde Türk alfabesindeki harfler dışında simgeler bulunuyorsa anlamları mutlaka açıklanmalıdır.

Başvuruyu Türk Patent Enstitüsü'ne fiziki olarak yapabileceğiniz gibi online şekilde de gerçekleştirebilirsiniz.

Markalaşma sürecinin kısa sürede sorunsuz bir şekilde tamamlanması için profesyonel bir yardım almak isterseniz zaman kaybetmeden Destek Patent yetkilileriyle iletişime geçebilirsiniz.


Sponsorlu İçerik
Yorum Yazın