TIC HOLDING Header
  • USD 19.127
  • EUR 20.825
  • Altın 1213.078
  • BIST 100 4973.14
  • Genel

Kurdukları kooperatifle yöresel ürünlere değer katıyorlar

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yaşayan 2 kız kardeşin girişimiyle kurulan Kınalı Eller Lezzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde hazırlanan 120 çeşit ürün iç pazarda alıcı buluyor.
AA -

ANKARA (AA) - Hazırladıkları yöresel ve doğal ürünleri Türkiye'ye tanıtmanın yanı sıra ekonomik değere de dönüştürmek isteyen kız kardeşler Serpil Deniz ve Nesrin Dinçkan, 2020'de Kınalı Eller Lezzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurdu.

Ankara Kalkınma Ajansı'ndan geçen yıl aldıkları 1 milyon lira hibe desteği ile ürün yelpazesini genişleten kadınlar, özellikle Beypazarı kurusu, havuç lokumu, cevizli sucuk, yaprak sarma, Beypazarı baklavası, erişte, makarna, tarhana, reçel, sebze ve meyve kuruları gibi 120 çeşit ürünü kooperatif çatısı altında satışa sundu.

Elde ettikleri gelirle aile bütçesine de katkı sağlayan girişimci kadınlar, oluşturdukları atölyede ürettikleri yöresel ürünleri ilçe merkezindeki şubelerinin yanı sıra pazar yerleri ve belediyenin marketlerinde de satıyor.

İnternet üzerinden ve telefonla sipariş de alan kadınlar, yenilikçi metotlarla üretim yaparak katma değerli hale getirdikleri ürünleri ihraç etmeyi hedefliyor.

Kınalı Eller Lezzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Serpil Deniz, AA muhabirine, kooperatif bünyesinde bir araya gelen kadınların, ülke ekonomisine de katkı sağladığını belirtti.

Yaptıkları çalışmaları izlemek ve yerinde görmek üzere çok sayıda kooperatif yetkilisinin kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Deniz, şöyle konuştu:

"Kooperatif faaliyetlerine 7 kişiyle başladık. Şu an 35 kişiye ulaştık. Benim ticari bir geçmişim vardı. 17 sene annemin yaptığı sarmayı, baklavayı sosyete pazarlarına götürüp satarak başladım. Beypazarı'nın baklavası, sarması ve eriştesi çok ünlüdür. Bunları biz evlerimizde yaptık ve bir tenceremiz 100 tencere oldu, bir tepsimiz de 100 tepsi oldu. İlk önce 3 kadın çalıştırıyorduk daha sonra 15-20 kadın olduk. Yaptığımız ürünlerle ilerledik ve bir atölye kurduk. Bugün geldiğimiz noktada 120 kalem üretiyoruz. Ürünleri Türkiye'nin dört bir yanında gönderiyoruz."

Kooperatif üyesi Nesrin Dinçkan da hedeflerini gerçekleştirmek için kooperatifi kurduklarını belirterek, "Beypazarı'nın coğrafi işaretleri ürünleri başta olmak üzere, Beypazarı kurusu, havuç lokumu, cevizli sucuk olmak üzere, erişte, makarna ve reçeller üretiyoruz. Sebze kurutuyoruz, sirkeler yapıyoruz. Bu şekilde katma değerli ürünler üretmeye, imal etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.


Muhabir: Serdar Yücel,Yaşar Tonbak