TIC HOLDING Header
  • USD 18.806
  • EUR 20.421
  • Altın 1163.066
  • BIST 100 5191.83
  • Genel

İddia: Türkiye ve ABD, SDG'ye operasyon konusunda anlaştı

Şarkul Avsat'ın SMO kaynağına dayandırdığı haberinde, ABD'li ve Türkiyeli yetkililerin Kilis'te bir araya geldiği ve SDG'ye yönelik 'sınırlı bir operasyon' konusunda anlaştığı iddia edildi.
İddia: Türkiye ve ABD, SDG'ye operasyon konusunda anlaştı
Washington yönetimi ile Ankara'nın, Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) düzenlenecek 'sınırlı bir saldırı' konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi. Suudi gazetesi Şarkul Avsat'ta yer alan haberde, Türkiye'den ve ABD'den askeri yetkililerin Kilis'te bir araya geldiği belirtildi.

Gazeteye konuşan Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) kaynağı, “Geçtiğimiz birkaç saat içinde, ABD’li askeri yetkililer ve Türk mevkidaşları arasında Kilis bölgesinde bir görüşme gerçekleşti. Burada Türkiye’nin talepleri, SDG’ye yönelik askeri operasyon ve ABD’nin bu konudaki tutumu tartışıldı. İki taraf arasında uzun bir diyalogun ardından ABD’lilerle henüz tarihini belirtmeyen sınırlı bir operasyon konusunda anlaştılar" ifadelerini kullandı.

'TEL RIFAT VE KOBANE İLE SINIRLI KALACAK'
SMO gruplarından birinin liderine dayandırılan haberde, TSK'nin çarşamba günü SMO’daki üç kolordu komutanını 'sahadaki son gelişmelerini tartışmak, taarruz askeri planları geliştirmek ve Halep’in kuzey ve kuzeydoğusunda SDG’ye karşı operasyonunun başlatılması için eksenleri belirlemek üzere Kilis’te önemli bir askeri toplantıya katılmaya çağırdığını' ileri sürdü. Gazeteye göre SMO’nun olası operasyona katılımı Tel Rıfat ve Kobanê ile sınırlı kalacak.

SMO, 'HAREKAT İÇİN HAZIRIZ' DEDİ
Geçtiğimiz günlerde Reuters ajansına konuşan Ankara'nın desteklediği Suriye Milli Ordusu'ndan (SMO) bir kaynak da, 'harekatın genişletilmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olmalarının istendiğini' iddia etmişti. Söz konusu isim, henüz bir takvim belirlenmediğini söylemişti.

Rudaw da, SMO bünyesindeki grupların olası bir kara harekatına hazırlandığını aktardı. SMO komutanlarından Muhammed Yusuf, "Pençe-Kılıç Harekâtı için hazırlıklarımızı tamamladık. Fırat'ın batısında ve doğusunda bir harekat için tüm kuvvetlerimizle hazırız" dedi.
Yorum Yazın