• Ekonomi

Yatırım yapmadan önce neye dikkat etmeli?

Geçtiğimiz yıldan bu yana dünya ekonomisinde daha önce rastlamadığımız değişiklikler oluştu. Yaşanan salgın dolayısıyla tasarruf alışkanlıkları ve yatırım alışkanlıkları da biraz değişti. Bu haberimizde yatırımlarla ilgili bilgi verip, yatırım yapmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazdık.
Yatırım yapmadan önce neye dikkat etmeli?
Murat Akyol - Pandemi döneminde insanların tasarrufları gidecek yön aradı. Süreçte şüphesiz en çok ilgiliyi altın ve dolar topladı. Yatırımını uzun vadeye yaymak isteyenler arsa ve konuta yöneldi. Bu süreçte düşük faiz ortamı nedeniyle mevduatlara olan ilgi de azaldı.

Ocak ayının başı gibi Dünya’da koronavirüs gündeme gelmiş olsa da, Türkiye’de mart ayının başından itibaren vakalar görülmeye başlandı. Tabi bu süreçte Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı Dünya borsaları bir hayli olumsuz etkilendi. Türkiye'de ekonomi ve yatırımlar olumsuz etkilendi, ardından 1 haziran gibi normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme sürecinde insanlar hastalıkla tanıştı, nasıl mücadele edileceği ile ilgili bilgilendirildi.

Sürecin başlamasıyla tüketicinin güveni arttı... Bu güven konut satışlarının rekor kırmasıyla tescillendi. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2020 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 rakamlarını gördü. Konuta ilginin artması aynı oranda arsaya ilgiyi de arttırdı. Arsa satışları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 32 artış yaşadı. Kısaca normalleşme başlar başlamaz insanlar konut ve arsaya yöneldi.

Neden konut ve arsa?

Pandemi döneminde yoğun nüfuslu büyük şehirlerde yaşayan insanların daha kırsal ve az nüfuslu yerlere gitmeye çalıştığı gözlemlendi. Tabi bunun en büyük nedeni insandan insana bulaşan hastalıktan olabildiğince kaçmaktı. Bu yüzden ne kadar az insan o kadar az risk mantığıyla insanlar ellerinde bulunan parayla ya konut ya da arsa aldı.

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken maddeler

Yatırım yaparken ilk düşündüğünüz size kazanç sağlaması ve değersizleşmemesi. Bu doğrultuda bir şeye yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Yatırım yaparken neye yön alacağınızı kestirebilmeniz için uzmanların ortak tavsiyelerinden bazı maddeler derledim.


1- Cebinizde birikmiş para olmadan yatırım yapmayın
Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken sizi daha az strese sokacak ve rahat hareket etmenizi sağlayacak birikmiş paranız olması. Eğer eksi mantığıyla yatırım yaparsanız elinizde olmayan bir parayla borçlanabilirsiniz.

2- Borçlanma yatırımından uzak durun
Bu madde ilk maddenin kardeş maddesi, borçlanma üzerine yapılan yatırımı anlatıyor. Borçlanarak, kredi çekerek yaptığınız yatırımda, yatırımınız değer kazansın derken, hem eksiye düşebilir hem de aldığınız borcun üzerinde faizle ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

3- Takipte kalın
Dövize, altına veya borsaya yatırım yaptıysanız yatırımlarınızı takip etmeniz gerekir. Yatırım yaptıktan sonra yatırımınız yüksek oranda değer kaybedebilir, bu kaybın miktarı sizin elinizdeki yatırımı tutup veya çıkarmanızla ilgilidir. Tabi yatırımınız değer kaybedince, bir süre sonra değerleneceğini düşünüp alım fırsatı olarak da görebilirsiniz.

4- Kulaktan dolma bilgilerden uzak durun
Çevrenizde kendi yaptığı yatırımlar sonrası size tüyo vermek isteyenler olacaktır. Bu o kişilerin yaptığı yatırımın zamanıyla sizin yapacağınız yatırımın zamanı aynı olmayabilir. Bu yüzden tüyodan uzak durmaya çalışın.

5- Herkesin yaptığını yapmayın
Büyük yatırımcılar borsa da kazanmak isteyince, sürü psikolojisini gerçekleştirecek hareket yaparlar. Bu hareketle çektikleri sürü(küçük yatırımcılar) üzerinden toplu paralar kazanırlar. Bu yüzden sürü psikolojisinden uzak durun.

6- Riske atılmaması gereken para ile riske girmeyin
Eğer cebinizde riske atmamanız gereken bir miktar varsa, mevcut yatırımınızı düzeltmek için bu parayı riske atmayın. Bu parayı riske atmamanız gereken para olarak görebilirsiniz.

7- Yatırım yapmadan önce araştırma yapın
Yatırım yapmadan önce yatırım yapacağınız şey ile ilgili mutlaka araştırma yapın. Geçmişini ve gelecekte öngörülenleri inceleyin. O süreçteki durumuna bakın ve ona göre karar alın. Bu yüzden yatırımınızdan önce araştırmacı olun.

8- Tüm paranızı tek yere yatırım yaparak değil bölerek yatırım yapın
Elinizde toplu bir miktar para varsa bu paranın bir kısmını altına bir kısmını dövize yatırıp, bir kısmıyla da nakitte kalabilirsiniz. Biri kaybettirirken biri kazandırabilir. Eğer çok düşük maliyet görürseniz alım fırsatı olarak değerlendirip nakit paranızla alım yapabilirsiniz.

9- Yatırımınızı yaparken disiplinden uzaklaşmayın
Yatırım sürecinizde bu saydığımız maddelerin hepsi kendi içerisinde bir disiplini barındırıyor, bu yüzden paranızı değerlendirirken disiplinli olun.

10- Uzmanlardan veya yetkin kuruluşlardan destek alın
Yatırımınızda en çok size kazandıracak tecrübedir. Bu alanda tecrübeli uzmanlardan veya kuruluşlardan destek almanız size fayda sağlayacaktır.

Bu saydığımız maddeler ve yazıklarımız duruma, zamana göre istisnalar barındırabilir. Yatırımınız tamamen sizin tercihiniz doğrultusunda gerçekleşecektir. Çünkü ekonomi ve yatırım zamana göre değişkenlik gösterip içerisinde birçok etkeni barındırmaktadır. Tek etkenli olmadığı için; tecrübeyi, bilgiyi, takip gibi birden fazla durumu talep edebilir.
Yorum Yazın