TIC HOLDING Header
  • USD 18.821
  • EUR 20.556
  • Altın 1155.992
  • BIST 100 4735.24
  • Ekonomi

Rus petrolüne tavan fiyat uygulanırsa ne olur?

Batılı hükümetler, Moskova'nın bütçesi, ordusu ve Ukrayna işgaline mali katkı sağlayan fosil yakıt gelirlerini sınırlamak amacıyla Rus petrol ihracatına tavan fiyat sınırlaması getirdi.
Rus petrolüne tavan fiyat uygulanırsa ne olur?
AJANSLAR - Sınırlamanın pazartesi günü, Avrupa Birliği'nin deniz yoluyla sevk edilen ham petrole yaptırım uygulayacağı gün (eşzamanlı olarak) yürürlüğe girecek. .

AB, Rus petrolüne varil başına 60 dolarlık bir eşik üzerinde anlaştı.

Önlemden ötürü arz kaybına ilişkin endişeler, yavaşlayan küresel ekonomi nedeniyle azalan talebe ilişkin endişelerle rekabet ettiğinden, söz konusu yaptırımların petrol fiyatı üzerinde belirsiz etkisi olabilir.

İşte tavan fiyat, AB ambargosu ve bunların tüketiciler ve küresel ekonomi için ne anlama gelebileceği hakkında bilinmesi gerekenler:

Tavan fiyat nedir ve nasıl işleyecek?
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 üyesi diğer müttefik ülkelere, Rus petrolünün küresel ekonomiye akışının sürdüğü bir ortamda, Moskova'nın kazancını sınırlamanın yolu olarak tavan fiyat uygulamasını önerdi.

Amaç: Bir yandan Rus petrolünün küresel piyasadan hızlı çekilmesi halinde petrol fiyatlarının keskin şekilde yükselmesini önlerken diğer yandan Moskova'nın mali durumuna, yani cebine zarar vermek.

Batılı sigorta ve deniz sevkiyatı şirketleri, Rus ham petrolünü ancak petrolün tavan fiyat ya da bu fiyatın altında olması halinde taşıyabilecek. Uluslararası sigortacıların büyük çoğunluğu AB ya da İngiltere merkezli olduğu için de üst sınıra uymaları gerekecek.
Yorum Yazın