TIC HOLDING Header
  • USD 19.027
  • EUR 20.506
  • Altın 1186.87
  • BIST 100 4983.96
  • Ekonomi

OEDAŞ'ın 2. Sürdürülebilirlik Raporu yayımlandı

AA -

ANKARA (AA) - Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (OEDAŞ) 2021 yılına ilişkin ekonomik, çevresel ve sosyal performansını paylaştığı 2. Sürdürülebilirlik Raporu yayımlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, OEDAŞ elektrik dağıtım sektöründe sürdürülebilirlik raporu yayımlayan ilk ve tek şirket olma unvanını korudu.

Rapora göre, OEDAŞ 2021 yılı sonu itibarıyla hizmet verdiği beş ildeki yaklaşık 50 bin kilometrekarelik alanda 51 bin 383 kilometre faal dağıtım hattına ulaştı. Bu hatlardan dağıtılan enerji miktarı 7 bin 441 teravatsaat oldu.

Tedarik arzında iyileştirme yapmak amacıyla yapılan yatırımlar kapsamında 2021 yılında 88 proje ile 200 kilometresi yer altı, 210 kilometresi ise köy şebekesi olmak üzere toplamda 616 kilometre hattın tesis yapım ve enerjilendirilme çalışması gerçekleştirildi.

OEDAŞ, karbonsuzlaşma hedeflerine ulaşmak için 2021 yılında dijitalleşme ve akıllı teknoloji çözümlerini hayata geçirmeye devam etti. SCADA sisteminin arızalara uzaktan müdahale imkanı sağlaması sayesinde 2021 yılında ekip araçlarının kat etmesi gereken 13 bin 468 kilometre yolun ve 2 bin 80 ton karbon eşdeğeri sera gazı salımının önüne geçildi.

Söz konusu dönemde, toplam elektrik dağıtımı yüzde 9,8 artmasına rağmen emisyon yoğunluğu yüzde 2,4 azaldı. Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi'ne sahip olan OEDAŞ, 2021 yılında toplam 18 bin 278 kg kağıt, plastik, cam, metal, karışık atık ve evsel atığı ekonomiye kazandırdı.

Kadın istihdamının az olduğu enerji sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliği alanında farkındalık yaratmak amacıyla 2019 yılında hayata geçirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı, 2021 yılında uluslararası bir ödüle layık görüldü. OEDAŞ söz konusu program ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilirlik Ödülleri'nde gümüş madalya kazandı. 2021 yılı itibarıyla OEDAŞ'ın beyaz yaka kadın çalışan oranı da yüzde 30'a yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, 2021 yılında Kovid-19 salgınının etkilerinin azalmasıyla birlikte dünya genelinde imalat sanayi ve hizmet sektöründe operasyonların yeniden canlandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bunun neticesinde artan elektrik talebini, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için şebeke yatırımlarımıza aralıksız olarak devam ettik. Ar-Ge, dijitalleşme, inovasyon odağında, geleceğin enerji sistemlerine yönelik çalışmalarımızı da sürdürdük. Tüm bunların yanı sıra döngüsel ekonomiyi destekleyen uygulamalarımızı, düşük karbon ekonomisine geçiş ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamındaki çalışmalarımızı, oluşturduğumuz güvenli, sağlıklı ve çalışma ortamını şeffaf bir şekilde paydaşlarımıza sunarak, performansımızı daha ileriye götürmeye odaklandık."