TIC HOLDING Header
  • USD 18.627
  • EUR 19.467
  • Altın 1062.846
  • BIST 100 4938.42
  • Ekonomi

Metro Türkiye, Michelin Rehberi'nin partneri oldu

- Metro Türkiye Üst Yöneticisi Sinem Türüng: - " Michelin Rehberi'nin 38. destinasyon olarak İstanbul'u seçmesi Türkiye'de hem mutfağın hem de yeme-içme sektörünün gelişmesi adına oldukça önemli bir adım"
AA -

İSTANBUL (AA) - Gastronomi kültürünün gelişmesi için 30 yılı aşkın zamandır çalışmalarını aralıksız sürdüren Metro Türkiye, dünyanın en itibarlı restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi'nin 38'inci destinasyonu olan İstanbul'daki partneri olduğunu açıkladı.

Metro Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, iş birliği kapsamında 11 Ekim'de kazanan restoranların açıklanmasının ardından, plaket töreni Türkiye'nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro'da gerçekleşecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sinem Türüng, Metro Türkiye'nin Türk mutfağının gelişimi ve Türk şeflerin dünyada hak ettiği değeri görmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Metro Türkiye olarak, dünyanın en iyi 5 mutfağından biri kabul edilen Türk mutfağının hak ettiği yere gelmesini sağlamak için yerel değerleri evrensel bir bakış açısıyla ele almanın önemine inanıyoruz. Bu anlamda dünyanın en itibarlı restoran derecelendirme sistemi olarak kabul edilen Michelin Rehberi'nin 38. destinasyon olarak İstanbul'u seçmesi Türkiye'de hem mutfağın hem de yeme-içme sektörünün gelişmesi adına oldukça önemli bir adım.

Metro olarak dünyada Michelin Rehberi'ne sahip pek çok şehirde olduğu gibi İstanbul'da da bu prestijli rehbere partnerlik yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Restoranların ve şeflerin kariyerlerinde çok büyük bir öneme sahip olan Michelin Rehberi'nin en önemli iş ortaklarımızdan olan yeme içme sektörüne katma değer sağlayacağına inanıyoruz."

Metro Türkiye bugüne kadar, Türk gastronomisine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye'nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro'da pek çok Michelin Yıldızlı şefi, Türk şeflerle buluşturarak köprü vazifesi gördü.

Aşçılık okulu öğrencileriyle yıldızlı şefleri bir araya getiren Metro Türkiye, bu sayede öğrencilerin başarılı şeflerden farklı teknikleri ve aynı malzemelerle farklı yemek yorumları öğrenmelerine de katkı sağlamış oldu.

Michelin Yıldızlı restoranlar 11 Ekim'de açıklanacak, Michelin Rehberi'nin web sayfasından ve mobil uygulamasından erişilebilecek.