TIC HOLDING Header
  • USD 20.096
  • EUR 21.604
  • Altın 1254.739
  • BIST 100 4665.02
  • Ekonomi

Konya Şeker atık toplama alanını ağaçlandırıyor

- PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu: - "Bölgeyi ağaçlandırmayı bu toprakların bize yüklediği tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu kadar önemli ölçekte bir alanı da ağaçlandırmamız elbette Konya Ovası'nın, bu bölgede ekolojisine katkı yapacaktır"
AA -

İSTANBUL (AA) - Konya ve çevresinde 5 bin kilometrelik mesafede, 273 ayrı güzergahta 20 milyonun üzerinde fidan dikimi gerçekleştiren Konya Şeker, Çumra Şeker Fabrikası'nda pancarların yıkanması sonucu açığa çıkan toprakların döküldüğü eski atık sahasını ağaçlandırıyor.

Konya Şeker'den yapılan açıklamaya göre, 25 bin metrekare alanda 5 binin üzerinde ağaç dikiminin yapılacağı alana ilk dikim PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu tarafından yapıldı.

Açıklamada programdaki görüşlerine yer verilen Erkoyuncu, şunları kaydetti:

"Sahanın dizaynını, düzeltilmesini ve ağaçlandırmasını kendi ekiplerimiz ve çalışanlarımız yaptı. Bölgeyi ağaçlandırmayı bu toprakların bize yüklediği tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu kadar önemli ölçekte bir alanı da ağaçlandırmamız elbette Konya Ovası'nın, bu bölgede ekolojisine katkı yapacaktır. Özellikle meydan ekibimize, fidanlık birimimize ve bu projede emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Ağaçlandırma yanında, bu bölgede 80 bin metrekare alana da Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kuracağız. Bu proje de ülke ekonomimize katkı yapacaktır, atıl bir alanı bu şekilde dönüştürmenin ekonomimize katkısının çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Çumra'nın güneydoğusunda yer alan, Karadağ ile Konya Ovası'nın bir kareye sığdığı bölgede yapılacak ağaçlandırma, burada yeni ve yapay bir ağaçlandırma alanını da oluşturmuş olacak.

Alana, çam ağacı, mahlep, dişbudak, sedir gibi türler ekiliyor. Böylece bölgenin iklimine uygun, çok sulama da istemeyen ağaçlarla bölge insanı için bir sosyal etkinlik alanına da dönüşecek tepede yapılan ağaçlandırma, bölgenin ekolojik dengesinin korunmasına da büyük bir katkı sağlayacak.

Söz konusu proje ile ağaçlandırma, bölgedeki tozlanmayı önleme ve güneş enerjisinden elektrik üretimi çalışmaları yapılacak. Böylelikle Konya Şeker, atık toplama alanı, ağaçlandırma ve enerji projesiyle çevreye katkı sunacak.