TIC HOLDING Header
  • USD 19.181
  • EUR 20.894
  • Altın 1220.308
  • BIST 100 4845.82
  • Ekonomi

Kapalı dalak ameliyatı ile hayata tutundu

- Medical Point Gaziantep Hastanesi'ne immün trombositopenik purpura ve mukokutanöz kanama şikayetiyle başvuran Necip Seyhan, başarılı operasyonla sağlığına kavuştu - Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine gelerek Doç. Dr. Ersin Borazan: - "Hastamızın erken dönemde ayağa kalkabilmesi, ihtiyaçlarını kendi başına giderebilmesi, çok küçük kesiler olduğu için ağrının minimal olması, yara enfeksiyonu ve fıtık riskinin açık ameliyat ile kıyaslanmayacak ölçüde çok çok az olması ve en önemlisi de hızlı iyileşme imkanının olması bu ameliyatın en büyük avantajlarıdır"
AA -

İSTANBUL (AA) - Medical Point Gaziantep Hastanesi'ne immün trombositopenik purpur​​​​​​​a ve mukokutanöz kanama şikayetiyle başvuran 31 yaşındaki Necip Seyhan, başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Seyhan, Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine gelerek Doç. Dr. Ersin Borazan tarafından detaylı muayene edildi. Seyhan'ın yapılan tahlil ve tetkiklerinde trombosit sayısının 6 bin civarında seyrettiği tespit edildi.

Doç. Dr. Ersin Borazan'ın, hastanın oldukça düşük seyreden trombosit miktarını yükseltmenin ameliyat ile mümkün olabileceğini belirtmesi üzerine operasyon kararı alındı. Hasta, kapalı ameliyat yöntemiyle dalağının çıkarılması sonucu sağlığına kavuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Ersin Borazan, Seyhan'a yapılan ameliyata ilişkin şu bilgileri verdi:

"Necip Seyhan isimli hastamızın ameliyat öncesi hazırlıklarını titizlikle sürdürdük. Bunun yanında hastamıza uyguladığımız ameliyat tekniği ciddi laparoskopik deneyim gerektirdiği gibi, çevre organlara da zarar vermeden yapılması gerekiyordu. Biz de bu konuda oldukça özenli davrandık. Sonrasında hastanın sıkı bir takiple izlenmesi bu ameliyatı diğer ameliyatlardan bu yönüyle tamamen ayrılan oldukça önemli bir özelliktir. Hastamızın laparoskopik dalak ameliyatını genel anestezi altında gerçekleştirdik. Ameliyat öncelikle karın duvarından yapılan 0,5-1,5 santimetrelik küçük kesilerle diğer bir ifade ile minimal invaziv cerrahi teknikle dalağın çıkartılması ile gerçekleştirildi.

Bu vakada bir kan hastalığı olan kronik immün trombositopenik purpura tanısı mevcuttu. Ancak hiçbir medikal ilaç tedavisine yanıt alınamamıştı. Bunun üzerine kandaki trombositler (pıhtılaşma hücreleri) için bir süzgeç görevi gören dalak yaklaşık 45 dakika ile 1 saat civarında gerçekleşen bir ameliyat ile başarılı bir şekilde alındı. Hastamızın erken dönemde ayağa kalkabilmesi, ihtiyaçlarını kendi başına giderebilmesi, çok küçük kesiler olduğu için ağrının minimal olması, yara enfeksiyonu ve fıtık riskinin açık ameliyat ile kıyaslanmayacak ölçüde çok çok az olması ve en önemlisi de hızlı iyileşme imkanının olması bu ameliyatın en büyük avantajlarıdır. Hastamız, bundan sonraki süreçte sıkı bir şekilde takip edilmek şartıyla taburcu edilmiştir. Hastamızın trombosit sayısının hızla normal seviyeye çıktığı gözlenmektedir."

Ameliyat ile hızla sağlığına kavuşan Necip Seyhan da Doç. Dr. Borazan ve ekibine teşekkür etti.