TIC 600*160
  • Eğitim

İş yaşamının en iyileri öğrencilerle buluştu

Kadir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler Takımı (GİLT), Cibali kampüsünde C-Level Only adlı bir etkinlik düzenledi.
İş yaşamının en iyileri öğrencilerle buluştu
İSTANBUL / İHA - Yöneticilerin eğitim ve iş yaşamlarında edindikleri tecrübeleri ve karşılaştıkları sorunları katılımcılarla paylaşabilecekleri bir ortam hazırlayarak, katılımcıların kariyer seçenekleri hakkında bilgilenmelerini sağlamak ve onları yeni rotalara yönlendirmek amacı taşıyan etkinliğe şirketlerin C seviyesindeki yöneticileri katıldı.

Farklı üniversitelerden yaklaşık 200 öğrencinin katıldığı etkinlikte Yapı Kredi Yatırım’ın CEO’su Gülsevin Yılmaz, Monitise COO’su Fırat İşbecer, Vestel CMO’su Tunç Berkman, Defacto CFO’su Önder Şenol, Eczacıbaşı Holding CIO’su Levent Kızıltan ve Aslanoba Capital CTO’su Umut Gökbayrak kariyerlerini, tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

ELEŞTİRİLERİ KİŞİSEL ALMAYIN
Programda konuşan Yapı Kredi Yatırım’ın CEO’su Gülsevin Yılmaz, CEO olmanın bir formülü olmadığını belirtti. Gülsevin Yılmaz, “Şu an bulunduğum konuma gelene kadar 15 farklı iş kolunda tecrübe edindim, farklı şeyler yaptım. Genel müdür olmak için önce küçük hedefler koyup onlara ulaşmalısınız. Bu alanda çalışacaksanız duygularınızı işe karıştırmamalısınız. Eleştirileri de kesinlikle kişisel olarak almayın. Kariyer yolu tek başına yürünen bir yoldur. Sizi etkileyecek çok şey olabilir” dedi. Kariyerde adım adım ilerlerken özel hayat ve iş hayatı dengesine de dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bunun için öğrencilere hobi edinmelerini önerdi.

MÜŞTERİ ETKİLEŞİMİ ÖNEMLİ
Yılmaz’dan sonra söz alan Monitise COO’su Fırat İşbecer ise şirketlerinin kurumsallaşma süreçlerini anlattı. Öğrencilere hedeflerini yayarak koymalarını ve üç ayda bir, altı ayda bir bu hedeflerine ne kadar yaklaştıklarını değerlendirmelerini tavsiye eden İşbecer, yurtdışı tecrübesinin de çok önemli olduğunu şu ifadeyle vurguladı:
“Sadece stajla değil, Erasmus gibi programlarla yurtdışında deneyim kazanmaya çalışın.” Üniversiteden mezun olduğunda ne yapacağını bilmediğini anlatan Vestel CMO’su Tunç Berkman, müdür olmaya odaklanılırsa mutsuz olunacağını söyledi. Tunç Berkman, “Keyif almaya odaklanın. Geçmişe bakıp pişman olmayın, geleceği düşünüp çok kafa yormayın. Geçmişi değiştiremezsiniz, gelecekle ilgili de birçok değişkenle karşılaşacaksınız. Anınızı değerlendirin. Öğrencilik dönemini iyi geçirin. Daha çok okuyun, daha çok araştırın” diye konuştu.

CFO ne iş yapar, kimlerle çalışır gibi konulara değinen Defacto CFO’su Önder Şenol ise, finansta dengeyi korumak ne kadar önemliyse özel hayatta da bu dengenin korunması gerektiğini vurguladı. Çalışanlarında mağaza tecrübesine önem verdiğini ifade eden Şenol, “Ben de tezgahtarlık yaptım. Müşteri etkileşimi, onlarla bire bir iletişim insana çok şey katıyor. Sizi zorlayacak işler yapmak gelişmesini sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

BAŞARI KİŞİSELDİR, REÇETESİ YOKTUR
Eczacıbaşı CIO’su Levent Kızıltan ise yaptığı sunumda başarının ortak bir reçetesi olmadığını, herkesin kendine özgür bir yöntemi olduğundan bahsetti. Sosyal ortamların gelecekte iş yapma modellerinin birer parçası olduğuna değinen Kızıltan, girişimcilikle ilgili olarak, “Girişimci olmanın en güzel getirisi, bir fikirden değer yaratmak ve ondan para kazanmak” ifadesini kullandı.

Etkinliğin son konuşmacısı olan Aslanoba Capital CTO’su Umut Gökbayrak, başarısızlıklardan elde edilen kazanımların başarıyı getirdiğini vurguladı. Para veya terfi için değil zevk için çalışmak gerektiğini düşünen Gökbayrak, Türkiye’deki girişimcilerin en büyük sorununun aileden destek görmemek olduğunu ifade etti.

Önümüzdeki dönem aynı konseptte C-Level Only etkinliğinin devamı ve daha kapsamlısını düzenleyeceklerini belirten Kadir Has Üniversitesi Girişimci İnovatif Liderler Takımı (GİLT) Başkanı Mehmet Öztürk, bu dönemin son etkinliğinin kulübün geleneksel zirvesi GİLT Akademi’15 olduğunu belirtti. Mehmet Öztürk, “4 gün boyunca (2-3-4-5 Nisan) İnternet Girişimciliği ve e-ticaret konularını ele alacağız. Etkinliğin 2. günü yeni nesil girişimcilere 15 dakikalık zaman vererek girişimlerini tanıtma fırsatı sunuyoruz. Öğrencilerin yanında iş dünyasından da büyük oranda etkinliğimize bilet alan katılımcılar var” dedi.

GİLT’in etkinlikleriyle ilgili detaylı bilgi http://www.khas.edu.tr/ ve giltakademi.com adreslerinde yer alıyor.
TIC Detay Altı
Yorum Yazın