TIC HOLDING Header
  • USD 19.044
  • EUR 20.567
  • Altın 1190.683
  • BIST 100 4964.54
  • Dünya

Türkiye'de deprem: Hangi ülkeler el uzattı, kim ne yaptı?

Avrupa BirliğiBirliğin Copernicus uydu sistemi, yardım ekiplerine acil durum haritaları sağlayabilecek kurumlar için aktive edildi.Şimdiye kadar en az 13 ülke yardım göndermeyi teklif etti.Amerika Birleşik DevletleriABD, arama ve...

Türkiye'de deprem: Hangi ülkeler el uzattı, kim ne yaptı?
AJANSLAR - Avrupa Birliği
Birliğin Copernicus uydu sistemi, yardım ekiplerine acil durum haritaları sağlayabilecek kurumlar için aktive edildi.

Şimdiye kadar en az 13 ülke yardım göndermeyi teklif etti.

Amerika Birleşik Devletleri
ABD, arama ve kurtarma çabalarını destekleyecek ekipler de dahil olmak üzere Türkiye'ye acil yardım gönderiyor. Kaliforniya'da 100'e yakın Los Angeles County itfaiyecisi ve yapı mühendisi ile birlikte özel eğitimli altı köpek Türkiye'ye gönderildi.

Rusya
Rus Acil Durumlar Bakanlığı'ndan kurtarma ekipleri ise Suriye'ye gönderildi ve bu bölgede hali hazırda konuşlanmış Rus ordusu, enkazı temizlemeye ve hayatta kalanları aramaya yardım etmek için 300 kişiden oluşan 10 birim ile çalışmalara başladı. Rus ordusu insani yardım dağıtmak için noktalar kurdu. Rusya Türkiye'ye de yardım teklifinde bulundu, Ankara kabul etti.

İsrail
İsrail ordusu, yardım sağlamak için 150 mühendis, sağlık personeli ve diğer yardım görevlilerinden oluşan bir arama kurtarma ekibi gönderdi. İki ülke, ilişkilerde yıllardır süren gerilimden sonra ilk kez bu vesile ile insani bir temasta bulunuyor. İsrail ve Suriye'nin diplomatik ilişkileri yok ancak Başbakan Binyamin Netanyahu, Suriye'ye yönelik insani yardım talebini de onayladığını açıkladı.

Yunanistan
Türkiye'nin son dönemde gergin ilişkiler içerisinde olduğu komşusu Yunanistan, Türkiye'ye ilk kurtarma ekibini gönderen ülkelerden biri oldu. 21 kişilik kurtarma ekibi, iki kurtarma köpeği ve bir kurtarma aracı, bir yapı mühendisi, beş doktor ve sismik planlama uzmanıyla birlikte bir askeri nakliye uçağı Türkiye'ye geldi.

Başabakan Miçotakis "Yunanistan tüm güçlerini seferber etmeye hazırdır" şeklinde açıklama yaptı. İlişkilerde yeni bir dönemin başlayabilme olasılığını güçlendiren benzeri açıklamalar 24 saat içerisinde arka arkaya geldi.

Almanya
Almanlardan acil durum jeneratörleri, çadırlar, battaniyeler ve su arıtma ekipmanları geliyor. Ayrıca Alman THW sivil koruma teşkilatı da Türkiye'ye özel bir ekip göndermeyi teklif etti. Uluslararası Arama ve Kurtarma Almanya grubu da çok sayıda doktor ve kurtarma uzmanını Türkiye'ye uçurmaya hazırlanıyor.

Fransa
Kurtarma ekipleri Türkiye'ye vardı. Fransızlar yardım malzemeleri ile dolu iki uçakla Adana'ya indiler. İlk kafile özel eğitimli 4 köpeğin eşlik ettiği 73 arama kurtarma görevlisinden oluşuyor.
Yorum Yazın