TIC HOLDING Header
  • USD 20.884
  • EUR 22.587
  • Altın 1328.681
  • BIST 100 5084.69
  • Dünya

Putin ve Şi'den stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kremlin Sarayı'ndaki görüşmenin sonunda kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiriyi imzaladı.
Putin ve Şi'den stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiri
AJANSLAR - Rusya lideri Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi'nin Kremlin Sarayı'nda 3 saatten fazla süren görüşmesi sona erdi.

Liderler, görüşmenin sonunda kapsamlı ortaklık ve stratejik işbirliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiri ile ekonomik işbirliğinin temel alanlarına yönelik 2030 kalkınma planına ilişkin ortak bildiriyi imzaladı.

'Batı ve Ukrayna hazır olduğunda Çin'in barış planı çözüm için ana belge olarak esas alınabilir'
İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Putin, Batılı ülkeler ve Ukrayna hazır olduğunda, Çin'in Ukrayna'yla ilgili barış planının barışçıl çözüm için ana belge olarak esas alınabileceğini söyledi.

Şi'yle yaptıkları görüşmede Ukrayna konusunu ele aldıklarını kaydeden Putin, "Çin tarafından önerilen barış planının hükümlerinden birçoğunun Rusya'nın yaklaşımlarıyla örtüşüyor ve Batı ile Kiev buna hazır olduğunda, barışçıl çözüm için esas alınabilir. Fakat şu anda onların buna hazır olduğunu görmüyoruz" dedi.

'Batı, nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında Rusya buna karşılık vermek zorunda kalacak'
İngiltere'nin Ukrayna'ya zayıflatılmış uranyumlu mühimmat verme kararını değerlendiren Putin, Batı'nın Rusya'yla son Ukraynalıya kadar savaşmaya sözde değil, fiilen karar verdiğini ve kolektif Batı'nın nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında Rusya'nın buna karşılık vermek zorunda kalacağını vurguladı.

İngiltere'nin bu adımının kolektif Batı'nın artık nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başlayacağı anlamına geldiğinin altını çizen Putin, bunun gerçekleşmesi halinde gereğine uygun şekilde karşılık vermek zorunda kalacaklarını belirtti.

Görüşmeler sırasında dünyanın birçok bölgesinde gerilimin tırmandığına, küresel siyasette ve ekonomide çatışma ve kriz potansiyelinin arttığına dikkat çekildiğini belirten Putin, Rusya ve Çin'in uluslararası meselelerin çoğunda ortak tutuma sahip olduğunu söyledi
Yorum Yazın