TIC HOLDING Header
  • USD 27.303
  • EUR 28.885
  • Altın 1664.449
  • BIST 100 8283.67
  • Dünya

Pakistan'da çocuk felci aşısı yapan sağlık ekibine silahlı saldırı: Bir asker öldü

Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletinde, çocuk felcine karşı aşı yapan sağlık çalışanlarına düzenlenen silahlı saldırıda 1 asker yaşamını yitirdi, 1 asker yaralandı.
Pakistan'da çocuk felci aşısı yapan sağlık ekibine silahlı saldırı: Bir asker öldü
AJANSLAR - Sciencealert'in haberine göre, James Cook Üniversitesinden Biyolog Linda Hernandez Duran ve çalışma ekibi, örümceklerin zehrinin, davranışlara, fiziksel koşullara ve çevreye göre değişim gösterip göstermediğini incelemek için huni ağ örümceğinin 4 alt türü üzerinde deney yaptı.

Duran, "Araştırmacılar, örümceklerin metabolizma hızlarını tespit etmek için onların davranış haritasını çıkardı ve kalp atışlarını hesapladı. Sonrasında zehirlerini toplayıp spektrometre ile analiz ettik" dedi.

Dünyada türünün en ölümcülleri arasında görülen huni ağ örümceklerinin 40'ın üzerinde alt türü bulunurken araştırmada, "Border Ranges", "Daring Downs", "Southern tree-dwelling" ve "Sydney" adlı alt türlerin toplanma, savunma ve tırmanma davranışları incelendi.

İlk testte hava üflenerek veya cımbızla dürterek örümceklerin yırtıcılıkları incelenirken, ikinci testte hayvanlar aynı türden başka bir örümcek ile bir araya getirildi.

Üçüncü testte ise örümceklerin yeni bir bölgeyi nasıl keşfettikleri gözlemlendi.

Üç örümceğin davranışları, kalp atış hızları ve zehir bileşimleri arasında bir ilişki görülmezken "Border Ranges" türünün kalbinin daha hızlı attığı ve daha savunmacı olduğu tespit edildi.

Araştırma sonucunda, bu türün zehir üretimi ve agresif hareketlerinin metabolik değişimlere sebep olduğu belirtilirken, huni ağ örümceklerinin bu değişimleri dengeleyip zehir üretmek için metabolizma hızını artırabildiği ve tehdit altındayken daha yavaş hareket ettiği kaydedildi.

Örümceğin zehrindeki kimyasal oranlarının davranış biçimleri ve fizyolojik değişkenlere göre farklılık gösterebileceğini söyleyenUlusal basındaki haberlere göre, Hayber Pahtunhva eyaletine bağlı Kuzey Veziristan bölgesinde çocuk felci aşısı yapan sağlık ekibine silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıda, sağlık ekibini koruyan 1 asker hayatını kaybetti ve 1 asker yaralandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

TTP, çocuk felci aşılama ekiplerini hedef alıyor

Hayber Pahtunhva'da etkin olan Pakistan Talibanı (TTP) militanları, çocuk felci aşılama ekiplerini ve onları koruyan polisleri hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor.

TTP, söz konusu aşılamanın "Batılı ülkelerce çocukları kısırlaştırmak için kullanılan bir komplo olduğunu" öne sürüyor.

Basındaki haberlere göre, Aralık 2012'den bu yana çocuk felci aşılama kampanyalarına düzenlenen saldırılarda aralarında güvenlik görevlilerinin de bulunduğu 150'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Pakistan, 1994'te başlatılan çocuk felcini bitirme kampanyası çerçevesinde yıllık ortalama 20 bin olan vaka sayısını 2017'de 8'e kadar düşürmüştü. 2017'nin ardından çocuk felci vakalarında artışların yaşandığı Pakistan'da, 2018'de 12, 2019'da 147, 2020'de ise 84 vaka tespit edilmişti. Ülkede geçen sene 20 vaka görülürken, bu yıl 1 vaka bildirilmişti. Hernandez Duran, "Zehrin ekolojik rolünü araştırmak ve anlamak için bazı değerli bilgiler edindik" dedi.

Araştırma "PLOS ONE" dergisinde yayınlandı.
Yorum Yazın