TIC HOLDING Header
  • USD 28.946
  • EUR 31.84
  • Altın 1903.253
  • BIST 100 8119.77
  • Dünya

Netanyahu'dan Biden'a: Liderliğinizde Suudi Arabistan ile tarihi bir barış sağlayabiliriz

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Tel Aviv ve Riyad arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için bir anlaşma üzerinde çalışma sözü verdi.
Netanyahu'dan Biden'a: Liderliğinizde Suudi Arabistan ile tarihi bir barış sağlayabiliriz
AJANSLAR - ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Tel Aviv ve Riyad arasında diplomatik ilişkilerin kurulması için bir anlaşma üzerinde çalışma sözü verdi.

New York'ta bir otelin balo salonunda Netanyahu ile buluşan Biden,"Umarım bugün bazı şeyleri çözüme kavuşturabiliriz" dedi.

Netanyahu, Biden'a "Sayın Başkan sizin liderliğinizde, İsrail ve Suudi Arabistan arasında tarihi bir barış sağlayabileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Tarih yazmak için" birlikte çalışabileceklerini belirten Netanyahu, "Böyle bir barış öncelikle Arap-İsrail çatışmasının sona ermesi, İslam dünyası ile Yahudi devleti arasında uzlaşma sağlanması ve İsrail ile Filistinliler arasında gerçek bir barışın ilerletilmesi için uzun bir yol kat edecek" ifadelerini kullandı.

Netanyahu'nun Aralık ayında iktidara gelmesinden bu yana ilk kez bir araya gelen her iki lider ilişkilerindeki gerginlikleri azaltma sinyali verdi.

Bu farklılıklar arasında Biden'ın Netanyahu'nun aşırı sağcı hükümetinin tartışmalı "yargı reformu" planına muhalefeti ve İsrail'in Filistinlilere yönelik sert tutumundan duyduğu endişe de yer alıyor.

"Kuantum sıçraması"
Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv ile dört Arap ülkesi arasında "Abraham Anlaşmaları"na aracılık ettiği dönemde de yönetimde olan Netanyahu, Suudi Arabistan'la yapılacak benzer bir mutabakatın İsrail ve bölge için "kuantum sıçraması" anlamına geleceğini söyledi.

Ancak anlaşmanın önünde engeller olduğuna dikkat çekiliyor. İsrail ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik ABD öncülüğündeki girişim, Riyad'ın istediği sivil nükleer yardımın yanı sıra İsrail'in Filistinlilere verdiği tavizleri de içeren geniş kapsamlı müzakereleri içeriyor.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, çatışmayı çözmek için bir Filistin devleti kurmaktan başka "yol olmadığını" söyledi. Ancak Netanyahu hükümetindeki üst düzey bakanlar Filistinlilere herhangi bir taviz verilmesini reddediyor.
Yorum Yazın