TIC HOLDING Header
  • USD 18.644
  • EUR 19.423
  • Altın 1051.207
  • BIST 100 4874.34
  • Dünya

İran'da rejim destekçilerinden Amini protestolarına karşı 'polisimin yanındayım' eylemi

İran'da "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Amini'nin ölümü sonrası patlak veren protestolar sürerken, başkent Tahran’da cuma namazı sonrası "yönetime destek" yürüyüşü düzenlendi.
İran'da rejim destekçilerinden Amini protestolarına karşı 'polisimin yanındayım' eylemi
AJANSLAR - Tahran Üniversitesi'nde kılınan cuma namazı sonrası yönetim yanlısı sloganlar artırarak dışarı çıkan kişilere, dışarıda bekleyen kalabalık da katıldı.

İran devlet medyasının detaylarını aktardığı "yönetime ve güvenlik güçlerine destek yürüyüşü" Tahran'daki İnkılap Meydanı'na kadar devam etti.


Meydanda toplanan rejim yanlısı kalabalık, ülkede yayılarak devam eden gösterilere tepki göstererek "Fitneciler idam edilsin", "Polisimin yanındayım" gibi sloganlar attı.

Ayrıca devlet tarafından organize edilen gösteriler televizyonlardan canlı yayınlanırken şeriat yanlısı eylemciler, hükümet karşıtı protestocuları "İsrail askerleri" olarak tanımlandı.

Gösteriler sırasında sık sık "Kharolsun ABD" ve "Kahrolsun İsrail" sloganları atıldı.

Anonslarda, Emini'nin ölümünün ardından sokaklara dökülen protestocular "başörtüsü ve din düşmanı" olarak nitelendirilirken, dini lider Ali Hamaney’in izin vermesi durumunda "halkın meydanlara ineceği" ifade edildi.

Can kayıplarına ilişkin çelişkili bilgiler
Emini'nin ölümüne duyulan öfke dinmek bilmezken, Tahran ve diğer şehirlerde protestocular, polis karakollarını ve araçlarını ateşe verdi.

AP, İran devlet medyasına dayandırarak verdiği haberinde 26 kişinin gösteriler sırasında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Muhalifler, Emini'nin gözaltında ölümü üzerine patlak veren protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesinde perşembe gününe kadar en az 31 sivilin öldüğünü duyurdu.

AFP ajansı ise İran resmi makamlarının perşembe itibarıyla 17 kişinin öldüğünü bildirdiğini aktardı.

Gösteriler sırasında yüzlerce kişi gözaltına alınırken İran medyası, sadece perşembe günü 288 "isyancının" tutuklandığını belirtti.

İranlı aktivistler ise can kaybının 40'ın üzerinde olduğunu dile getiriyor.

Muhalifler ağırlıklı olarak gece sokaklara çıkıp gösteriler düzenliyor.

Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açtı.
Yorum Yazın